Kaip sukurti skandinavišką stilių interjere
Tačiau skandinaviškas stilius yra daug daugiau nei namų dekoravimas priimtinomis kainomis. Su skandinaviškais baldais ir namų dekoru yra siejama istorinė ir filosofinė linija. 1950 – aisiais, prasidėjus skandinaviškai socialinei demokratijai, dizaino filosofija buvo paremta prieinamumo, paprastumo ir funkcionalumo principais. Nepaisant šių ganėtinai paprastų prioritetų, šie dizainai buvo ne mažiau gražesni nei gerokai brangesni panašaus tipo dizainai.
Sugrįžtant į modernią erą, skandinaviškas stilius išsivystė į tolimesnį minimalizmo praktikavimą, tačiau išsaugojo meistriškumo svarbą. Modernus skandinaviškas estetizmas įtraukia šviesesnius medienos tonus, tuščias baltas sienas ir neutralių spalvų paletes įmaišant šiek tiek ryškių atspalvių.
Jei namų savininkai nori šį stilių naudoti savo interjero dizaine, jiems tereikia laikytis trijų paprastų taisyklių: pradėti su baltu (arba kreminiu) pagrindu, taikyti minimalistinius baldus ir pridėti ryškesnių atspalvių bei kontrastingų dizaino elementų.
Baltas (arba kreminis) pagrindas
Ilgos, tamsios Šiaurės Europoje apsilankančios žiemos įkvėpė Skandinavijos dizainerius kurti kuo šviesesnes erdves. Dėl to, modernaus skandinaviško dizaino pagrindas yra visiškai baltos, arba kartais kreminės spalvos sienos ir lubos. Architektūrinės detalės, tokios kaip sijos, kolonos arba stalviršiai yra dažniausiai nubalinami, kad derėtų prie aplinkos.
Kuomet jie paliekami ryškiai matomais, yra naudojamos sodrios natūralios spalvos ir medžiagos, kurias sudėjus kartu padeda jaustis kaip gamtos apsuptyje. Moderniems skandinaviškiems dizainams taip pat priklauso baltos arba labai šviesios medinės grindys. Toks vienspalviškumas padeda išryškėti meistriškumui, kūrybiškumui, kas ir yra svarbiausia šio tipo dizaine.
Pradedant nuo baltos drobės Jums atsiveria didesnės galimybės išryškinti kitus dizaino elementus. Tai sukuria šviesią ir ramią aplinką, leidžia kambariui atrodyti didesniam ir atviram. Yra labai svarbu, kad patektų kiek įmanoma daugiau natūralios šviesos. Pagrindinė idėja yra sukurti namus, kurie būtų atviri, erdvūs ir juose būtų lengva ir malonu gyventi.
Minimalistiniai baldai skandinaviško stiliaus baldai
Asocijuojami su minimalizmu, skandinaviški baldai siekia sumažinti objekto dydį, tuo pačiu padidinant jo funkcionalumą ir patrauklumą. Siekiant išgyventi šiaurėje ankstyvajame XX a. reikėjo, kad visi objektai būtų funkcionalūs ir jiems sukurti reikėtų kuo mažiau medžiagų. Bėgant laikui, dizaineriai grožį ėmė įžvelginėti paprastume, išryškindami šią savybę ir kartu sujungdami su moderne tekstile. Šiuolaikinio meno judėjimai, tokie kaip Modernizmas ir Naujasis menas (Art Noueveau), kurie kūrė laisvas formas ir įkvėpimo sėmėsi iš gamtos, taip pat turėjo įtakos ankstyvo XX amžiaus skandinaviškam dizainui.
Dansk Mobelkunst galerija, kuri specializuojasi retais Danų baldų gaminiais nuo 1920 iki 1970 metų, savo svetainėje teigia, kad šio dizaino kūrėjai „pašalino skirtumą tarp meno kūrinių ir funkcionalių daiktų, naudojamų kasdieniame gyvenime“.
Šio dizaino ideologija kilo iš vietinių institucijų, tokių kaip Švedų industrinio dizaino visuomenė (Swedish Society of Industrial Design), kuriems įtaką darė to laiko politiniai judėjimai. Pagrindinis tikslas buvo skatinti dizainą, kuris buvo lengvai prieinamas daugeliui, tačiau neprarandant savo žavesio, o tai buvo revoliucingi pokyčiai.
