Japoniškas stiliaus interjeras- harmonija ir darna namuose

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Japoniško interjero filosofija

Japonai nuo seno savo namų interjerus kuria remdamiesi Rytų filosofija, dzenbudizmo, taosizmo religijų filosofiniais pagrindais, todėl jų namų interjerai labai harmoningi ir darnūs. Anot taosizmo pradininko filosofo Lao Dzė, pats gražiausias kambarys – tuščia erdvė su stogu ir sienomis. Štai kodėl tiek tradiciniuose, tiek moderniuose japoniško stiliaus interjeruose yra labai mažai detalių, bet daug erdvės.

Japoniško stiliaus interjerai paprasti, pabrėžtinai minimalistiški ir dekoruoti tik natūraliomis medžiagomis. Be to, visuomet pabrėžiamas patalpos horizontalumas, dominuoja žemi baldai, kartais net įleisti į grindis, kuriama stipri namų ir gamtos jungties atmosfera.

 

Šiam stiliui būdingi panašūs principai, kaip ir skandinaviškam minimalizmui: erdvė, švara, tvarka, aiškios linijos, grynos formos, natūralios medžiagos, minimalus dekoras, pusiausvyra. Tai, kas mums, šiaurės europiečiams, tikrai puikiai pažįstama ir priimtina.

 

Esminis skirtumas tas, kad japoniškas interjeras nėra skaidomas funkcinėmis zonomis (svetainė, miegamasis, virtuvė ir kt.), kaip tai būdinga vakarietiškiems interjerams. Visas japonų gyvenimas gali vykti vienoje, nuolat kintančioje, daugiafunkcinėje erdvėje, todėl interjeras pasižymi atvira erdve ir nestabilumu.

Erdvė organizuojama taip, kad prireikus būtų labai lengvai ir greitai transformuojama. Pavyzdžiui, miegamasis, kuriame ką tik buvo miegama ant tradicinio japoniško futono, užėjus svečiams, paverčiamas svetaine ir virtuve, kurioje gaminama ir geriama arbata. Belieka tik futoną sulankstyti ir užversti, paliekant tuščią erdvę.

 

Gyvenimas „be sienų“ ir „ant grindų“…

Taip, iš tiesų, didelė dalis japonų iki šiol daug laiko praleidžia tiesiog gyvendami ant grindų. Puikiai žinoma japoniška arbatos gėrimo ceremonija tebevyksta ant grindų, vadinamojo tatamio. Žinoma, šiuolaikiniuose japoniško stiliaus interjeruose nebūtinai rasite tatamį ar arbatą ant jo geriančius šeimininkus, tačiau žemą staliuką – beveik visada. Tai bene pagrindinis japonų baldas, kuris kartais minimizuojamas net iki medinio padėklo.

Šie Japonijoje ypač populiarūs. O štai kalbant apie sienas, dar įdomiau – japonai tvirtų sienų nepripažįsta, jie mėgsta lengvai keičiamas ir stumdomas sienas, todėl jų interjerai lengvai pertvarkomi ir lengvi. Kad viskas būtų aiškiau, siūlome nedidelį japoniško interjero elementų žodynėlį.

Japoniško interjero žodynėlis

Fusuma – taip vadinamos tradicinės rytietiškos stumdomosios sienos, gaminamos iš medžio, popieriaus arba audinio. Fusuma – tai durys vietoje sienų, jos padeda laisvai keisti erdvių planą ir funkciją pagal poreikį. Kadangi japonai labai saugo savo privatumą, net ir gyvendami mažose erdvėse, atskiria jas lengvomis pertvaromis, kurias bet kada galima atverti ar užverti, suteikiant sau galimybę pabūti vienam su savimi – tai japoniško identiteto dalis, privatumas jiems labai svarbu. Fusumos gali būti ištapomos įvairiais rytietiškais siužetais – vyšnių žiedais, medžių lapais, kalnų vaizdais ir pan.

