Batų namuose nereikia, arba viskas apie namų grindis…
Linoleumas – natūralu ir praktiška
Nemažai žmonių iki šiol vis dar linkę painioti linoleumą su PVC danga. Tai bene didžiausia klaida, kurią galima padaryti sprendžiant, kokias grindis įsirengti savo namuose. Iš tiesų iš natūralių, gamtinių medžiagų gaminamas linoleumas neturi nieko bendra su pigiomis polivinilchlorido (PVC) grindų dangomis.
Dėl nedovanotino aplaidumo dalis žmonių praranda galimybę įsigyti išties patvarią, ilgaamžę, estetišką ir ekologišką grindų dangą. „Gal kam nors tai bus netikėta, bet tai, kad linoleumas absoliučiai natūrali grindų danga, galima suprasti jau iš jo pavadinimo, – atskleidžia „Forbo Flooring“ atstovas Lietuvoje Rytis Jurkėnas. – Žodis linoleumas kildinamas iš lotyniškų žodžių linum – linų sėklos ir oleum – aliejus junginio.“
Be to, iš natūralių, chemiškai neapdorotų medžiagų (kamštinio medžio miltelių, natūralių dažiklių, linų aliejaus, natūralių sakų ir kalkakmenio) pagamintas linoleumas yra itin įvairių raštų ir spalvų. Todėl nenuostabu, kad šią dangą it drobę savo kūriniams pamėgo naudoti interjero dizaineriai. Juk linoleumą galima tiesti praktiškai bet kur, dėl savo praktiškumo jis pritaikomas kiekvienoje namų ar viešojoje erdvėje.
O bene svarbiausia šios grindų dangos savybė, dėl kurios linoleumas vertinamas visame pasaulyje, yra jos tvirtumas ir atsparumas trinčiai. Beveik nedylanti, kone amžinai spalvą ir raštą išlaikanti grindų danga idealiai tinka patalpoms, kuriose didelis judėjimas.
Linoleumas – ne tik palyginti nebrangi, ekologiška, bet ir ilgaamžę, itin higieniška danga (atspari bakterijoms ir grybeliams). Dešimt ar penkiolika metų naudojamas linoleumas išlieka beveik kaip naujas, o dėl savo higieninių savybių puikiai tinka ir patalpoms, kuriose būna vaikų ar alergiškų žmonių. Ne mažiau patrauklumo linoleumui suteikia ir palyginti lengva šių grindų priežiūra.
Dėl specialios dangos linoleumas nesugeria skysčių ir purvo. „Šiandien linoleumo paviršius yra tiek ištobulintas, kad šios dangos priežiūra išties tapo paprasta, – tikina R. Jurkėnas. – Tam, kad namuose, išklotuose linoleumu, būtų švaru, tereikia kasdien pravalyti grindis sausa ar drėgna šluoste, į vandenį periodiškai įpilant specialių šarminių valiklių.“
Bene vienintelis linoleumo trūkumas tas, kad jį klojant reikia būti itin kruopštiems. O geriausia šiam darbui pasitelkti profesionalus. Linoleumas, paprastai parduodamas plokštėmis, atskirais lakštais, ritiniais arba įvairių matmenų plytelėmis, prie grindų, kurios turi būti lygios, švarios ir sausos, klijuojamas specialiais klijais. Juos, beje, geriausia pirkti tik iš patikimų gamintojų.
Nors pati danga yra ne tik šilta, bet ir lanksti bei neslanki, reikia ypatingo kruopštumo ją klojant. Daugiausia dėmesio reikia skirti linoleumo jungimo vietų suvirinimui. Kad sudūrimo vieta būtų ideali, viena linoleumo plokštė uždengiama ant kitos ir tik tuomet specialia linoleumo siūlų freza daromas pjūvis. Tuomet jungtis virinama specialia nuo karščio besilydančia juostele, taip palengva užpildant tarpą. Po kurio laiko, juostelei ataušus, aštriu peiliu nurėžiama virš linoleumo išlindusi dalis.
Marmoleumas ir medį pakeičiančios „Luxury vinyl“ plytelės
Marmoleumas – tai bene bendriniu žodžiu tapęs garsios grindų dangų gamybos kompanijos „Forbo“ gaminamos dangos pavadinimas. Tai moderni, universali, klasikinė ir, be abejo, ekologiška grindų danga. Jis nenuodingas, nesukelia alergijų, yra natūraliai antibakterinis.
