Svajonių namai: ko reikia gerai virtuvei?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Dažnas atsakytų, kad tobula virtuvė ta, kuri atrodo įspūdingai, tačiau nemažiau svarbu, kad ji būtų funkcionali. Maksimaliai išnaudojus turimą erdvę, padidinus spintelių plotą, pridėjus kelis stilingus aksesuarus, net ir paprasčiausiai virtuvei suteiktume išskirtinio žavesio.

 

Vieni žmonės naudoja virtuvę tik pusryčiaudami ar gerdami kavą ryte, kiti joje praleidžia beveik visą dieną – gamindami, bendraudami, pasakodami sau praeities istorijas, kurdami ateities planus.

Maistui ar gyvenimui?

Svarbu apsispręsti, ar maisto gaminimas jums – širdžiai artimas ritualas. Kūrybingam kulinarui prireiks didelių darbo paviršių ir geros įrangos. O jei esate nusiteikęs ir pramogauti, tai darbiniai paviršiai galėtų persipinti su valgymo ir užkandžiavimo zonomis.

Virtuvės baldai – tai ne tik maisto gaminimas ir darbas, bet viena puikiausių interjero detalių, suteikiančių namams savitą stilių ir jaukumą, taip pat atspindinčių ir žmogaus statusą.

Taigi šiuolaikiniame pasaulyje, kai žodžiai „modernus“, „stilius“, „dizainas“ yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis, virtuvė taip pat tampa vis žavesnė. Naudojama vis daugiau įvairiausių medžiagų ir įrengimų, kad palengvintų jūsų gyvenimą ir kad laikas praleistas virtuvėje jums suteiktų kiek įmanoma daugiau džiaugsmo.

Virtuvės funkcionalumas yra antras, bet ne mažiau svarbus kriterijus. Kuriant virtuvę reikia nepamiršti apie pagrindinę jos paskirtį – maisto gaminimą, virimą, produktų ir daiktų laikymą. Vis dėlto nereikėtų koncentruotis tik į tai, kaip sutalpinti visus virtuvės rakandus, pabandykite pasiekti, kad spintelių dizainas būtų pakankamai rafinuotas.

 

Kai virtuvė atskirta nuo valgomojo, spinteles galima išnaudoti kuriant vientisą dizainą, o kai virtuvė ir valgomasis yra vienoje patalpoje, bendra daiktų laikymo zona suteikia lankstumo projektuojant. Vienas iš esminių veiksnių, lemiančių patalpos charakterį, yra virtuvės ir valgomojo „bendradarbiavimas“.

Baldai gali padėti, sujungti ir atverti, arba atskirti šias dvi erdves. Sujungus erdves patalpa atrodo erdvesnė – joje jaučiamasi ir bendraujama laisviau.

 

Atskiros erdvės leidžia pritaikyti valgomąjį kitokioms veikloms – darbui, šeimos „posėdžiams“, pasisėdėjimams su draugais.

Virtuvę, valgomąjį, kur ne tik ruošiamas maistas, valgoma, bet ir bendraujama, ilsimasi, vis dėlto patariama atskirti nuo kitų patalpų.

 

Sekdami interjero mados tendencijas nemažai gyventojų atsisako tradicijos skirstyti savo būstą į konkrečios paskirties erdves – miegamojo, svetainės, valgomojo, virtuvės. Itin dažnai į vieną bendrą zoną sujungiamos pastarosios trys erdvės. Taip suteikiama daugiau galimybių madingiems interjero dizaino sprendimams įgyvendinti.

Tačiau ne vieno užsienio ir Lietuvos architektų patirtis rodo, kad po kiek laiko gyventi ir dirbti „sujungtose“ patalpose žmonėms pasidaro nebepatogu. Kodėl? Nes skirtingiems užsiėmimams mums reikia atskirų erdvių. Be to, atvira virtuvė ne visiems priimtina, mat iš jos sklinda kvapai, matyti, kaip ruošiamas maistas. Be to, sunkiau palaikyti tvarkingą aplinką.

Virtuvė pagal zonas

Virtuvėje turi būti pakankamai vietos ir patogu dirbti. Jau nuo XIX amžiaus tiriama, kaip galima optimizuoti darbus ir judėjimą virtuvėje.

„Frankfurt Kitchen“ 1926 metais sukurta dizaino koncepcija, kurios esmė – palengvinti darbą ir sutrumpinti judėjimo kelią virtuvėje.

Septintajame dešimtmetyje buvo atrastas „darbo trikampis“, kuris aprašo loginį ryšį tarp skirtingas pagrindines virtuvės zonas jungiančių judėjimo kelių. „Darbo trikampio“ esmė – atstumas tarp plautuvės, viryklės ir šaldytuvo – neturėtų būti didesnis nei dviejų ištiestų rankų ilgis.

