Intelektualus maisto ruošimas: kaip išsirinkti stilingą išmaniąją viryklę I dalis

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Visa tai – išmaniosios ar tokių funkcijų turinčios viryklės, interaktyvūs stalviršiai ir kaitlentės, valdomi internetu ar išmaniuoju telefonu net jums nesant namuose, prisitaikantys prie jūsų puodo ar keptuvės skersmens. Tai nebe fantastiniai nuo realybės nutolę projektai, o greičiau fantastika, virtusi realybe.

Tačiau kol virtualūs virėjai ir 3D maisto spausdintuvų štampuojami trimačiai objektai dar visuotinai neįsigalėjo mūsų virtuvėse, pasidairykime po „arčiau žemės“ siūlomų prietaisų lentynas – kokios stilistikos ir kokiomis funkcijomis pasižymi šiandienės dujinės, elektrinės ar indukcinės viryklės, kokią kaitlentę, o gal mikrobangų krosnelę su griliu pasirinkti?

 

Nauji virtuvės prietaisų standartai

Gamintojai kasmet vis tobulina mums įprastus buitinės technikos prietaisus, siekdami ne tik palengvinti jų naudojimą bei sukurti maksimalų komfortą, bet ir atsižvelgti į išteklių naudojimo efektyvumą. Lyginant su praėjusiais dešimtmečiais, šiandien pažangesnės gamybos technologijos virtuvės prietaisai suvartoja mažiau energijos, o ir virtuvėje, ėmę naudoti daugybę patogių maisto ruošimo funkcijų ir galimybių, galime užtrukti trumpiau. Naudojami kokybiški virtuvės prietaisai kasdienį maisto ruošimo procesą gali paversti malonesniu ir kur kas trumpesniu.

 

Pasak „Italų dizaino namų City“ vadovės Gytės Ragauskienės, buitinės technikos tendencijos – tai maksimalus patogumas, lengvas ir suprantamas valdymas, ekonomiškumas. Per didelis madų vaikymasis virtuvėje gali lemti tai, kad bus nepatogu naudotis, sunku prižiūrėti ir valyti. Todėl atsiranda ypatingai apdoroto plieno paviršiai, rėmeliai, ant kurių nelieka pirštų atspaudų, estetikos požiūriu daugiau spalvų – iki šiol buvusį juodą stiklą keičia baltas, tamsiai rudas, sidabro spalvos.

Turime išmaniuosius telefonus, kurie valdomi liečiant, taigi ir buitinė technika žengia kartu su naujausiomis technologijomis – valdymo rankenėles keičia jutikliniai ekranėliai (touch screen). Daugiausia naujų sprendimų ir išmaniųjų orkaičių galima pamatyti į baldus įmontuojamoje virtuvės buitinėje technikoje. Pagrindiniai buitinės technikos gamintojai – „Electrolux“, „Siemens“, „LG“, „Bosch“ ir kt. – kuria vienas pažangiausių buitinės technikos prietaisų koncepcijas.

 

„Pastebime, kad vis daugiau žmonių mėgaujasi maisto ruošimu ne tik namuose, bet ir noriai lankosi kulinarinėse studijose, stengiasi išmokti įvairių virtuvės paslapčių gamindami su profesionaliais virtuvės šefais. Atsižvelgdama į pirkėjų poreikius, „Electrolux“ kompanija maisto gaminimą siekia paversti malonumu. Kai kurios orkaitės, kad būtų paprasčiau naudotis jų privalumais, sukurtos su jutikliniais ekranais ir tekstiniais meniu, automatinėmis programomis ir receptais, kuriuos naudojant patiekalai gaminami su šypsena, net jei tai daroma pirmą kartą“, – pasakoja „Electrolux“ atstovas Petras Gendvilis.

 

 

Naujos kartos orkaitėse sujungtos tradicinės ir šiuolaikinės technologijos, integruotos inovatyvios maisto ruošimo funkcijos ir naujausios konvekcinės sistemos, leidžiančios gaminti orkaitės iš anksto nekaitinant.

Inovacijos inovacijomis, bet vartotojams ne ką mažiau svarbios ir viryklių dizaino tendencijos. Vis populiarios šiuolaikinės viryklės iš nerūdijančiojo plieno – tiek dujinės, tiek elektrinės. Pamažu auga ir juodos spalvos prietaisų apdailos paklausa, juolab kad pačios madingiausios šių metų virtuvės interjero tendencijos – nuo baltos ir pilkos spalvos virtuvių – siūlo elegantišką ir aristokratišką juodą.