„Milijonai marmoleumo kvadratinių kilometrų jau dabar gali būti pastebėti įstaigose ir viešuose pastatuose: sveikatingumo centruose ir lavinimo įstaigose, sporto centruose, parduotuvėse ir restoranuose, namuose ir dar daugelyje kitų vietų“, – teigia „Forbo Flooring“ atstovas Lietuvoje. Dar daugiau, pasak pašnekovo, marmoleumas atrandamas vis įdomesniems ir netikėtiems sprendimams. Paskutiniu metu jis naudojamas ne tik grindims, bet ir… kaip sienų bei baldų danga, įskaitant priimamuosius, suolus, biuro baldus ir net skelbimų lentas.
Bendrovės siūlomas marmoleumas yra dekoratyvus, jis gali būti įvairiausių spalvų ir raštų, todėl šios dangos dizainas yra labai įvairus, kiekvienas tikrai atras savo skonį atitinkančią dangą. Labai patvarus, nesiraukšlėjantis, neslankus, nebrinkstantis nuo drėgmės ir išlaikantis dideles apkrovas marmoleumas puikiai naudojamas net dvidešimt metų. Beje, atsižvelgiant į vis naujesnes technologijas, šios grindys gali tapti praktiškai amžinos. Lengvai prižiūrimas marmoleumas yra antistatiškas, todėl ši danga ypač populiari darbo kabinetuose ar biuruose. Beje, marmoleumas yra šilta medžiaga, tad po juo išklotas grindis išties malonu vaikščioti net basomis.
Dar viena sparčiai populiarėjanti grindų rūšis – PVC plytelės, praktiškai neatskiriamos nuo natūralaus medžio ar akmens grindų. „Tai vinilo lentelės – medienos, akmens, plytelių imitacija, – pasakoja R. Jurkėnas. – „Luxury vinyl tiles“ – pasaulyje sparčiausiai auganti rinkos dalis, keičianti medienos, plytelių ir kitokias grindis.“ Tokį spartėjantį populiarumą lemia ne tik itin patogi priežiūra, bet ir išties plačios dizaino galimybės ir palyginti nedidelė kokybiško produkto kaina. „Šiuos mūsų siūlomus gaminius paprastas vartotojas sunkiai atskirs nuo medinių, – tikina „Forbo Flooring“ atstovas Lietuvoje. – Einant šia danga net basomis kojomis, atrodo, kad vaikštai po lentas. Net ir žinovai turi atsitūpti ir pačiupinėti, kad įsitikintų, jog tai tikrai ne mediena.“
Kad produktas būtų kuo panašesnis į tikrą medieną, paviršiuje gali būti įspausta rievių. Taip pat tarp lentelių sujungimų padaryta nuožulnų. Beje, renkantis vinilo lenteles, labai svarbu atkreipti dėmesį į keletą labai svarbių parametrų, tokių kaip matmenų stabilumas, dėvimojo sluoksnio storis, liekamasis įspaudas ir pan.
„Kuo geresnis matmenų stabilumas, tuo mažiau danga trauksis ar plėsis, – pataria „Forbo Flooring“ atstovas Lietuvoje. – Todėl ateityje neatsiras tarpelių tarp sujungimų. Jei liekamasis įspaudas yra labai mažas, patraukus baldus žymė ant dangos bus arba visai nematoma, arba matoma nedaug.“ Labai populiarios „Forbo Allura“ vinilo lentelės gali būti įvairių dydžių ir raštų.
Taip pat galima rinktis ir itin lengvai montuojamas „Allura Click“ lenteles. Jos sukabinamos tarpusavyje ir klojamos nenaudojant klijų. PVC lentelės, primenančios parketlentes, yra patvarios ir įrengiamos paprastai.
Amžinai nemarus medis
Jei kalbame apie klasiką, natūralumą ir tikrą gamtos grožį namuose, vadinasi, kalbame apie prabangias tikros medienos grindis. Kažkas rašė: „Mada ateina ir praeina, o medinės grindys lieka amžinai.“ Iš tiesų įvairaus dydžio, iš įvairios medienos pagamintos natūralus smulkus parketukas, parketlentės ar medinės lentos tikrai papuoš bet kokius namus.