 

Šiuo metu yra išskiriamos penkios pagrindinės virtuvės zonos. Produktų laikymo zonoje turėtų būti tipiški būtini produktai. Pavyzdžiui, konservai, ryžiai, kruopos, makaronai, be abejo, ir šaldyti maisto produktai.

Daiktų laikymo zonoje išdėstyti indai, stiklinės, puodeliai, peiliai, šaukštai ir šakutės.

Plovimo zonoje įrengiamos šiukšliadėžės, taip pat laikomi plovikliai ir plovimo priemonės. Čia įrengiama kriauklė ir indaplovė. Valgio ruošimo zona – esminė virtuvės dalis. Čia savo vietą turėtų rasti virtuvės įrankiai, pjaustymo lentelės, peiliai, o taip pat ir prieskoniai. Visi šie daiktai turėtų būti kuo arčiau vietos, kurioje yra gaminama.

Virimo zonoje tvirtinama viryklė, orkaitė, garvirė, mikrobangų krosnelė, gartraukis, laikomi puodai, keptuvės. Prie stalo!

 

Pripažinkite, kad kone svarbiausia detalė virtuvėje yra stalas. Nesvarbu, kaip dažnai jūs gaminate valgyti, stalas visada yra traukos centras. Juo gali tapti ir pratęstas stalviršis, sala ar sieninis baras.

Jei virtuvėje stalas jums reikalingas tik tam, kad prie jo galėtumėte greitai pavalgyti, tokiu atveju rinkitės nedidelį, daug vietos neužimantį stalą. Kita vertus, jei mėgstate vakarėlius, jums pravers didelis stalas, prie kurio galėtų prisėsti kad ir 12 žmonių.

Kvadratiniai ar stačiakampio formos stalai yra tradiciniai. Turint tokios formos stalą visada yra aišku, kiek prie jo reikia kėdžių. Tačiau ovalus stalas sumažins kampų skaičių ir padės sutaupyti vietos. Turėdami ištraukiamą stalą, nesvarbu, ar jis kvadratinis, ar ovalus, sutaupysite erdvės namuose, o prireikus galėsite jį pasididinti ir prie jo pasodinti daugiau žmonių.

Pradedant planuoti virtuvę reikėtų peržvelgti siūlomus katalogus ir nuotraukas, išsirinkti jums patinkantį stilių (spalvų ir medžiagų derinius, bei dizainą) ir tada susirasti gerą virtuvių projektuotoją, kuris galėtų perkelti jūsų idėjas į realų virtuvės maketą kompiuteryje.

 

Į baldus įmontuojama buitinė technika yra neatsiejama šiuolaikinės virtuvės dalis. Ji suteikia virtuvei vientisumo ir išbaigtumo. Bet kurios formos virtuvėje pagrindinė buitinė technika – viryklė, šaldytuvas ir kriauklė – turėtų būti išrikiuoti taip, kad judėjimas nuo vieno objekto prie kito būtų kuo efektyvesnis.

Geriausia, jei virtuvė erdvi, o jos forma primena L raidę – taip ne tik lieka daugiau vietos judėjimui, bet ir pakanka erdvės visiems baldams, galbūt ir jų salelei.

 

Kriauklę ir šaldytuvą tikslinga įrengti palei tą pačią sieną, o viryklę – prie gretimos. Jei virtuvės kambarys – kvadrato formos, baldus ir prietaisus rikiuokite L raidės forma. Palei sienas sustačius buitinę techniką, virtuvės centre liks pakankamai vietos stalui. Baldus rinkitės šviesių tonų, kad erdvė optiškai padidėtų.

Stenkitės taupyti laisvą grindų plotą, rinkdamiesi baldus ant kojelių. Virtuvėje, kurioje daug atviros erdvės, idealiai tinka įrengti „salelę“ – darbastalį, kurį galima naudoti kaip barą, spintelę ar sumontuoti viryklę, kad gamindami maistą galėtumėte nevaržomai bendrauti su namiškiais. Ieškokite tokios, kurios visose pusėse būtų įrengtos spintelės ar stalčiai.

 

Jei jūsiškė virtuvė maža ir siaura, neskubėkite pulti į neviltį. Ir joje galima pritaikyti aibę kūrybingų sprendimų. Tarkim, jei virtuvė pereina į svetainės erdvę, spinteles ir techniką galima sustatyti palei sienas nuo grindų iki pat lubų, išnaudojant patalpos aukštį, o aplink darbastalį palikti šiek tiek erdvės.

Virtuvės atmosferą praskaidrintų šviesios blizgios plytelės.

Spintelių apsuptyje

Jei virtuvė didelė, joje tikrai užteks vietos spintelėms – ir pastatomoms, ir pakabinamoms. Mažose virtuvėse tenka imtis išradingesnių sprendimų.

