86 kv. m. ploto namuose – tamsių spalvų romantika

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Stengėsi vengti kraštutinumo

Užsakovai, dviejų asmenų šeima, senos statybos prieš kelis dešimtmečius įrengtam 86 kvadratinių metrų ploto butui rekonstruoti pasikvietė G. Valavičiūtę sužinoję, kad ji – tamsių spalvų gerbėja. Šių namų šeimininkei jos taip pat patinka.

„Moteris iš karto pasakė, kad nenori šviesaus būsto. Ji paaiškino: biure, kuriame dirba ir praleidžia visą dieną, labai šviesu, didžiuliai langai, todėl poilsis, namų jaukumas jai asocijuojasi tik su tamsiomis spalvomis“, – pasakoja architektė dizainerė.

Vyras buvo linkęs prisiderinti prie žmonos norų, bet vis pristabdydavo interjero kūrėją, kad ji nenukryptų į kraštutinumą. Jis pageidavo, kad bute nebūtų per daug tamsu ir nereikėtų visą laiką laikyti uždegtų šviesų. Kaip vėliau paaiškėjo, to pavyko išvengti, nors net ir žaliuzės dažnai laikomos pusiau užtrauktos.

G. Valavičiūtei teko laviruoti, ieškoti abiem pusėms priimtino ne per daug drastiško varianto. Vis dėlto užsakovei pakako drąsos svetainės-valgomojo sienoms parinkti pilkai mėlyną, vienai sienai beveik juodą, o miegamojo luboms – sodrią trešnės spalvą, džiaugiasi interjero autorė.

 

Neliko židinio ir baro

Apsisprendus dėl spalvų teko derinti nuomones, ką iš senųjų gyventojų palikimo įmanoma pritaikyti, o ko būtina atsisakyti. Būsto savininkai iš pradžių pageidavo panaudoti kuo daugiau esamų baldų ir interjero detalių, negriauti sienų, nekeisti buto plano.

Jie norėjo, kad naujuose namuose savo vietą rastų ir visi jų turimi baldai: valgomojo stalas su kėdėmis, indauja, knygų lentynos, odiniai krėslai, komodos, minkštasuoliai.

Šeimininkai nesunkiai apsisprendė išgriauti prastai funkcio­nuojantį židinį, nes jį palikus nebūtų tilpęs televizorius ir knygų lentynos. Bendru sutarimu nutarta išardyti nevykusį, kreivą barą.

Šiek tiek daugiau teko pasiginčyti dėl virtuvės erdvės mažinimo. Interjero autorė patarė atsisakyti kai kurių virtuvės baldų dalių, kad atsirastų vietos valgomojo stalui. Prie naujos interjero koncepcijos spalvomis nederanti lenkta vonios kambario siena iš ryškių stiklo blokelių buvo užtinkuota.

 

Brangiai nekainavo

Ankstesnių buto gyventojų įrengta virtuvė buvo didelė, nejauki ir per daug atvira, be to, šiek tiek įsibrovusi į valgomąjį. Šias dvi funkcines zonas norėjosi labiau izoliuoti, todėl virtuvės kampą Gitana pasiūlė atskirti sienele. Taip virtuvės baldai iš valgomojo sugrįžo į savo „tarnaitės kambarėlį“.

Vieną virtuvės spintelę ir lenktą lentyną teko išmesti, nors šeimininkai nelabai pritarė. Virtuvės baldai buvo kokybiški ir nesusidėvėję, tačiau gaminti prieš penkiolika metų, todėl atrodė šiek tiek senamadiški. Juos pavyko paversti modernesniais minimaliomis sąnaudomis: pakeičiant stalviršį, spintelių dureles ir rankenėles.

Ypač sėkmingai parinkti nauji stalviršiai – išskirtinio dizaino, alyvuoto medžio imitacija primena šokoladą. Prie jų puikiai dera rusvai pilkos su perlamutriniu blizgesiu spintelės ir sendinto balinto ąžuolo grindys. Skirtingų medžiagų tekstūros papildo viena kitą.

Greta virtuvės stovi senasis valgomojo stalas su tamsiai ruda oda aptrauktomis kėdėmis ir balta klasikinio stiliaus indauja. Virš stalo pakabinti nauji juodi šviestuvai.

