Nauja sena sodyba: kaip atnaujinti medinio namo interjerą

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Tokiai užduočiai vykdyti į pagalbą geriausia pasitelkti specialistus, interjero dizainerius, kurie padėtų sukurti funkcionalias ir estetiškas erdves bei patenkintų kiekvieno gyvenančiojo name poreikius ir interesus.

Pradžioje – aiški vizija

Neretai galima išgirsti sakant, kad mediniai, rąstiniai namai „atsiduoda kaimu“ ir geriausiu atveju tinka sodybai, vasarnamiui ar medžioklės nameliui. Tačiau profesionaliai statomų įvairios paskirties ar prikeliamų naujam gyvenimui – rekonstruojamų – medinių „trobų“ pavyzdžiai kovoja su tokia nuostata.

 

 

Juk medinio namo interjeras priklauso nuo gyventojų fantazijos ir gebėjimo išnaudoti visas šių namų teikiamas galimybes. Medinė sodyba ar vasarnamis atveria daug unikalių dizaino galimybių.

 

„Svarbiausias dalykas, nuo kurio reikia pradėti, tai įvertinti fizinę pastato būklę. Tai geriausia padaryti prieš įsigyjant namą. Jei paaiškėja, kad viskas gana kokybiška, konstrukcijos laikosi neblogai, galima pradėti nuo vidinės apdailos darbų, o tai labai priklauso nuo pastato būklės. Prieš įsigyjant reikėtų išsiaiškinti kultūrinę ir architektūrinę šio pastato vertę – ar tai nėra istoriškai svarbus pastatas.

Jei patiems sunku susikurti interjero planą, tai padaryti padės architektas, interjero dizaineris, kuris bent jau vizualizuos, perkels sumanymą į brėžinius, ir pagal tai bus galima pradėti rekonstrukciją“, – sako UAB „Devyni architektai“ architektė Jurgita Liubartaitė.

 

 

Pačią vidaus erdvių dizaino kūrimo procedūrą būtų galima sąlygiškai suskirstyti į keletą etapų. Vienas jų – techninės užduoties suformulavimas, kai aptariami konkretūs namo gyventojų stilistiniai ir gyvenamųjų erdvių funkcionalumo prioritetai, taip pat estetiniai polinkiai, pageidaujamos spalvinės gamos.

Taigi šiame etape interjero dizaineriams svarbu sukaupti tinkamą informaciją apie šeimininkų įpročius ir poreikius, nes, neturint šių žinių, gali būti sudėtinga įvykdyti dėmesio vertą interjero dizaino projektą. Žinoma, nuo šio pradinio etapo priklausys visas tolesnis sumanymo įgyvendinimas, tad tiek specialistams, tiek rekonstruojamo namo šeimininkams svarbu suprasti vieniems kitus, rasti bendrą kalbą.

 

Užsakovas turėtų turėti bent jau apytikrę naujojo interjero viziją arba, jei tam neturi laiko, visiškai pasikliauti architekto profesionalumu. Namo interjero funkcionalumo ypatybes galima sužinoti išsiaiškinus gyventojų įpročius ir poreikius. Kitas etapas – interjero planavimo užduotis, kai nustatomos funkcinės patalpų zonos, t. y. vykdomas kiekvienos namo dalies matmenų ir
padėties planavimas – nuo koridoriaus iki virtuvės, miegamojo, vonios kambario ir pan.

 

Dažniausiai užsakovui pateikiami keli erdvių planavimo variantai. Galutinis sprendimas lemia erdvių zonavimą, pasirenkama atitinkama vidaus apdailos ir viso interjero stilistika. Čia svarbu tai, kad formuojamas ne tik namo vidaus dizainas, bet ir sudaroma sąmata – optimizuojamos rekonstrukcijos išlaidos ir finansiniai indėliai, būtini projektui realizuoti.