Paprasčiausia ant spintelių durų įtaisyti kabliukus ar išnaudoti visą patalpos aukštį (antresolės). Jei vietos išties labai trūksta, nepaisykite taisyklių, kad spintelės, sumontuotos nuo grindų iki pat lubų, mažina erdvę – ją optiškai praplatinkite šviesių tonų baldais ir neapkrautais darbastaliais .Kuo lengvesnės ir šviesesnės bus virtuvės spintelės, tuo ji atrodys didesnė.

 

Derinkite tiek pakabinamus, tiek pastatomus baldus. Ta pati taisyklė tinka ir darbastaliams – šviesesnės spalvos neįtikėtinai padidina erdvę. Įdomių formų baldai virtuvėje sukuria laisvesnę, ne tokią praktišką ir sukaustytą atmosferą. Tamsių spalvų sienos suteikia paslaptingumo. Tokia virtuvė – puiki vieta vakaroti.

Su šviesa Kambariai, kuriuose netrūksta šviesos, atrodo didesni, o ir gaminant geras apšvietimas yra tiesiog būtinas. Virš darbastalių sumontuokite taškinius šviestuvus. Ant lubų pakabinkite šviestuvą, padalintą į atskiras lanksčias dalis. Nepamirškite, kad apšvietimas – taip pat ir dekoratyvus akcentas: kabantis šviestuvas virtuvei suteiks ramybės ne tik originalumo, bet ir jaukiai apšvies stalą.

 

Dienos šviesą taip pat galima imituoti nišose įtaisytomis halogeninėmis lemputėmis. Jei virtuvėje trūksta natūralaus apšvietimo, šios yra būtinos. Taip pat pridėkite taškinių šviestuvų bei sieninių lempų.

Apsaugai nuo vandens

Už kriauklės ar viryklės nuolat tyška vanduo ar įkaitę riebalai, tad šiose vietose sienas patartina apsaugoti sienelėmis. Šios, beje, turėtų būti lengvai valomos ir pasiekiamos.

Galite sieną tiesiog apklijuoti plytelėmis. Dar viena galimybė – mozaika. Jai bus reikalinga priežiūra, tačiau mozaika ne tik žaismingai atrodo, bet ir didina mažą erdvę.

Dar vienas praktiškas pasirinkimas – stiklas. Permatomas stiklas dera prie bet kokio stiliaus interjero. Jei jis baltas, stiklą galima derinti prie bet kokių spalvų virtuvės baldų.

 

Slėpti ar rodyti?

Paslėpus buitinę techniką kambarys atrodys mažiau panašus į standartinę virtuvę – tai itin svarbu, kai šiame kambaryje planuojate ne tik daug nuveikti, bet ir ilsėtis. Jei vis dėlto norite šiek tiek pademonstruoti techniką, pavyzdžiui, originalų, gal retro stiliaus šaldytuvą arba kavos aparatą, įmontuotą į sieninę spintelę, rinkitės labiausiai derančius (arba originaliai išsiskiriančius) prie kambario stilistikos.

 

Kai virtuvė atvira, nieko nepaslėpsi – visi buitiniai rakandai (pavyzdžiui, skalbimo mašina) taps matomi visiems.

Virtuvė pagal Jamie’į

Žymusis Jamie’is Oliveris turi savąjį svajonių virtuvės receptą. Anot virėjo, norėdami patikrinti, ar jūsų virtuvė gerai įrengta, nubraižykite planą ir pažymėkite vietas, kur stovi šaldytuvas, lentyna su prieskoniais, peilių stalčius ar peilinė.

 

Prisiminkite, kokį patiekalą ruošiate dažniausiai, ir raudonu pieštuku nubraižykite kelią, kurį nueinate jį gamindami, – iš šaldytuvo imate produktus, pjaustote, barstote prieskoniais, imate reikmenis iš spintelės. Jei netingite, nubraižykite kelią, kurį nueinate gamindami savo mėgstamiausius pusryčius.

Juk ryte virtuvėje norisi apsisukti kuo greičiau. Jei iki patiekalo šovimo į orkaitę jūsų piešinyje atsirado daugybė susikertančių raudonų linijų, vadinasi, tai nėra geriausias virtuvės išplanavimas!

Kuo mažiau raudonų linijų, tuo patogiau suktis virtuvėje bus jums patiems. Dvi svarbiausios vietos yra pjaustymo vieta ir kriauklė, taigi pasistenkite, kad jos būtų arti viena kitos. Kai stovite prie kriauklės, orkaitė turėtų būti už jūsų. Taip mažiau blaškysitės ir galėsite greičiau dirbti.

 

 

 

 

Lrytas.lt