Virtuvė: mažos erdvės potencialas

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Maisto ruošimo ritualas, svečių priėmimas ar ramūs šeimos pietūs leidžia bent trumpam išsivaduoti nuo kasdienės rutinos. Tačiau ką daryti, jei būsto, o kartu ir virtuvės plotas, nėra didelis, bet svajojate jį bent vizualiai praplėsti ar racionaliau išdėstyti baldus?

 

Ribotoje erdvėje ne visuomet įstengiame optimaliai išnaudoti kiekvieną kampelį ir susikurti gražią, stilingą, išskirtinę aplinką. Tinkama virtuvės ploto apdaila, kruopščiai parinkti baldai ir kitos gudrybės gali suteikti šviesos ir vizualiai padidinti mažą erdvę.

 

Tinkama spalva ir apšvietimas

Pradėjus virtuvės didinimo darbus pirmiausia derėtų atkreipti dėmesį į sienas. Parinkus tinkamą sienų spalvą patalpą vizualiai galima išdidinti arba sumažinti. Spalva – vienas svarbiausių komponentų, kuriančių erdvės iliuziją. Ne paslaptis, kad šviesios spalvos praplečia erdvę, o tamsios – mažina. Tad nedidukėje virtuvėje patartina rinktis šviesesnes sienų ir dekoro elementų spalvas.

Tai padės susikurti gyvesnę ir erdvesnę patalpą. Ankštoje virtuvėje itin tiks balta spalva. Ji atspindi šviesą, be to, sukuriamas įspūdis, kad sienos yra toliau nei iš tikrųjų. Kai sienų, grindų ir lubų spalvos panašios, akims nėra už ko užkliūti ir kambarys tarsi prasiplečia. Tamsiau nudažyta galinė virtuvės siena taip pat vizualiai didins.

 

Mažos patalpos apšvietimas taip pat labai svarbus. Langai, praleidžiantys dienos šviesą, padidina namus, tad virtuvėje pravartu išnaudoti tiek natūralų, tiek dirbtinį apšvietimą. Jei langai nedideli ar jų mažai, geriau jų nedangstyti sunkiomis užuolaidomis, palangių neužstatyti didelėmis gėlėmis. Tinkamai parinkus apšvietimo vietą, nebus šešėlių, mažinančių patalpą. Virtuvėje idealiai tinka halogeninės lemputės, nes čia kaupiasi daug dulkių, riebalų, o šių lempučių šviesoje aiškiai matysis nešvarumai.

 

Gerai parinkti baldai

Erdvumo iliuziją sukurs ir atviros lentynos ar spintelės stiklinėmis durelėmis. Spintelė su įstiklintomis durelėmis gali virsti ir virtuvės akcentu. Lieka tik tvarkingai sudėlioti stiklo ar keraminius indus su įvairiais biriais produktais ir kitus daiktus.

 

Skaidrumo jausmą ir erdvinį ritmą galima sukurti ir ant atvirų virtuvės lentynų tvarkingai vorele surikiavus taures, stiklines ar kitokius skaidraus stiklo indus. Įvairius virtuvinius mažmožius, smulkmenas, įrankius galima sukabinti ar laikyti kituose daiktuose, kurie, užimdami mažai vietos, atstoja nedideles talpyklas (pavyzdžiui, įvairūs stovai, keliaaukštės lentynėlės, pakabinami produktų krepšiai, prieskonių dėžutės, stalo įrankių dėklai). Tai taip pat padeda sutaupyti trūkstamos vietos virtuvėje.

 

Įstatytos durys mažoje patalpoje taip pat „suvalgys“ dalį taip trūkstamos erdvės, tad geriausias sprendimas – įstiklintos arba stumdomosios durys. Taip pat galima pakabinti skoningas dekoratyvines užuolaidas. Užuot stačius staliuką, galima panaudoti žemą plačią palangę, kuri tiks ir maistui gaminti, ir indams sukrauti.

 

Nestandartinio dydžio virtuvei baldus galima pasigaminti ir pagal užsakymą.

Paaukštintos pakabinamos spintelės leis išnaudoti sienų plotą, o jei tinka, tai virš jų dar galima įrengti papildomų spintelių rečiau naudojamiems virtuvės reikmenims ar smulkesnei buitinei technikai sudėti.

Taupant vietą, pastatomose spintelėse galima įmontuoti ant bėgelių ištraukiamas lentynėles, kampinėse spintelėse – vadinamąsias „karuseles“ arba kartu su durelėmis atsidarančią šiukšliadėžę. Galima padidinti stalčius ar spinteles įrengiant išvažiuojamąsias groteles (vadinamieji „cargo“ krepšiai) ir pintų krepšių lentynas. Vietos sutaupys ir prieskonių lentynėlės bei prie sienos sumontuota laikiklių sistema.

 

Lengvai pritaikoma buitinė technika

Mažose virtuvėse be galo svarbu tinkamai ir patogiai išdėstyti buitinę techniką. Verta paieškoti ne tik aptakesnių, paprastesnių formų technikos, bet ir atkreipti dėmesį į mažesnių matmenų įrangą (pavyzdžiui, rinktis 50 cm kaitlentes vietoje 60 cm, išsirinkti mažesnių gabaritų arba aukštą ir siaurą šaldytuvą). Dažnai naudojamą mikrobangų krosnelę galima įmontuoti į spintelę ir dar sutaupyti šiek tiek ploto. Patartina įsigyti techniką „du viename“, pavyzdžiui, mikrobangų krosnelę su kepsnine, virtuvinį kombainą su maišytuvu ir panašiai.

 

Šiuolaikiniai interjero ir buitinės technikos gamintojai siūlo įvairių naujovių, išgrynintas minimalistines formas, chromuoto arba nerūdijančio plieno spalvas, vis labiau slepiama utilitarioji virtuvės funkcija, sukuriant vientisos idėjiškai „švarios“ erdvės koncepciją. Bene svarbiausias tampa psichologinis lengvumo įspūdis, padedantis net nedidelę patalpą padaryti erdvesnę. Norint įsirengti mažą, bet skoningą ir šiuolaikinę virtuvę galima rinktis į stalviršius integruotą buitinę techniką, kuri dažniausiai slepiama už virtuvės baldų spintelių.

Dizaineriai siūlo, kaip patogiai sukomponuoti ir išdėstyti baldus, laikyti virtuvės rakandus, parinkti, kaip patogiau varstyti stalčius ir dureles. Daug dėmesio skiriama ir prietaisų dydžiams suvienodinti, tad įmontuojamas orkaites, kavos virimo, ledo gamybos aparatus, krosneles galima rikiuoti horizontaliai arba vertikaliai, jungti į kompaktiškas ir lengvai pasiekiamas grupes.

Mėgstantiesiems jungti patalpas gera išeitis būsto plano pakeitimas, leidžiantis virtuvę sujungti su svetaine ir panašiai. Išgriovus kai kurias sienas galima susikurti vadinamąją „baldų salą“. Nenorintieji vargti ir griauti sienų gali padaryti kai ką kita. Tarkime, nedideliame vieno kambario 40 kv. m bute virtuvę galima perkelti į kambario zoną ir paversti maisto gaminimo, svečių susibūrimų, bendravimo vieta. Tikrojoje virtuvėje galima įsirengti nedidelį miegamąjį. Tereikia į kambarį atvesti papildomų vamzdžių vandentiekiui ir gartraukiui. Šis sprendimas labiau tinkamas butuose su elektrinėmis viryklėmis, nes perkelti į kitą patalpą dujų tiekimo vamzdžius kiek kebliau.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.