 

Pastaruoju metu išryškėjo tam tikros medinių namų interjerų Lietuvoje kryptys – tai vadinamasis amerikietiškas rąstinio namo stilius, pasižymintis gausiu dekoru, dekoruotais baldais ir elementais, bei skandinaviškas stilius. Nors tai labiau aliuzijos nei grynos šių stilių apraiškos, tačiau išlaikomi svarbūs jų elementai – pagrindinė spalva, lakoniškas stilius ir detalės, baldai, labai daug šviesių, pilkšvų, pieno spalvos atspalvių, labiau žiūrima į šių detalių kokybę, o ne į jų skaičių.

 

Vienas naujesnių ir garsesnių skandinaviško stiliaus pavyzdžių – konkurse „Metų interjeras /Auksinė paletė’14“ pristatytas architektės Arūnės Bitinaitienės nemažo privataus rąstinio namo Kačerginėje, statyto 1934 m., rekonstrukcija. Buvo perkurtas namo planas, interjeras, pakeistos perdangos, grindys, langai, atidengti medgraužių paliesti rąstai. Interjeras nudažytas solidžia
pilka spalva, atsirado šiuolaikiški metaliniai laiptai.

 

Senas daiktas + ultramodernus daiktas = naujausia dizaino tendencija

 

Pasak UAB „Dolena“, užsiimančios medinių namų statyba, direktoriaus Egidijaus Norvaišos, prieš imantis namo interjero rekonstrukcijos, pirmiausia reikėtų įvertinti paties pastato būklę. Senų medinių namų konstrukcijos, „atvertos“ į dienos šviesą, tampa neįkainuojamais akcentais.

 

Todėl nedarykite klaidos viską uždengdami įprastinėmis apdailos medžiagomis. Dažniausia rekonstruojant senos statybos namą reikia perplanuoti patalpų išdėstymą. Geriausia pasitarti su medinių namų gamintojais, kurias sienas galima pašalinti, o kur reikia atlikti konstrukcinius pastiprinimus.

 

 

Jei sienas stengiatės palikti autentiškas, šviesos trūkumą kompensuokite šviesiomis lubomis arba keletu naujai suformuotų tinkuotų ir šviesiai nudažytų pertvarų. Kaip ir statant ar perstatant bet kokį kitą namą, mediniame name svarbu suplanuoti, kaip kris šviesa. Kadangi sienojai bėgant laikui linkę šiek tiek tamsėti, verta apgalvoti, kokios planuojamos įrengti lubos, grindys, langai, židiniai ir kiti interjero elementai, kurie skleidžia šviesą ar ją atspindi. Aukštos medinių, rąstinių namų lubos, kaip ir bet kurioje kitoje patalpoje, sukuria erdvės įspūdį.

 

Paaukštintos lubos – vienas iš būdų išvengti „kaimiškos“ aplinkos. Medinių sienų nebūtina derinti tik su kitomis natūraliomis medžiagomis – akmeniu, natūralaus pluošto audiniais ar metalu. Dalį sienojo galima dengti plokšte, dažyti ar kitaip dekoruoti kuriant jaukią namų aplinką.

 

Beje, rankomis apdirbti rąstai suteikia malonių natūralios gamtos, žmogaus rankų šilumos pojūčių, lyginant su idealiai vienodai supjautais, vienodų matmenų mašininiu būdu apdirbtais rąstais.

 

 

Medinio namo anaiptol neturi puošti tik „kaimiško stiliaus“ baldai. Verčiau drąsiai eksperimentuoti su unikaliais, moderniais paviršiais, tekstūromis, ryškiaspalviais akcentais – rąstinių sienojų fone tik išryškės jų savitumas. Čia nuostabiai derės visi šiuolaikiniai patogumai, modernios vonios, virtuvės, naujausios technologijos.

