Viskas apie loftus
Algirdas Kaušpėdas, architektas:
Loftas yra madingas žodis, tačiau, ko gero, ligi šiol dar ne visi supranta, ką jis konkrečiai reiškia. Vieni mano, kad tai yra pramoninis statinys, kiti — kad tai viršutiniai namų aukštai, treti — kad tai gali būti ir bet kokia nauja statyba, savotiška lofto imitacija. Matyt, dar praeis šie tiek laiko, kol terminai nusistovės. Tas pats yra su kotedžais. Lietuvoje manoma, kad kotedžas — tai būtinai sublokuotas būstas. Nors net žodynas nurodo, kad tai yra atskirai stovintis namas.
Man teko lankytis loftuose užsienyje, konkrečiai — Kopenhagoje. Tai buvo puikiai įrengti viršutiniai namo aukštai. Tai atraktyvus būdas gyventi: gražios terasos, puikus vaizdas, erdvu, netradicinė stogo forma. Bet ir kainos pačios didžiausios — Kopenhagoje loftas kainuoja maždaug 20 proc. brangiau nei tradicinis būstas. Jei gerai atsimenu, to konkretaus lofto kaina svyravo nuo 2 iki 3 tūkst. eurų už kvadratinį metrą.
Kęstutis Pempė, Architektų sąjungos pirmininkas:
Esu apžiūrėjęs loftus Belgijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Suomijoje. Paprastai tai senų palėpių, gamybinių pastatų konversija — pritaikymas, prikėlimas naujam gyvenimui. Bet loftuose nebūtinai turi gyventi žmonės. Užsieniuose esu matęs loftų, pritaikytų pedagoginėms, administracinėms reikmėms, taip pat viešbučiams. Suomijoje net mačiau loftą, paverstą kalėjimu.
Iš esmės negyvenamų patalpų padarymas loftais yra geras spendimas. Ypač neturtingoms šalims, nes tada nereikia visko griauti arba laikyti tuščias, griūvančias zombiškas zonas. Tačiau man pačiam loftai nelabai patinka — nebent profesine prasme įdomu apžiūrėti. Dėl keleto priežasčių. Pirma — loftai dažnai įrengiami buvusiose gamybinėse patalpose. Šį faktorių reikia labai rimtai vertinti, nes dėl čia vykusios gamybos daugelis paviršių gali būti permirkę, persisunkę įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Tai akivaizdi rizika sveikatai, todėl likusią chemiją reikia išvalyti, išsiurbti.
Dažnai tai net neįmanoma, o jei įmanoma — brangu.
Antras dalykas — ar jums patiktų gyventi lofte, kur anksčiau buvo, tarkime, kalėjimas? Galite būti daugiau ar mažiau jautrūs tokiems dalykams, tačiau ilgai čia formavęsis biolaukas tikrai nėra labai geras. Aišku, visada atsiranda žmonių, kurie į tokius dalykus nekreipia dėmesio. Ir jiems gerai.
Trečias dalykas — pas mus gamybinės sovietinės patalpos neretai neturi gerai išplanuotų langų, jos prastai įrengtos šiluminės izoliacijos aspektu, todėl apšviesti ir apšiltinti tokį būstą gali būti nepigu. Įtariu, kad naujos statybos butas šiuo atveju yra ir ekonomiškesnis, ir šiltesnis, ir šviesesnis. Bet visada atsiranda žmonių, kuriems norisi didelių plotų ir aukščių.
O erdvių, kuriose galima įrengti loftus, Lietuvoje dar daug. Vilniuje, pavyzdžiui, Kirtimų rajonas, Savanorių prospektas, buvęs Šiaurės miestelis Žirmūnuose, 10 hektarų nenaudojamos gamybinės patalpos Lakūnų gatvėje, buvusi Grąžtų gamyklos teritorija — tačiau ji gali būti gerokai užteršta. Tik įrengiant ten loftus teks susidurti ir su dar viena problema — patalpų paskirties keitimu iš gamybinių į gyvenamąsias. Tai yra sudėtingas procedūrinis klausimas. Ir jis trunka gana ilgai.
O tos naujai statomos loftų imitacijos — tai aš esu prieš. Čia kaip su Valdovų rūmais. Galime tada bet kokių sandėlių pristatyti ir paversti juos neva loftais.
Gražina Darlington, IT specialistė, lofto palėpėje savininkė
Prieš trejus metus įsigijau 140 kv. m palėpės dalį Vilniaus senamiestyje. Mokėjau 1 000 Lt už kv. m, paskui kainos kiek pakilo, dabar vėl panašios — aišku, priklauso nuo vietos ir palėpės būklės. Palėpės įteisininimas yra sudėtinga procedūra, ir ji vyksta lėtai. Reikia sutvarkyti daugybę dokumentų: statybos leidimus, techninius reikalavimus ir pan. Laimė, pagal dabartinius reikalavimus „žaidime“ dalyvauja tik tie, kuriems priklauso bent menka palėpės dalis, o anksčiau dar reikėjo gauti ir visų kitų namo gyventojų sutikimą.
Dokumentacijos tvarkymą patikėjau architektei — už 140 kv. m projektą sumokėjau 12 tūkstančių Lt ir maniau, kad tai gana brangu. Bet neseniai sužinojau, kad mano kaimynas už savo 50 kv. m palėpės projektą sumokėjo 10 tūkst. Lt. Apskritai loftų įrengimas palėpėje, ypač jei ji tau visa nepriklauso, yra gana keblus reikalas.