Natūralus akmuo interjere
Natūralistai skirstomi į dvi grupes – praktikai ir estetai. Renkantis stalviršius virtuvei, praktikai renkasi kietą ilgaamžišką granitą, estetai – elegantišką, nepakartojamą marmurą. Taigi, kokie natūralūs akmenys yra dažniausiai naudojami interjero apdailai?
Granitas (lot. – Granum – grūdas) – tai magminių intruzinių uolienų grupės akmuo. Granitas susidaro veikiant dideliam slėgiui ir temperatūrai iš mineralų: feldšpatų, kvarco, biotito, magnetito, granatų, cirkonio, apatito. Pagrindinės granito savybės – tvirtumas ir ilgaamžiškumas. Tai vienas kiečiausių ir seniausių akmenų. Granitas atsparus šalčiui, karščiui, įbrėžimams ir rūgštims, jo tekstūra grūdėta, marga. Spalvinė paletė labai plati – nuo neutralios baltos iki egzotiškos raudonos, nuo gilios mėlynos iki
sodrios žalios spalvos, nuo šaltų pilkšvų iki šiltų tamsiai raudonų atspalvių. Granito (taip pat marmuro) plokštės būna nuo 2–3 cm, grindų plytelių – 1 сm storio.
Ši medžiaga puikiai tinka grindų ir židinių apdailai, laiptų pakopoms, palangėms, virtuvės ir vonios baldų stalviršiams.
Tamsių spalvų granitas interjere gali slėgti, atrodyti per sunkus greta kitų medžiagų, tad juo interjero nereikėtų perkrauti, ypač – mažų erdvių.
Vertėtų paminėti, kad virtuvės stalviršiai gaminami tik tada, kai virtuvės baldai yra sumontuoti. Stalviršiui pagal baldų konfigūraciją daromi lekalai, atsižvelgiant į vietą, kurioje stovės baldai, ir tik tada išpjaunamas pats stalviršis su visomis reikiamomis angomis plautuvei ir kaitlentei. Vėliau prie jo tvirtinamas metalinis karkasas, kad akmuo transportuojant ar eksploatuojant neįtrūktų.
Marmuras (graik. – marmaros – švytintis, spindintis akmuo) – metamorfinė uoliena, susidariusi iš persikristalizavusios klinties ir dolomito. Marmuras sudarytas iš mineralinio kalcio. Metamorfizuojantis ypatingai švariai klinčiai, marmuras tampa baltas (vadinamas marble). Kitos spalvos ar kontrastingos juostos atsiranda dėl įvairių priemaišų: molio, smėlio, geležies oksido. Marmuras dėl savo struktūros yra minkštas ir porėtas akmuo. Jis gali būti šlifuojamas ir blizgus arba sendintas ir matinis. Abiem atvejais jį reikia padengti hermetiku, nes jis bijo rūgščių, itin stiprios koncentracijos valiklių, vyno, acto, sulčių poveikio.
Nuo spalvotų skysčių – vyno, burokėlių ir apelsinų sulčių – ant jo paviršiaus lieka dėmių, kurių pašalinti neįmanoma. Blizgus marmurinio stalviršio paviršius intensyviai eksploatuojamose vietose gali nusidėvėti nepataisomai, todėl jis turi būti saugomas ir rūpestingai prižiūrimas.
Marmuriniai stalviršiai labai populiarūs Viduržiemio jūros kraštuose, ir po 5–7 metų negailestingos eksploatacijos stalviršis paprasčiausiai keičiamas nauju. Taip, galbūt marmuras nėra toks praktiškas kaip granitas, bet jo taurumas ir unikalus grožis atperka jo trūkumus. Ne veltui nuo senų laikų marmuras naudojamas pačių didingiausių statinių vidaus apdailai ir dekorui. Šiais laikais marmuras naudojamas sienų, kolonų, židinių apdailai ir palangėms, rečiau – grindims ir laiptams, korpusiniams baldams ir stalams, bet dažnai – virtuvių ir vonios stalviršiams. Marmuras yra neįtikėtinai graži ir įvairi medžiaga. Marmuro gaminiai atrodo prabangiai, elegantiškai ir įspūdingai.
Oniksas – oksidų klasės mineralas, chalcedono atmaina, kuris savo ruožtu yra kvarco atmaina. Senovėje oniksas buvo naudojamas šventykloms puošti. Oniksas – vienas iš baltojo marmuro (marble) atmainų. Jis yra kalkingas, minkštas akmuo, lengvai pažeidžiamas, tepus, greitai susiraižo. Oniksas yra permatomas, kerintis savo atspalvių akvareliškumu arba netikėtais kontrastais.
Akmuo yra medaus spalvos (Lechas ir Marija Kaczyńskiai palaidoti sarkofage iš medaus onikso), mėtų žalumo,
pereinančio į švelnaus turkio atspalvį, nepaprastai šilto arba oranžinio atspalvio. Paviršių išvagojusios kontrastingos linijos suteikia akmeniui ir interjerui ypatingo unikalumo. Oniksas naudojamas sienų, grindų apdailai, itin dažnai naudojamas ir vonios kambariuose, stalviršių, praustuvų, interjero dekoratyvinėm detalėms bei šviestuvams ir, žinoma, papuošalams gaminti.
Travertinas – kalkinis akmuo, kuris susiformuoja veikiant mineraliniams šaltiniams, prisotintiems karštų burbulų. Burbulai akmenyje palieka ertmių, dėl to, akmenį supjausčius, susidaro porėtas akmens paviršius. Tad jis atrodo sendintas natūraliai. Dėl ypatingos šio akmens tekstūros namai atrodo nepaprastai jaukūs ir šilti, o spalvinė gama dar labiau sustiprina malonius jausmus. Jo grožis slypi paprastume, o nuostabių žemės spalvų paletė – nuo švelnių dramblio kaulo iki kreminių atspalvių, nuo medaus iki pilkai žalsvos aksominės rudos spalvos. Šlifuotas ir poliruotas jis atrodo ryškesnis, bet šaltesnis. Travertinas yra puiki medžiaga vonios kambarių ir sienų apdailai. Jis taip pat labai tinka židiniams, todėl yra vienas populiariausių Lietuvoje.
Raktiniai žodžiai: Granitas, Marmuras, Interjeras, Akmuo
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.