Safario stiliaus interjeras- egzotika namuose

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Paprastai safario stilius, kuris dar kitaip vadinamas britų kolonijiniu stiliumi, siejamas su Afrika ir britų kolonizacijos laikotarpiu, prasidėjusiu 1895 m. Šis stilius kilęs būtent iš tų laikų, kai britai užkariavo Afriką ir kitus tolimus pasaulio kraštus. Britų elito atstovai, kurdami savo naujuosius namus kolonijose arba atvirkščiai – grįžę iš įspūdingų kelionių į Britaniją,savo namus ėmė dekoruoti nauju būdu – maišydami egzotiškus elementus ir medžiagas su tradiciniais, angliškais Viktorijos epochos stiliaus baldais ir interjero detalėmis.

Brangiai apmokami meistrai britų elitui ėmė gaminti baldus iš pačių brangiausių rūšių afrikietiškos medienos – juodmedžio ir raudonmedžio. Įsijautę dekoratoriai baldus inkrustuodavo vėžlio šarvais, dramblio kaulu ir perlamutru, baldus dengė natūraliu šilku ir plunksnomis, o fotelius ir sofas aptraukdavo krokodilų ir gyvačių oda, ir net plėšriųjų Afrikos žvėrių kailiais.

 

Taip susiformavo unikalus interjero dekoro stilius – elegancijos ir laukinės egzotikos derinys.
Sukurti patrauklų ir skoningą safario stilių namuose ar sodyboje – tikras iššūkis, reikalaujantis nemažai pastangų ir kūrybos. Tad nuo ko pradėti? Kokie yra pagrindiniai šio interjero stiliaus kūrimo principai?

 

Medžiagos

Šiandien norint sukurti safario stilių namuose, tikrai nereikia keliauti į Afriką medžioti tigrų ar leopardų, dirti odą pitonui ar krokodilui, nelegaliai pirkti dramblio kaulą iš ietimis ginkluotų Afrikos čiabuvių. Dabar parduotuvėse yra didžiulis natūralios odos ir kailių imitacijų pasirinkimas, tad gyvūnų teisių gynėjai gali būti ramūs. Safario interjero kūrybai galima naudoti ir daugybę kitų natūralių ir dirbtinių medžiagų, nežudant gyvūnų.

 

Pagrindinės natūralios medžiagos: mediena, akmuo, geležis (žalvaris), džiovinti augalai (žolė, nendrės ir kt.).
Pagrindinės dirbtinės (arba natūralios) medžiagos: oda, kailiai, plunksnos, šilkas, drobė.

Rinkdamiesi medieną grindimis, durims, baldams ir kitoms namų apdailos detalėms, atkreipkite dėmesį į egzotiškas medžio rūšis iš Afrikos arba Pietryčių Azijos. Taip pat safario stiliui tinka tokios legendinės, klasikinės prabangaus medžio rūšys, kaip afrikietiškas juodmedis ir raudonmedis. Tik nepamirškite, kad kai kurios egzotiškos medienos rūšys neretai būna kaprizingos, tad vertėtų išsiaiškinti,kaip reikės jas prižiūrėti.

Egzotinė mediena, tinkanti safario stiliui:

Badi – labai tvirta tropikų medienos rūšis. Ši geltonai oranžinė afrikietiška, natūrali mediena puikiai tiks net lauko terasoms ir balkonams.

Bambukas – gintarinė mediena iš bambukų stiebų, lengva ir lanksti, todėl iš jos galima išgauti įvairias norimas formas, tinka baldams gaminti.

Doussie – egzotiška, aukso rausvumo, raštuota medžio rūšis, paplitusi Afrikoje, ypač Kamerūne.

Iroko –egzotiškas, citrinų atspalvio medis, paplitęs ekvatoriniuose Afrikos miškuose nuo Gvinėjos iki Mozambiko. Citrininis šios medienos atspalvis bėgant laikui tampa geltonai rudas.