Tai reiškia baldų su kuo mažiau linijų ir detalių, pasirinkimą, atkartojant gamtos įkvėptas formas. Jokių įmantrių galvūgalių arba kėdžių! Tai padeda erdvėms atrodyti atviroms ir tvarkingomis. Baldai dažniausiai statomi prie sienų, kad būtų galima lengviau judėti. Taip pat, daugelyje skandinaviško dizaino naudojamos nišos arba kabančios šviesos, kad grindys arba erdvė liktų tvarkingos.
Siekis pagerbti istorinį meniškumą, kuris buvo kuriamas iš turimų ir natūralių medžiagų, tokių kaip medis ir oda, yra ryškiai matomas skandinaviškame dizaine. Bet modernių baldų kūrėjai naudojasi naujesnėmis tekstilės medžiagomis. Be to, moderniame minimalistiniame dizaine naudojami apmušti baldai, tačiau tik jei jie turi švarias linijas. Dažniausiai tai reiškia, jog nėra papildomų pagalvėlių arba apdailintų pagrąžinimų.
Ryškios spalvos ir įdomaus dizaino elementai skandinaviškame stiliuje
Tuščios baltos sienos ir blizgūs, modernūs, baldai galėtų sukelti griežtumo jausmą, jei tokiame skandinaviško stiliaus dizaine nebūtų trečiojo elemento. Paveikti ankstyvojo XX a. socializmo meno judėjimo elementų, Futurizmo ir Konstrukcionizmo, ryškių spalvų naudojimas buvo įžvelgiamas kaip būdas sunaikinti įsitvirtinųsi meną, kuris buvo labiausiai veikiamas aukštesniosios klasės. De Stiljl buvo to laikotarpio Olandijos meno judėjimas, kuris sumažino viską iki svarbiausios formos ir spalvos – vertikalios ir horizontalios linijos ir svarbiausios spalvos. Ši įtaka buvo pastebima visur, pradedant nesunkiais įrengimas iki įvairių struktūrų ant sienų apmušalų ir audinių.
Spalvų įterpimas į plastikinius baldus, pagalves arba nuotraukų rėmelius, padeda namų savininkams sukurti daugiau asmeniškos erdvės. Šios detalės turėtų būti mažos ir išdėliotos erdvėje tam, kad patrauktų dėmesį skirtingose kambario dalyse. Įdomesnėmis detalėmis gali būti geometriškas sienos menas arba spalvingi indai. Augalai arba menas, kuris yra įkvėptas gamtos, taip pat pabrėžia skandinavišką atsidavimą ir pagarbą gamtos grožiui.
Tinkamas organizuotumas yra svarbiausias elementas, siekiant sukurti skandinavišką dizainą. Taip pat taip sukuriama galimybė įtraukti spalvas. Kuomet viskas yra savo vietose, sukuriamos funkcionalios, paprastos gyvenamosios erdvės. Šviesių spalvų arba metaliniai krepšeliai žurnalams, kitokios mažos detalės yra funkcionalios ir vizualiai įdomios. Labiau skandinaviška negalėtų būti! Jei namų savininkai turi erdvę su keletu langų, veidrodžiai gali padėti išplėsti natūralią šviesą kaip galima daugiau.
Skandinaviškas stilius yra daugiau nei laiko nepažeidžiamas estetiškumas, turintis gilias šaknis tiek politinėje, tiek ir meno istorijoje. Gražaus dizaino demokratizavimas sukūrė revoliuciją ankstyvojo XX a. dekore. Bet neprivalote būti socialistu, kad galėtumėte mėgautis estetiškumu. Tie, kas vertina paprastumą ir funkcionalumą neprarandant grožio, pamėgs šią paprastą, minimalistinio dizaino filosofiją. Aiškios linijos, atviros erdvės, neutralios spalvos ir daug šviesos – šie elementai niekada netaps nemadingais.
———-
MATILDA interjero namai – Kuriame interjerus, projektuojame ir gaminame baldus. Konsultuojame visais interjero dizaino klausimais: nuo techninių brėžinių, funkcinio išplanavimo planų iki smulkiausių interjero detalių. Susisiekite su mumis tel. 8 63622800 arba www.matilda.lt