 

Norint paslėpti šiuolaikinius įrenginius, juos galima integruoti į baldus ar paprasčiausiai patraukti iš matomiausių vietų. Naujausia medinių namų interjero dizaino tendencija – senų detalių, durų ar smulkių baldų derinimas su moderniais daiktais: naujais baldais, hi–fi technika ir pan. Dėl šios priežasties patartina neskubėti išmesti senų daiktų, močiučių palikimo – įvairiausių laiko patina apsitraukusių, neretai medinių namų apyvokos reikmenų, audimo staklių, ratelių ir pan. Labai gražu, kai moderniame
interjere atsiranda kelios senos detalės, ir atvirkščiai, kai seną interjerą pagyvina ultramodernūs, labai švarių, išgrynintų formų ar medžiagų daiktai, baldai.

 

Toks derinukas puikiai sugyvena kartu, ir visai nereikia jo bijoti, svarbiausia išlaikyti saiką ir neperkrauti. Tarkime, restauruotos originalios durys su senomis rankenomis jums bylos apie šio namo gyventojų, tūkstančius kartų jas lenkusių, istorijas. Gal jos ir nebus sandarios, o gal net ir girgždės, bet tai tikrai bus interjero akcentas, atperkantis nepatogumus.

 

 

Pasak J. Liubartaitės, sodyboje autentikos galima išsaugoti nemažai, bet viskas priklauso nuo to, koks buvo ankstesnis šeimininkas, kaip prižiūrėjo namą. Pasirodo, Lietuvoje yra net specialistų, kurie geba atkurti plūktą molinę aslą. Nušlifavus, nudažius, perdažius alyva galima išsaugoti medines grindų lentas, kurios įdomiai atrodys ir gražiai derės interjere.

 

Taip pat dažnai atidengiamos senosios namo konstrukcijos iš vidaus – perdangų sijos, pastato stogo konstrukcijos. Kiekviename objekte galima rasti dalių ir objektų, kuriuos verta išsaugoti ir kiekvienas senas daiktas gali įgyti naują prasmę. Atidengiamos ir senosios krosnys, duonkepės, kurios atgimsta nebe šildymo ar (ir) maisto gamybos funkcijai atlikti, o kaip dekoratyvios autentiškos interjero detalės.

 

Taip pat, išlaikę savo formas, įkvėpti lietuviškų tautodailės tradicijų, į interjerus grįžta rankdarbiai. Tai jau modernūs mūsų promočiučių rankdarbių simuliakrai, perleisti per naująją jaunų kūrėjų patirtį. Tokius modernius ir gražius daiktus gamina UAB „Mano lietuviški namai“.

 

Renovuojant pastato išorę taip pat svarbu įvertinti jos būklę. Dažniausiai pakeičiama visa namo apdaila. Jei tai buvo medinis namas, tikriausiai ir fasadą suformuosite iš medžio. Pasitarkite su architektu dėl lentų formos, jų kalimo būdų – galbūt jums pasiūlys modernių idėjų, kurios nesikirs su namo autentiškumu. Nepamirškite užsandarinti nuo vėjo išorinės šilumos izoliacijos prieš dėdami fasadines lentas.

Gyvenimas sidabriškoje aplinkoje

 

Bėgant metams, natūralus medis šiek tiek tamsėja. Natūrali pušis įgauna rusvai gelsvą atspalvį, eglė – balkšvai gelsvą. Sienojų spalvą taip pat gali paveikti impregnavimo medžiagos, apdirbimo būdai, namo amžius ir kiti veiksniai. Tai patvirtinti gali tapytojas ir architektas Mantas Maziliauskas, prieš gerą dešimtmetį nedidelį vieno kambario butą iškeitęs į namą sodų bendrijoje.

 

„Kaip ir žmogus, medis metams bėgant bręsta, sensta, tad nebaisu, kad medinę apdailą laikui einant teks keisti, nes tai natūralus cikliškas gyvybės atsinaujinimo ratas. Medžio ilgaamžiškumas priklauso ir nuo teisingo sukalimo, svarbu, kad statant būtų maži sąlyčiai tarp medinių dalių, kad medis gerai vėdintųsi, nes drėgmę ir lietų puikiai išvėdina vėjas ir saulė. Medis mums duoda labai daug, gerbti medį būtina taip pat kaip ir vyresnį žmogų.