Tikmedis –ilgaamžė ir dekoratyvi, auksinės spalvos, neretai su šokolado ar net juodos spalvos juostomis mediena iš Pietryčių Azijos. Jau nuo XIX a. naudojama elegantiškų Viktorijos epochos stiliaus baldų gamybai.

Wenge – tamsi, prabangi mediena iš Centrinės Afrikos. Tūkstančius metų ši mediena buvo naudojama juodojo žemyno čiabuvių ritualinių kaukių ir pagoniškųjų dievukų statulėlių gamybai.

Zebrano – dekoratyvi, tamsi mediena su rudomis juostomis iš Vakarų Afrikos.

Spalvų gama

Safario interjere vyrauja žemiškos, natūralios spalvos ir atspalviai, varijuojantys nuo šviesių, pastelinių tonų iki labai tamsių, juodos žemės atspalvių. Į pagrindinę spalvų gamą įeina: rudi, rusvi, kavos tonai, camel (kupranugario odos) tonas, visi smėlio atspalviai, beige (rusvai gelsva), ochra (sodri gelsva), chaki (maskuojanti), samanų, žalsva, vandenyno atspalviai, taip pat šiam stiliui išskirtinai būdinga tamsiai ruda arba juoda oda bei margi gyvūnų raštai. Safario interjere neturėtų būti jokių sintetinių spalvų, nes tai prieštarautų pačiai šio gamtos įkvėpto natūralaus stiliaus prigimčiai.

Apdaila

Safario, arba britų kolonijinis, stilius mėgsta du labai skirtingus dalykus –puošnius, istorinės architektūros, 19-ojo amžiaus pabaigos – 20-ojo amžiaus pradžios namų butus arba medinius namus, esančius gamtos apsuptyje. Dėl to kalti britai kolonizatoriai, kurie tokius interjerus kūrė tiek mūriniuose Londono gyvenamuosiuose namuose, tiek tolimose kolonijose kur nors Vakarų Afrikoje, įsikurdami medinėse trobelėse džiunglių pašonėje.

 

Tad jei jūsų butas yra istoriniame mūriniame name mieste, o buto lubos yra aukštos ir turi išlikusius autentiškus lubų / sienų lipdinius, vadinasi, jums tikrai pasisekė, nes puošnus sienų dekoras – dalis britų kolonijinio stiliaus atmosferos, kurią pratęsti galėsite pakabindami puošnų šviestuvą, primenantį sietyną. Jei bute nėra autentiškų lipdinių, galima sukurti naujus, nes klasikinio stiliaus vidaus dekoro pasirinkimas šiuo metu yra milžiniškas: nuo puošnių gipso rozečių luboms iki įvairių karnizų ir net piliastrų.

Pačios sienos neprivalo būti idealiai nuglaistytos, tiesą sakant, tinkas gali būti net kiek nusitrynęs, įgavęs senovinę laiko patiną. Sienos taip pat gali būti dirbtinai sendinamos – čia ir slypi nevisuomet suprantamas britų kolonijinio stiliaus žavesys. Sienų apdailai taip pat gali būti naudojami įvairūs žemiškų tonų, klasikiniai sienų apmušalai su dekoratyviais, geometriniais raštais.

Kuriant safario interjerą mediniame name, puošnumas nebūtinas. Čia būdingi įvairūs rustikos elementai (pvz., atviri sendinti balkiai) ir kuo daugiau natūralumo: medis, akmuo, geležis (žalvaris), vytelės. Jei interjerą kuriate, pavyzdžiui, sodyboje, puikus pasirinkimas langų dekorui – lengvos medinės langinės (pvz., bambuko medžio), primenančios afrikietiško kaimo trobelių estetiką.