 

Lygūs keramikos paviršiai, ypač juodas stiklas su dujinėmis kaitvietėmis, suteikia darbo paviršiui rafinuotumo, modernumo. Įvyko ir funkcijų bei prietaisų valdymo skydelių dizaino pokyčių. Jungikliai įgijo ergonomiškesnes formas, jų apdailoje vyrauja nerūdijantysis plienas ir chromas, tobulėja ir jutikliniai jungikliai. Minimalistinio stiliaus virtuvėse itin dera ir gana populiarios, tačiau nepigios, elegantiškos ir stilingos dujinės viryklės su stiklo paviršiumi.

 

Daugelis linkę rinktis stilingesnę ir praktiškesnę, nors ir brangesnę įmontuojamąją buitinę techniką. Abiem atvejais maisto ruošimo funkcijos išlieka vienodos, tik įmontuojamoji viryklė pranašesnė tuo, kad orkaitę galima montuoti atskirai nuo kaitlentės. Neatsižvelgiant į gamintoją, visa montuojamoji buitinė technika yra standartinių matmenų – Lietuvoje parduodamų kaitlenčių ir orkaičių plotis – 60 cm, tačiau kartais būna ir 45 cm pločio modelių.

Stacionarių viryklių pokyčiai

Stacionarių viryklių pasaulyje vyksta nors ir ne tokia aktyvi, bet vis dėlto kaita. Dujinės su elektrine arba dujine orkaite, elektrinės ar indukcinės viryklės su stiklo keramikos kaitinimo plokšte tapo energetiškai taupesnės. Renkantis elektrinę viryklę svarbu žinoti energijos sąnaudų klasę. Prietaisai su A+++ energijos sąnaudų klase yra aukščiausio lygio ir vertinami už ekonomiškumą. Pasirinkus aukštesnės energijos sąnaudų klasės viryklę, galima prisidėti prie poveikio aplinkai mažinimo, gauti mažesnes sąskaitas už suvartotą elektros energiją.

 

Taip pat, nors išoriniai stacionarių viryklių matmenys liko nepakitę, padarius plonesnes sieneles, padidėjo viryklių talpa ir kepimo skardų plotas, pakito durelių struktūra, naudojama geresnė šilumos izoliacija. Jau galima nesunkiai išimti durelių stiklus, o vientiso vidinio stiklo paviršius nebeturi sunkiai pasiekiamų briaunų, durelės užsidaro lėčiau ir švelniau.

 

Elektrinių viryklių orkaitės panašios į daugelio kitų šiuolaikinių viryklių: turi viršutinio ir apatinio kaitinimo, apšvietimo ir temperatūros reguliavimo bei papildomą konvekcijos funkciją. Ji naudojama tolygiam šildymui arba kepimui keliais lygiais vienu metu. Elektrinis grilis paprastai būna viršutinėje orkaitės dalyje. Brangesnės viryklės turi kelis orkaitės darbo režimus, skirtus specialiems patiekalams, tarkime, picai, ruošti. Svarbus orkaitėje yra laikmatis, pranešantis, kada laikas ją išjungti, o elektroninis įjungia ir išjungia orkaitę jam nurodytu laiku.

Viryklės tapo daug lengviau prižiūrimos, daugelio šiuolaikinių orkaičių valyti praktiškai nereikia, nes jos pačios atlieka šią funkciją. Tokias virykles galima priderinti tiek prie klasikinio, tiek prie modernaus virtuvės interjero – galima rinktis įmūrijamas, laisvai statomas, išskirtinio, retro dizaino stacionarias virykles.

Viryklių ir orkaičių pasirinkimas

Šiuolaikinės viryklės gali būti naudojamos iki 30 metų, tad renkantis svarbu žinoti, iš kokios medžiagos pagamintas prietaiso korpusas. Emaliuoto plieno yra geros higieninės savybės, jis gali būti skirtingų spalvų ir yra palyginti nebrangus. Nerūdijantysis plienas brangesnis, bet lengviau valomas, ilgaamžis. Specialiai apdorotas aliuminio lydinys yra aukštos kokybės, netamsėja, nesibraižo, yra lengvai prižiūrimas. Stiklo keramika lengvai plaunama, nebijo produktų poveikio. Praktiška ir patogu metalinis arba stiklinis viryklės dangtis.

Orkaitė, valoma pirolizės būdu, įkaitinama iki 500 laipsnių, ir maisto likučiai ant sienelių išdega ir pavirsta pelenais, lengvai nuvalomais šluoste, tačiau tam suvartojama palyginti daug energijos ir patalpoje gali pasklisti aitrus kvapas. Orkaičių sienelės „EcoClean“ išsivalo pačios 270 °C temperatūroje. Katalitinis orkaitės valymas vyksta savaime, nes vidinis jos paviršius padengiamas specialiu emaliu, maisto ruošimo metu sugeriančiu riebalus. Ši katalitinė danga naudojama apie 5–6 metus, paskui orkaitę tenka valyti savarankiškai, nes paviršius riebalų nebesugeria.
 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.