 

Tarsi sename dvare

Šių namų šeimininkė svetainėje norėjo mėlynos spalvos, tačiau bendra atmosfera turėjo būti šilta, jauki. Tinkamą atspalvį – duslų pilkai melsvą pavyko rasti nesunkiai. „Tai turtinga spalva, kuri leidžia pasijusti tarsi būtumei sename dvare“, – palygina G. Valavičiūtė.

Luboms baltintos kavos toną, sušildantį sienų spalvą, pritaikė po antro bandymo. Interjero kūrėja džiaugiasi, kad užsakovus pasisekė įkalbėti kloti ne klasikines ąžuolines grindis, o sendinto, alyvuoto ir balinto ąžuolo. Jų, lubų ir sienų, spalvos susilieja į harmoningą visumą.

Siena tarp dviejų langų padengta tamsiai mėlynais, beveik juodais dažais. „Ji pabrėžia pro langus matomą gražų gamtovaizdį, padeda susieti interjerą su eksterjeru ir suteikia butui išskirtinumo“, – aiškina dizainerė. Medinės žaliuzės ant langų sustiprina šį įspūdį.

Svetainės erdvėje tarsi čia buvę pritiko senieji šeimininkų baldai: pilkai mėlyni minkštasuoliai, baltos knygų lentynos, televizoriaus spintelė, tamsūs odiniai krėslai, kelios komodos. Jie patenkinti, kad neprireikė pirkti nė vieno naujo.

 

Svajonių miegamasis

Miegamasis yra ta vieta, kurioje galėtų atsirasti tamsių spalvų, įsitikinusi G. Valavičiūtė. Jos skleidžia ramybės ir poilsio nuotaiką. Specialistė teigia, kad paprastai daugiausia dėmesio skiriama svetainės ir virtuvės zonoms, o miegamasis lieka bespalvis ir bedvasis.

Tačiau šis kambarys kaip tik turėtų būti ypatingas, tarsi visai kitas pasaulis. Idėją jo lubas nudažyti sodria prisirpusios trešnės spalva interjero autorė pasiskolino iš vieno žymiausių pasaulyje interjero dizainerių prancūzo Gerard‘o Faivre’o.

Senokai svajojusi įrengti tokį miegamąjį Gitana džiaugiasi, kad buto šeimininkei šis pasiūlymas pasirodė priimtinas. Prie aistra dvelkiančios rusvai raudonos ji priderino skoningą pilką su rausvu atspalviu toną, vadinamą „rožė pelenuose“, – taip išdažytos sienos. Abi spalvos tarpusavyje sudaro labai subtilų derinį.

Dvi kušetės ir spinta atvežtos iš ankstesnių užsakovų namų. Šie baldai šiek tiek atnaujinti: vietoje senųjų spintos durų įdėtos sendinto bambuko medienos, o kušetėms pagal Gitanos projektą pagamintas originalus rusvai pilkos spalvos galvūgalis, derantis prie grindų.

Svarbiausi įrankiai

Netradicinės tamsios spalvos tapo šio buto interjero ašimi ir kuria jo nuotaiką. „Manau, kad architekto misija yra perplanuoti patalpas, sukurti spalvinę būsto koncepciją ir profesionaliai parinkti tinkamą apšvietimą. Spalvos ir šviesa – svarbiausi įrankiai pertvarkant namus“, – tikina G. Valavičiūtė.

Jos nuomone, sukurti interjerą pagal savo poreikius ir skonį gali ir patys užsakovai – pasirinkti baldus, dekoratyvines detales. Šių namų gyventojai taip ir padarė: išsirinko kilimus, lovatiesę, spinteles prie lovos miegamajame.

Bendras rezultatas – ne grynojo stiliaus, o eklektiškas interjeras, kuriame dera modernūs ir klasikiniai elementai. Svarbiausia, kad skirtingus stilius skoningai jungtų gerai apgalvotos detalės, pabrėžia architektė-dizainerė.

Išsaugotos aukštos lubos, aukštesnės grindjuostės, virtuvės baldų rankenėlės, knygų lentynos, durys, komodos, krėslai, valgomojo stalas – klasikos elementai. Minkštasuoliai, virtuvės baldai ir, žinoma, tamsios spalvos – modernaus stiliaus ženklai.