Senoviniai kokliai ar dekoratyvus klasikinis židinys – tai vėlgi gali tapti puikia Viktorijos laikų stiliaus interpretacija, todėl jei jau jūsų bute ar name yra išlikę senovinių koklių, net jei ir nenaudojamų, nedrįskite jų ardyti, nes tai ne tik autentiška interjero puošmena, bet safariostiliaus detalė, kurią galėsite apkarstyti ir apstatyti ritualinėmis kaukėmis, afrikietiškomis statulėlėmis ir kitais suvenyrais, parsivežtais iš egzotiškų kelionių.

 

Baldai

Safario stilius – tai elegancijos ir laukinės egzotikos derinys, todėl čia priimtini klasikiniai baldai, primenantys Viktorijos epochos stiliaus baldus, kurie gali būti drąsiai derinami kartu su labai paprastomis, natūraliomis interjero detalėmis, pavyzdžiui,kėdėmis, pintomis iš vytelių, kurios tarsi atkeliavo iš afrikietiško kaimo trobelių. Svetainėje puikiai tiks masyvūs minkštieji baldai (sofos, krėslai), apmušti krokodilo ar pitono odos imitacija arba, kas šiandien retai pasitaiko, natūralia šių egzotiškų gyvūnų oda.

Taip pat safario stiliaus svetainėje vietą ras klasikinė britiška sofa, apmušta natūralia ruda oda ar odos imitacija.
Svetainėje galite drąsiai statyti kiek primirštą baldą – senovinę kušetę, daugybę kartų matytą klasikinės tapybos paveiksluose. Dailios kušetės primins Viktorijos laikus, o ant jų nerūpestingai numestas kailis ar pagalvėlės vilios ne tik prisėsti, bet ir prigulti.

 

Prie tokių minkštųjų baldų derės klasikinės raudonmedžio ar juodmedžio komodos ir įvairios indaujos. Na ir kaipgi be masyvaus, klasikinio rašomojo stalo su „kabinetais“ – daugybe stalčiukų ir skyrelių, juk tai yra tikras kolonijinio stiliaus palikimas.

Safario stiliaus virtuvė – tai tarsi laiko mašina, apsisukusi ir nuvažiavusi atgal bent šimtą metų. Tokių virtuvių interjerai šiek tiek primena kaimiškas lauko virtuves su grubaus medžio ar akmens stalviršiais, masyviomis vintažinėmis dujinėmis viryklėmis, rodos, atkeliavusiomis dar iš kolonizavimo laikų, dideliu vintažiniu vandens čiaupu, taip pat atviromis, geležinėmis lentynomis, kuriose pilna didelių skardinių puodų ir keptuvių, stiklinių kolbų su įvairiais maisto produktais ir džiovintais augalais, na ir žinoma, iš vytelių pintais krepšiais, lūžtančiais nuo šviežių vaisių ir daržovių.

Vonioje laikas taip pat, galima sakyti, sustojęs…Išmaniąsias technologijas galite pamiršti, nes safario stiliaus vonioje karaliauja klasika ir senovė –klasikinė Viktorijos laikų vonia ant kojelių, keraminės plytelės su įvairiais geometriniais raštais (gali būti terakota), rustikos stiliaus mediniai ar geležiniai vonios kambario baldai, džiovinti augalai vazose, daug įvairiausių mielų kosmetinių buteliukų, baltų rankšluosčių ir… nepamirškite geros knygos, kurią skaitysite vonioje… Siūlome rinktis Ernestą Hemingvėjų, kuris nemažai laiko praleido gyvendamas safario stiliaus namuose.

Namų tekstilė

Safario stilius – tai žaidimas su įvairiais gyvūnų odos raštais. Pagalvėlės, užklotai, kilimėliai su laukinių gyvūnų motyvais puikiai tiks safario interjere. O štai dirbtinis zebro kailis ant medinių grindų –tai jau šio žanro klasika. Nuo zebro populiarumu nedaug atsilieka leopardo, tigro, krokodilo, pitono, bizono, kupranugario odos imitacijos. Tiesa, nevertėtų tarpusavyje derinti panašių raštų, pvz., leopardo ir tigro, verčiau derinti leopardo rašto tekstilę su juoda oda artamsaus medžio detalėmis.