Shoji – japoniški langai, pagaminti iš medinio karkaso ir padengti šviesai laidžiu popieriumi. Japonų manymu, į vidų plieskianti dienos šviesa trukdo suvokti interjero erdvę, todėl idealu, kai kambaryje tvyro šiokia tokia prieblanda. Išgauti būtent tokį apšvietimo efektą jiems padeda shoji – popieriniai langai ir pertvaros, statomos ne tik vietoje langų, bet ir viduje.

Tatamis – japoniškos grindys arba kilimas. Ši grindų danga tradiciškai gaminama iš ryžių šiaudų, tačiau šiuolaikiniai tatamiai būna gaminami ir iš presuoto medžio drožlių plokštės ar polistireninio putplasčio. Šiuolaikiniame interjere šiuolaikinis tatamis gali būti medinių, laminuotų ir kitų grindų dangų alternatyva, nes gali būti klojamas tiesiai ant išlyginto betono, taip pat ir ant šildomųjų grindų, tapti kilimo ar kiliminės dangos pakaitalu, o kadangi yra neslidus – pakeisti tradicinę keraminių plytelių dangą vonioje.

 

Futonas – japoniškas čiužinys. Galima sakyti, kad futonas yra mums įprastų sulankstomų miegamųjų sofų prototipas, kurį vakariečiai nusižiūrėjo nuo rytiečių ir prisitaikė sau.

Tokonoma – niša sienoje, kuri dekoruojama įvairiai: ikebanomis, kaligrafijos darbais, bonsų medeliais ir kt. Ilgą laiką tokonoma interjere užėmė labai svarbią vietą – ji buvo laikoma erdve, jungiančia meną ir kasdienį gyvenimą. Tai tarsi japonų namų meno galerija.

Širma – pastatomoji pertvara iš sujungtų rėmų, aptrauktų popieriumi, šilku ar kitu audiniu, dažniausiai jos tapomos įvairiais rytietiškais vaizdais. Širmą japonai pasiskolino iš kinų – varstomas širmas kinai išrado dar prieš mūsų erą, Hanų dinastijos laikais. Tad nors širma yra kinų interjero detalė, ji gali būti naudojama kuriant ir japoniško stiliaus interjerą.

 

Medžiagos ir spalvų paletė

Pagrindinės medžiagos: natūralus medis, populiariausias, žinoma, yra bambukas, taip pat akmuo, geležis, ryžių šiaudų kilimėliai – tatamiai, popierius – shoji, iš audinių dominuoja šilkas.

Spalvų gama: pasteliniai tonai ir visos spalvos, randamos natūralioje gamtoje – nuo žemės iki žydinčių vyšnių. Taip pat juoda, balta, pilka, ruda – šias spalvas japonai laiko neutraliomis. Tarp kitko, Japonijoje juoda spalva reiškia džiaugsmą ir tikrai neturi tokio negatyvaus prado, kokį ši spalva nepelnytai užsidirbusi Vakarų kultūroje. Ryškios ir sintetinės spalvos japoniško stiliaus interjerams nebūdingos, tačiau šiuolaikiniuose interjeruose pasitaiko įvairių išimčių. Svarbu išlaikyti pusiausvyrą, pavyzdžiui, jei sienos šviesios, baldai gali būti tamsūs, ir atvirkščiai.

 

Minimalūs interjero akcentai

Samurajaus kardo kirčio verta japonų taisyklė apie baldus ir interjero akcentus: „Kuo jų mažiau – tuo geriau.“ Kuo daugiau interjere matote tuščio grindų ir sienų ploto, tuo arčiau japoniškos estetikos esate. Venkite nereikalingų ir atsitiktinių detalių. Japoniško stiliaus interjere akcentai užima nedaug vietos, gali užtekti vos kelių, bet ypatingų ir subtilių. Tai kuklus interjeras, todėl puošnios detalės čia nereikalingos.