Medinės grindys esti trijų tipų: masyviosios (parketas arba lentos) ir dvisluoksnės arba trisluoksnės klijuotosios grindys. Kiekviena iš šių rūšių gaminama naudojant skirtingą medieną ir medžio apdirbimo technologiją. Dažniausiai grindims parenkami spygliuočiai: eglė ar pušis. Iš lapuočių bene populiariausias yra uosis, o prabangesnėms erdvėms solidumo ir tvirtumo suteikia Lietuvos galiūno ąžuolo grindys.
Įvairių pločių masyviosios ąžuolo medienos grindines lentas, parketlentes ir TOP-LAG grindis gaminančio prekės ženklo „Staki“ pardavimo vadovė Jurgita Lepeškienė tvirtina, kad medinės grindys labai mėgstamos ne tik gyvenamuosiuose, bet ir komerciniuose pastatuose, o natūrali mediena ne tik jauki, bet ir puikiai atrodo. Medinės parketlentės ir masyviosios medienos lentos esti įvairiausių dydžių. Iš mažo parketuko galima išgauti pačių įvairiausių raštų. Plačios, iš vientisos masyviosios medienos pagamintos lentos nuostabios savo natūraliu grožiu ir prabanga (daugiau įvairių ąžuolinių grindų rasite www.staki.lt). „Šiuo metu itin populiarios „Provence“ kolekcijos parketlentės.
Tai pilkų atspalvių grindys, – pasakoja prekės ženklo „Staki“ pardavimo vadovė J. Lepeškienė. – Taip pat vis daugiau mūsų klientų renkasi ypatingos ąžuolo konstrukcijos grindis – TOP-LAG. Tai visiškai naujas ilgametę patirtį turinčių medienos žinovų išradimas – dvisluoksnės ąžuolinės grindys.“ Išskirtinai tik iš ąžuolo pagamintos grindys yra itin ilgaamžės, jas galima peršlifuoti net keletą kartų, todėl panorus gana paprasta atnaujinti namų interjerą, šis gaminys puikiai tinka šildomosioms grindims. O specialiai apdirbtos riebia alyva, jos gali būti klojamos ir vonios kambaryje.
Medines grindis žmonės paprastai renkasi ne tik dėl grožio, bet ir dėl patvarumo. Grindys iš natūralios medienos ne tik ekologiškos, bet ir šiltos, ilgaamžės, nekenkia sveikatai ir aplinkai. Mediena nuklotos grindys subalansuoja patalpos oro drėgnumą, einant neskamba kaip grindų plytelės, mediena užtikrina ir gerą izoliaciją. Itin patrauklu ir tai, kad lygus parketo paviršius nekaupia dulkių, todėl jas paprasta valyti ir prižiūrėti. Kaip minėta, mediena puikiai tinka ir šildomosioms grindims. „Tiesa, kad bet kokios medinės grindys būtų naudojamos ilgiau, šildomųjų grindų paviršius negali būti įkaitinamas daugiau nei iki 27 laipsnių“, – pataria „Staki“ atstovė.
Taip pat medinės grindys laikys kur kas ilgiau ir atrodys estetiškiau, jei jomis bus tinkamai rūpinamasi. Priežiūra priklauso nuo to, kuo medinės grindys padengtos – alyva ar laku. „Svarbiausia jas tinkamai valyti, naudoti būtent medinėms grindims skirtas valymo priemones, – sako J. Lepeškienė. – Taip pat privalu laikytis gamintojo instrukcijų: vienas spalvas reikia atnaujinti kartą, kitas – du kartus per metus.“
Mediena – natūrali gamtos medžiaga. Kad ji skleistų savo grožį, reikia nuolat rūpintis ir prižiūrėti: baldų kojeles apklijuoti minkštais padukais; kad nesubraižytų jautraus paviršiaus augintiniai, nukirpti jų kojų nagus; ką nors išpylus, nepalikti dėmės kitai dienai, o išvalyti iš karto.
Plytelės – tai ilgaamžiškumas ir garantuotas praktiškumas!
