Tvarka pagalbinėse būsto patalpose
Kad tinkamai įrengtumėte pagalbines patalpas, prieš tai būtina išsiaiškinti, kur, kaip ir kokius daiktus ruošiatės laikyti? Kuriuos jų naudosite dažniau, o kuriuos rečiau? Galbūt jums reikia, kad laikas nuo laiko jūsų daiktų saugyklą būtų galima greitai ir lengvai perkelti į kitą vietą?
Buitinės paskirties stelažai
Norint maksimaliai išnaudoti sandėliuko plotą ir tūrį vertėtų nuo grindų iki lubų sumontuoti stelažus, kurie iki šiol yra vienas populiariausių sprendimų. Jų galima įsigyti statybinių medžiagų parduotuvėse arba pasigaminti patiems. Stelažais vadinama įranga, susidedanti iš kelių aukštų, skirtų įvairiems daiktams laikyti arba sandėliuoti. Stelažai paprastai sudaryti iš specialių stovų ir lentynų, o jų paskirtis priklauso nuo konstrukcijos.
Stelažai klasifikuojami pagal skirtingas ypatybes – sandėliuojamųjų daiktų tipą (smulkūs, sunkūs, dideli daiktai), konstrukcines ypatybes (tvirtinimo būdas – varžtai, užkabai), judėjimo galimybes (stacionarieji ir mobilieji).
Paprasčiausios stelažų lentynos montuojamos iš ne plonesnių nei 20 mm storio lentų, geriausia šlifuotų, kad nesusižeistumėte rankų. Kad konstrukcija būtų tvirta, vertikalūs stovai turi būti ne mažesnio nei 40х40 cm dydžio ir vienas nuo kito išdėstyti 1 m atstumu, kad lentynėlės nuo svorio neišlinktų. Rekomenduojama, kad lentynos būtų ne didesnio nei 70 cm gylio, – tada bus lengva surasi ir pasiekti jose sudėtus daiktus. Kad stelažai būtų tvirti ir nevirstų, sienoje išgręžkite skyles, įkalkite medinius kaiščius ir paprasčiausiai prikalkite konstrukciją vinimis arba prisukite ją medvaržčiais naudodami plastikinius kaiščius. Drėgnose patalpose vertėtų naudoti cinku dengtus medvaržčius. Nedidelius stelažus užtenka pritvirtinti tik viršuje prie lubų. Beje, kaip puikus stelažų pagrindas gali tarnauti gipso kartono aliumininiai profiliai. Jie pakankamai atsparūs aplinkos poveikiui, pigūs ir pasižymi gana didele laikomąją galia.
Jei sandėliuko patalpa pakankamai didelė, stelažus galima montuoti jos viduryje. Tokiu atveju viršutinę jų dalį medinėmis lentjuostėmis reikia pritvirtinti prie stelažų, sumontuotų prie sienų. Jei stelažai neatremiami į sieną, reikėtų prisukti profilius prie grindų ir lubų arba įrengti atraminius jungimus tarp kelių stelažų.
Montuojant stelažą atstumus tarp lentynų geriau palikti skirtingus. Apatiniame skyriuje paprastai paliekama didesnė (maždaug 1 m aukščio) erdvė, čia laikomi masyvesni daiktai, kurių nenorima kilnoti. Kitų lentynų aukštį taip pat tikslinga apskaičiuoti pagal daiktus, kuriuos jose ruošiatės laikyti. Prie daikto aukščio pravartu pridėti maždaug 10 cm, kad jį būtų lengviau ištraukti.
Tačiau savadarbiai stelažai ne visada atitinka šeimininkų lūkesčius, todėl reikėtų pasvarstyti, ar nevertėtų įsigyti paruoštų stelažų sistemų. Pavyzdžiui, universalūs metaliniai stelažai, dengti polimerine danga, atrodo tvarkingiau, patraukliau. Juos paprastai renkasi tie žmonės, kuriems svarbi ir estetika. Tokių stelažų montavimo profiliai jau parduotuvėje supjaustomi pagal užsakovo nurodytus ilgio reikalavimus.