 

Žmogus savo ruožtu turi medžiui duoti kiek gali – atidumą, globą, tai tarsi savitarpio mainai“, – jautriai mąsto menininkas. Vasarnamį teko gerokai rekonstruoti, tačiau dabar šeima džiaugiasi 120 kv. m gyvenamuoju namu, 100 kv. m kūrybine studija su virtuvėle-arbatine, o trys atžalos turi nedidelius, tačiau atskirus 9 kv. m kambarėlius.

 

Kiek įmanoma, šeimininkai viską kūrė savo rankomis, išskyrus inžinerinę dalį – elektrikus, santechnikus ir mūrininkus teko samdytis, tačiau medinės dalys – stogai, tvoros – daryti pačių. Dauguma namų baldų taip pat sušildyti pačių rankų šilumos, kiti prikelti antram gyvenimui iš aplankytų kaimų, sodybų.

 

 

Namo vidaus apdailai naudotos taip pat beveik tik natūralios medžiagos – pačių pasigamintos kalkės iš akmenų, kurias maišant su vandeniu gaunami dažai, o su cementu ir smėliu – tinkas. Visi namai išdažyti su dviem kibirais tokio mišinio, kuris kainavo viso labo 15 Lt. Svečiai neretai jaukiai baltą namų interjerą palaiko žymiuoju provanso stiliumi.

 

Pirmajame aukšte suprojektuota erdvi ir šviesi svetainė, vietoj brangios apdailos šeimininkas paliko atidengtus sumūrytus šamotinius židinio blokelius. Valgomojo centre stovi šeimą suburiantis masyvus natūralaus medžio stalas, prie jo priderintos skirtingos, baltai dažytos senovinės kėdės. Kaip ir visame name, virtuvėje sienos dažytos šviesiai, o suskilinėjęs seno namo sienų tinkas sukuria jaukią, menišką aplinką.

 

Interjerui dekoruoti parinktos kuo natūralesnės, grynos apdailos medžiagos, savitos technologijos. Taip pat svarbus interjero akcentas – mediniai nedažyti laiptai, vedantys į antrą namo aukštą. Miegamųjų erdvės dvelkia visam namui būdinga stilistika – jaukiu minkštumu, natūralumu, švelniais potėpiais, o visam interjerui būdingas šviesus, beveik baltas koloritas.

 

 

Visur naudotas tikroviškai sidabriško atspalvio medis – takai, tvoros, grindys namuose taip pat medinės, tik jos nušveistos ir nuteptos alyva. Mediena namo statybai atsivežta iš gimtųjų vietų – Rusnės miškų, persikvėpavusi jūros oru ir jodu. Dviejų aukštų namas, kaip ir kiti šio sklypo statiniai, dekoruotas natūraliomis nedažytomis lentomis.

 

Rekonstruojant interjerą, M. Maziliauskas jokiu būdu nerekomenduoja sekti bet kokiomis madomis, nesižavėti standartiniais, iš interneto nukopijuotais kataloginiais projektais planuojant namo statybą ir aplinkos formavimą. Pats svarbiausias ir pirmiausias dalykas šiame etape yra namo ir aplinkos projektas – būtina nepagailėti laiko ir pastangų ieškant kūrybingo architekto. Jaunai šeimai jis pataria rinktis karkasinę statybą. Karkasines konstrukcijas surinkti nesudėtinga, tai gali vykdyti ir keli šeimos nariai.

 

Karkasinė statyba – viena pigiausių iš „sveikų“ statybinių mazgų. Turint projektą, seną mūrinį sodo namelį nesunku rekonstruoti į patogų namą, dažniausiai nereikia tvirtinti perdangų ar pamatų, nes medinis karkasas yra lengvas. Tačiau neretai žmonės pristinga drąsos iškeisti atgyvenusius blokinius butus į sodą, sodybą užmiestyje ir susikurti unikalius, nuaustus iš praeities ir dabarties savo svajonių namus.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.