 

 

Pati dekoratyviausia japoniško interjero vieta yra jau minėta tokonoma. Šią nišą galite dekoruoti įvairiais japoniškos tapybos darbais – kaligrafija, kabinti kakejiku, arba kakemono, – tai tradiciniai japoniški tapyti ritinėliai su mediniais pagaliukais. Galite papuošti nišą japonišku bonsų medeliu ar ikebana – japoniška puokšte, pastatyti Budos ar Geišos statulėlę ar net pakabinti kimono – tradicinį japonų drabužį. Viena priežasčių, kodėl šis drabužis yra taip gerbiamas, kad net kabinamas ant sienos, yra ta, kad tai iš tiesų tekstilės meno kūrinys. Tikri kimono yra labai brangūs, pavyzdžiui, vienas tikras moteriškas kimono gali kainuoti daugiau nei 10 000 JAV dolerių.

 

Žinoma, tokonoma – dabar retas reiškinys net pačių japonų namuose, todėl minėtus interjero akcentus galite panaudoti ir kitose interjero erdvėse, nebūtinai specialioje nišoje. Vėduoklės, rytietiškos statulėlės ir vazos, samurajaus kardas, keramika, porceliano indai, ypač žemi arbatinukai, be kurių neįsivaizduojama arbatos ceremonija, bambukiniai padėkliukai ir mediniai padėklai – visi šie japoniškai kultūrai būdingi daiktai taip pat gali atsirasti jūsų namuose. Kita vertus, gali pakakti ir vos vieno japoniško kilimėlio ant grindų – tikro tatamio iš ryžių šiaudų, kad namai įgautų japoniškos dvasios.

 

 

 

 

Japoniška popkultūra ir bonsų sodai

Kartais į modernius, šiuolaikinius japoniškus interjerus, kuriuose dažnai net dominuoja plikas natūralus betonas, gali „įsibrauti“ ir šiuolaikinės japoniškos popkultūros simboliai – anime ir manga – japoniškos animacijos personažai, robotai, populiariosios kimi doll geišų figūrėlės ir pan. Šiuolaikiniai japoniški elementai labai tiks vaikų kambariams dekoruoti. Japonai drįso Pokémonais apipavidalinti savo avialinijų lėktuvus („Pokémon Jet“), o jūs tikrai išdrįsite savo vaiko kambario sienas dekoruoti animaciniais japonų personažais, o vaikams tai tikrai patiks.

 

Puikiai žinome, kad japonai garbina naujausias technologijas, tačiau jų interjeruose jos nedemonstruojamos, o priešingai – patys moderniausi elektroniniai prietaisai integruojami ir paslepiami. Vietoje naujausių japoniškų išradimų jų namuose greičiau jau pamatysite kruopščiai suformuotą miniatiūrinį japonišką medelį – bonsą. Iš tiesų šie maži medeliai atsirado Kinijoje prieš maždaug 2000 metų, tačiau ten jie nebuvo gerbiami, net vadinti medeliais neūžaugomis – pensais. Manoma, kad juos į Japoniją atvežė budistų vienuoliai, kurie ir pradėjo bonsų formavimo meną.

Augalai ir akmenys – svarbi japoniško interjero dalis. Jie reikalingi artimesniam žmogaus ir gamtos ryšiui palaikyti, darnina aplinką.

 

Todėl bonsų medelis akmenėliais dekoruotoje lėkštutėje gali žaliuoti net vonioje – patalpoje, kurioje yra pagrindinis vandens šaltinis – švaros ir gyvybės simbolis. Taigi jei neturite sodelio prie namų ar erdvesnės terasos, drąsiai auginkite japonišką mažąjį sodą namų viduje – pradžioje užteks vos vieno bonso medelio. Šių medelių formavimo menas toks sudėtingas, kad tikrai turėsite ką veikti net ir augindami vos vieną.
 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.