Plytelės – itin atspari grindų danga, kuri visiškai nebijo drėgmės, purvo ir trinties. Todėl nenuostabu, kad bene labiausiai plytelės vertinamos dėl lengvos priežiūros ir ilgalaikiškumo. „Plytelių nereikia nei šlifuoti, nei alyvuoti, nei kitaip atnaujinti, – pasakoja plytelių salono Vilniuje „Apdailos namai“ komercijos direktorė Dalia Jurgelevičienė. – Plytelės yra labai geras šilumos laidininkas, todėl jos itin tinkamos šildomosioms grindims. Šildomosios grindys išsprendžia ir bene vienintelį tokių grindų trūkumą – šalčio pojūtį vaikštant basomis.“
Itin gausios raštų ir spalvų, formų ir dydžių plytelės labai mėgstamos dizainerių, nes iš jų ant grindų galima sudėlioti praktiškai bet ką. Šešiakampės, apvalios, iškilios, raštuotos, banguotos, smulkios ir neįprastai didelės (3 m) bei plonos (vos 3 mm) – plytelių gamintojų fantazija neribota.
„Švelnūs plytelių atspalviai, drąsūs kontrastai, rafinuotas ir rustikos stilius, klasikiniai plytelių formatai su originaliomis formomis. Visa tai sujungia šių metų tendencijos, – pasakoja „Apdailos namų“ specialistė. – Industriją užkariauja šešiakampės plytelės. Galima rinktis ne tik iš gausaus spalvų spektro, bet ir iš įvairių dydžių. Šešiakampės gali būti ir mozaikos, ir nedidelės sienų plytelės ar daugiau nei pusės metro skersmens grindų plytelės.“
Beje, plytelių gamintojai vis dar įkvėpimo semiasi iš gamtos, todėl toliau tobulėja medžio imitacijos plytelės. Pasitelkus modernias ink jet technologijas, kuriamos plytelės, kurios ne tik atrodo kaip medinės („medis“ gali būti sendinamas, poliruojamas tampa blizgus), tačiau suteikia ir medienos pojūtį. Taip pat šiais metais itin populiarūs patys įvairiausi raštai, todėl visos naujausios plytelių kolekcijos gausios savo įvairove: nuo monochrominių spalvų derinių iki ryškiaspalvių raštų.
„Šių metų naujiena – lyg pablukusio paviršiaus raštuotos plytelės, kurios interjerui suteiks išskirtinumo, – pataria D. Jurgelevičienė. – Raštuotų plytelių gausa nustebins, ir galėsite rinktis jas ir sienoms, ir grindims. Kitas itin populiarus plytelių dizainas – akmens imitacija. Rinkoje šiuo metu galima rasti pačių įvairiausių plytelių – nuo labai subtilaus, vos matomo, minimalaus akmens imitavimo iki išraiškingo, dramatiško akmens rašto, kuris interjerui suteikia ekstravagantiškumo.“
„Renkantis grindų plyteles svarbiausia atkreipti dėmesį į du aspektus: plytelių dilumo klasę (kuri skirstoma nuo 1 iki 5 klasės) ir į plytelių rūšį (akmens masės ar keraminės), – pataria UAB „Apdailos namai“ komercijos direktorė. – Pagrindinėms namų erdvėms patariama rinktis ne žemesnės nei 3 klasės plyteles. Tambūrams, įėjimams ar dažnai su batais vaikštomoms patalpų grindims patariama rinktis 4 klasės plyteles.
Taip pat labai svarbu grindims rinktis tik akmens masės plyteles.“ Kitos itin populiarios – dar XIX amžiaus cementines plyteles menančios akmens masės plytelės, imituojančios betoną. „Beje, „betonines“ plyteles galima rinktis skirtingų formatų, pvz., šešiakampes ar stačiakampes, – pasakoja plytelių salono „Apdailos namai“ atstovė. – Šiuo metu itin paklausios betono imitacijos plytelės dekoruojamos vos matomu, blukintu raštu.“ Taigi rinktis tikrai yra iš ko, o, pasirinkę tinkamiausias plyteles savo namams, nepamirškite tinkamai jų suklijuoti. Prieš klijuojant plyteles būtina iš anksto pasiruošti plytelių klijavimo išklotinę, taip plytelių išdėstymas bus logiškas.
„Mūsų salone ši nemokama paslauga mūsų klientams yra itin aktuali, tokiu būdu galima išvengti klijavimo klaidų ir netikslumų“, – atvirauja UAB „Apdailos namai“ komercijos direktorė.
Nesvarbu, kokią dangą namams rinksitės: linoleumą, parketą ar plyteles, svarbiausia, kad ji būtų kokybiška ir tinkamiausia Jums.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.