Cinkuoto plieno stelažai atsparūs mechaniniam poveikiui, rūdims ir cheminėms medžiagoms, nes jie dengti cinko ir skaidraus grunto sluoksniu. Šie stelažai ypač tinka garažuose ir rūsiuose, kuriuose dažnai būna drėgna ir vėsu. Jie yra itin lengvi, atlaiko dideles apkrovas. Stelažų konstrukcija yra pakankamai stabili, tačiau ją papildomai galima pritvirtinti prie sienų. Šiais stabilios konstrukcijos stelažais be aštrių briaunų saugiai gali naudotis net ir vaikai.
Be to, tokie stelažai surenkami be varžtų ar specialių įrankių, jie lengvai išardomi ir transportuojami, todėl prireikus juos paprasta perkelti į naujas patalpas.
Plieninių konstrukcijų lentynėlės
Tais atvejais, kai aplinkybės reikalauja, kad pagalbinės patalpos būtų dar kruopščiau ir elegantiškiau sutvarkytos, arba būsto šeimininkai nori dalyvauti projektavimo procese ir viską suplanuoti savaip, reikėtų ieškoti funkcionalesnių sprendimų. Galima bandyti šią problemą spręsti įrengiant daug vietos užimančias tradicines lentynas, gaminamas iš laminuotų medienos drožlių (LMD) arba medienos dulkių (MDF) plokščių, tačiau šiuo metu statybinių medžių rinkoje siūloma patraukli alternatyva, kuri daugeliu atvejų leidžia pagalbinių patalpų erdvės organizavimo problemas išspręsti gerokai efektyviau ir funkcionaliau. Tai šiuolaikiškos, itin praktiškos lentynų sistemos, gaminamos iš lengvų, vizualiai grakščių plieninių konstrukcijų. Tokias konstrukcijas lengva pritaikyti bet kokio tipo patalpose. Jos leidžia racionaliai išnaudoti erdvę. Todėl jos dažnai gali būti vienintelis įmanomas sprendimas itin ankštoje siauroje erdvėje, kurioje prireikia įvairesnių formų ir matmenų lentynų.
Matyt, neverta įrodinėti, kad kur kas patogiau naudotis lentynų sistemomis, kuriose įrengti metaliniai krepšiai ir dėžės, įvairaus ilgio ir pločio lentynėlės bei specialūs laikikliai. Taip sukuriama galimybė daiktus rūšiuoti pagal paskirtį ar kitus būsto šeimininkų kriterijus. Pavyzdžiui, taip įrengtuose sandėliukuose arba vadinamuosiuose tamsiuosiuose kambariuose tilps ne tik žieminiai drabužiai, slidės, žvejybos reikmenys, bet ir dulkių siurblys, lyginimo lenta, kiti namų apyvokos daiktai, kurie turės savo išskirtinę vietą – juos visada bus galima be vargo surasti.
Prieškambaryje plieninių konstrukcijų lentynos gali puikiausiai atstoti griozdiškas tradicines batų dėžes. Jas galima racionaliai pritaikyti ir daugybėje kitų būsto erdvių – įkomponuoti nenaudojamose palėpės ir rūsio nišose, kurios gali virsti funkcionaliais stalčiais.
Pagalbinėse patalpose, kurias, beje, privačiuosiuose namuose dažnai atstoja garažai, paprastai saugomi visi gyvenamosiose patalpose netelpantys daiktai arba buityje naudojami rakandai, kurių nenorima laikyti kambariuose. Plieninių konstrukcijų lentynų sistemų gamintojai pagalvojo ir apie tai – sukūrė daugybę papildomų sisteminių komponentų, kurie padės visus šiuos reikmenis išdėlioti itin tvarkingai ir patogiai.
Modernios plieninių konstrukcijų sistemos, kaip ir stelažai, montuojamos gerokai greičiau ir paprasčiau nei tradicinės. Ką jau kalbėti apie bandymą sukurti ir pasigaminti panašią savadarbę konstrukciją?
Plieninių konstrukcijų lentynų sistemų sudedamosios dalys parenkamos akimirksniu. Jos montuojamos vos kelias valandas. Kitas svarbus tokios sistemos privalumas – prireikus ją nesudėtinga išmontuoti ir perkelti į kitą vietą.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.