Bazilijonų gatvės apartamentai: diena ir naktis interjere

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Originalus sprendimas mažam būstui

„Bazilijonas“ – taip šį vos 45 kv. m ploto buto projektą pakrikštijo patys jo autoriai (architektai Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis, Justė Surplytė ir dizaineris Rokas Kontvainis).

 

Butas įrengtas rekonstruotame XX a. name, turinčiame romantizmo ir istorizmo bruožų. Įdomus istorinis kontekstas, Bazilijonų vienuolyno kaimynystė ir apleistų senamiesčio užkaborių paslaptys padiktavo asketišką stilių ir lyg vienuolyno migloje paskendusį, pritemdytą šiuolaikinio buto interjerą.

Maža erdvė reikalavo netradicinio sprendimo. Kažko neįprasto iš architektų tikėjosi ir buto savininkas. Taigi architektų komanda radikaliai perplanavo visą erdvę – įstrižai stačiakampio plano buto pastatė sieną ir „perkirto“ būstą tarsi į dvi dalis. Taip butas virto viena erdve, vizualiai padalinta į šiltą ir šaltą, arba šviesią ir tamsią, puses. Šviesioji pusė – tai „diena“, kurioje yra bendra virtuvės ir svetainės zona, o rausvomis klinkerio plytelėmis dekoruota „nakties“ zona prasideda nuo įstrižosios sienos ir pereina į mistišką miegamąjį bei vonios kambarį.

 

 

„Mes įsivaizdavome, kad diena yra šviesi, pilna lengvumo, pokalbių, draugų ir maisto, o naktis reikalauja privatumo, saugios ir jaukios vietos, ji šiek tiek tamsi, mieganti,“ – sako šio interjero architektas Aidas Barzda. Būtent ši opozicija padiktavo ir visą interjero koncepciją, kuria tapo kontrastingoji dienos ir nakties programa.

„Dienos“ zona ir minimalistinis dizainas

Neįprastos trapecijos formos „dienos“ zonoje dominuoja šviesa ir balta spalva: baltai dažytos ir „šukuotos“ ąžuolo grindys, visiškai baltos sienos ir išbalintos betoninės lubos. Tai erdvė, skirta aktyviam gyvenimui, bendravimui, maisto gaminimui, darbui namuose, todėl čia sklinda daug natūralios dienos šviesos, į butą patenkančios pro tris didžiulius langus. Čia karaliauja šiuolaikinis minimalizmas: ergonomiško dizaino virtuvė ir modernių formų, skandinaviško stiliaus baldai ir interjero elementai.

 

 

„Nakties“ zona: kelionė į miego dimensiją

„Nakties“ zona kuria „dienos“ kontrastą – tai prieblandos zona, lyg kelionė į kitą dimensiją, kurią įkvėpė vietinis istorinės architektūros kontekstas, šios gatvės kvartaluose dar nuo LDK laikų gyvenę bazilijonų ordino vienuoliai ir tamsiosios senamiesčio paslaptys. Pavyzdžiui, pasakojama, kad netoliese esantis bazilijonų vienuolynas XIX a. buvo paverstas kalėjimu, kuriame kalėjo legendinis poetas Adomas Mickevičius, o aplinkiniuose kvartaluose klestėjo didžiulis arklių turgus, žydų krautuvėlės ir net viešnamiai. Senamiestis išties pilnas mistikos ir paslapčių.

 

Štai kodėl „nakties“ zonos sienų ir grindų apdailai architektai parinko senovinį stilių imituojančias terakotos spalvos klinkerio plyteles. Terakotinės molio plytos nuo senų laikų buvo plačiai naudojamos Vilniaus senamiesčio architektūroje. Net betoninės lubos čia buvo nudažytos terakotos atspalvio dažais.

Įstrižosios sienos paslaptys

Įėję į paslaptingą, lyg iš mistinių kino trilerių tiesiai į butą perkraustytą prieblandos zoną, iš tiesų įeiname į miegamojo kambarį. Čia mus pasitinka asketiškas stilius, lyg čia gyventų tikras bazilijonų vienuolis, nes viskas, kas yra miegamajame, tai plati, lova ir superminimalistiniai, plono dizaino šviestuvai. Bet čia mums paruoštas siurprizas. Vėl grįžtame prie jau minėtos įstrižosios sienos. Mat ji išties nepaprasta – siena turi siaurą plyšį, tiksliau, nišą, pro kurią lyg pro rakto skylutę galima pažvelgti į svetainės zoną. Be to, nišoje įrengtas modernus biožidinys, kuris abiem buto zonoms suteikia jaukumo.

 

Kitapus sienos, t. y. „dienos“ zonoje, virš tuščiavidurės abi buto dalis sujungiančios nišos yra dar viena niša, kurioje telpa knygų lentynos ir namų kinas. Taigi įstrižoji siena yra ne tik buto erdvę padalijanti statybinė konstrukcija, bet ir originalus sprendimas, leidžiantis į mažą butą kompaktiškai sutalpinti židinį, vaizdo ir garso aparatūrą, lentynas.

Bet ir tai dar ne visos šios sienos paslaptys. Vonios kambarys taip pat paslėptas sienoje. Gal skamba neįtikėtinai, bet iš tiesų dalis vonios kambario, t. y. kriauklė, juodos, asketiško dizaino vonios spintelės ir masyvus veidrodis, yra įkomponuoti įstrižosios sienos nišoje. O štai tomis pačiomis klinkerio plytelėmis dekoruotas tualetas ir dušo zona integruoti į dar dvi nišas, esančias priešais įstrižosios sienos nišą.

 

Nors vonios kambarys nėra didelis, platusis veidrodis, einantis per visą sieną, vizualiai praplečia vonios kambario erdvę kone dvigubai. Be to, vonios kambarys nėra izoliuotas, jis atrodo kaip organiška miegamojo tąsa ir patekti į jį galima net iš dviejų pusių – miegamojo ir koridoriaus. Koridoriaus dekoras taip pat tęsia terakotinę „nakties“ zonos temą, padiktuotą senamiesčio architektūrinės stilistikos.

 

Specialieji kino efektai

Įdomu tai, kad abiejų zonų baldų spalvų paletė taip pat parinkta neatsitiktinai. Visame interjere dominuoja juodos, baltos ir pilkos spalvų baldai, kurie tarsi sujungia dvi kontrastingas interjero dalis visiškai netikėtu būdu. Išgaunamas neįprastas vizualinis efektas – monochrominių juodos, baltos, pilkos derinys ir intensyvus terakotinis atspalvis sukelia tokį įspūdį, lyg būtumėte iš dalies spalvoto ir kartu nespalvoto kino filmo žiūrovas. Tokia monochrominę interjero planavimo strategiją „YCL“ architektai yra pritaikę ir kituose savo kurtuose interjeruose. Taigi jei norite sukurti išies kontrastingą interjerą, pasinaudokite šių architektų idėjomis.

 

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.