Kalbant apie įvairias pagalvėles ir užklotus, rinkitės kailį, odą arba tvirtą drobės ir lengvą šilko tekstilę, su floristiniais motyvais arba šilkografijos būdu atspaustais laukinių gyvūnų atvaizdais. Beje, jei mėgstate užuolaidas, tai žinokite, kad čia jos nebūtinai turi būti lengvos it plunksnos.

Kad ir kaip keistai skambėtų, dabar yra laikas apsisunkinti langus! Nes masyvios, sunkios užuolaidos yra visiškai priimtinos britų kolonijinio stiliaus interjere. Tai vėlgi yra Viktorijos epochos elementas. Perriškite tokias užuolaidas žiedu, taip sukursite dailų siluetą, o pro langus galės laisvai sklisti šviesa.

Miegamajame, virš lovos, kuri turėtų būti iš masyvaus medžio rėmo, galite įrengti tikrą baldakimą su lengvomis, plevenančiomis šilko užuolaidomis – ir safario stiliaus gerbėjųtikrai liksite suprasti. Nors tropikų vabzdžių antpuolis Europoje tikrai negresia, baldakimas miegamajame sukurs labai ypatingą atmosferą ir dar labiau priartins prie safario autentikos. Kaip, beje, ir senas džiunglių atributas – hamakas, kurį galite kabinti tiek viduje, tiek lauke.

Interjero aksesuarai

Safaris – labai dekoratyvus stilius, todėl interjero aksesuarams čia tenka itin svarbus vaidmuo. Be jų tiesiog neišsiversite. Pateikiame sąrašą įvairių interjero detalių, kurios padėtų geriau įvaldyti šį interjero stilių, o visa kita – tai jau fantazijos reikalas.

Populiariausi safario stiliaus interjero aksesuarai: medžioklės trofėjai, žemėlapiai, gaubliai, kelionių nuotraukos, žiūronai, teleskopai, vintažiniai fotoaparatai, egzotiški suvenyrai, kupranugarių ir drambliukų statulėlės, autentiški medžiokliniai ginklai, vabalų ir drugelių kolekcijos rėmeliuose, senovinės enciklopedijos, ragai, dramblio kaulas, ritualinės kaukės, smilkalai, smėlio laikrodžiai, vazos, kolbos, pinti krepšiai, šilko tekstilė, plunksnos,gyvūnų iškamšos, primityvi keramika, žalvariniai padėklai, žalvariniai kandeliabrai, odiniai vintažiniai lagaminai (vietoje žurnalinių stalelių), masyvios medinės skrynios, aliejinės lempos, pastatomosios žalvario lempos, toršerai su kaulo ar rago stovais, egzotiški žalieji augalai masyviuose vazonuose (palmės ir pan.), veidrodžiai, kaustyti metalu arba oda ir t. t.

 

Turbūt visi esame patyrę tą keistą jausmą, kai gauname dovanų įvairiausių statulėlių ar parsivežame egzotiškų suvenyrų, kurių vėliau neturime kur dėti, ir jie ne tik renka dulkes, bet ir beviltiškai perkrauna interjerą. Safario stilius yra vienas iš nedaugelio interjero stilių, kuris gali išspręsti šią keblią problemą. Galite drąsiai apstatinėti įvairius kampus drambliukais ir kitomis egzotiškomis smulkmenomis, nes primityviojo meno dirbiniai yra safario stiliaus dalis. Kita vertus, labai svarbu interjero neperkrauti ir nepaversti jo vulgaria beskonybe. Dar būtų gerai nepamiršti, kad safario interjeras – tai nėra medžioklės trofėjų ekspozicija ar statulėlių muziejus. Ten, kur yra saikas, ten yra ir stilius.

 

 

 

 

 

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.