Amžinai gražūs baldai: rekomendacijos

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Oro sąlygos ir aplinkos poveikis tiesiogiai veikia baldų būklę, išorinį vaizdą, kokybines ir eksploatavimo charakteristikas. Siekiant išvengti greito dažyto paviršiaus senėjimo, medinių elementų deformacijos, baldus reikia saugoti nuo intensyvaus šviesos, drėgmės, temperatūros poveikio.

Baldus reikia apsaugoti nuo ilgalaikio tiesioginių saulės spindulių poveikio, nes kai kurių dalių spalva dėl ilgalaikio intensyvios šviesos poveikio gali pakisti.

Vidinio apšvietimo šaltinį draudžiama įrengti arčiau nei 20 cm nuo baldų detalių, nes dėl to gali pakisti gaminio spalva, atsisluoksniuoti plastmasė ar laminatas, perdžiūti mediniai elementai ir medžio lukštu padengtos detalės.

Patalpoje, kurioje eksploatuojami baldai, rekomenduojama palaikyti apie 50–70 % santykinę drėgmę. Reikia vengti ypač aukštos ar ypač žemos santykinės drėgmės, nes per tam tikrą laiką dėl to gali deformuotis baldų elementai (išbrinkti, perdžiūti, atsisluoksniuoti). Siekiant išvengti tokių pasekmių rekomenduojama naudoti oro drėkintuvą ir džiovintuvą, kad patalpoje būti palaikoma normali santykinė drėgmė.

 

Labai aukšta ar labai žema temperatūra, taip pat didelis temperatūrų kontrastas gali gana smarkiai pakenkti baldų detalėms. Reikia atsiminti, kad baldai yra skirti laikyti gyvenamosiose patalpose, kur nėra staigių temperatūros ir/ar drėgmės svyravimų. Baldai nėra pritaikyti lauko sąlygoms. Baldus rekomenduojama eksploatuoti +18°С – +25°С temperatūroje. Baldų detalės negali būti arčiau 1 m nuo šilumos šaltinio (įskaitant apšildymo prietaisus). Reikia saugotis, kad ant baldų nepatektų daugiau nei 50°С temperatūros įkaitę daiktai (lygintuvai, keptuvės ir kt.). Nerekomenduojama, kad baldai patirtų ilgalaikį karšto oro poveikį (nepilnai uždaryta orkaitė, ilgai įkaitusi viryklė, kaitinimo lempų spinduliavimas). Dėl karšto oro poveikio karkasų ir fasadų paviršių medžiagos gali pradėti atsisluoksniuoti.

Baldus reikia saugoti nuo: tiesioginių saulės spindulių; tiesioginio garų poveikio baldų paviršiams; mechaninio poveikio (vengti smūgių, nebraižyti paviršių); skysčių poveikio (sudrėkintus paviršius būtina nedelsiant nusausinti); staigių temperatūros pokyčių; aukštos temperatūros, pvz., nestatyti įkaitusių indų tiesiogiai ant stalviršio paviršiaus; atviros ugnies. Ypač saugokite dažytus MDF (vidutinio tankio medienos plaušų plokštė) ir kitus baldų paviršius nuo mechaninio poveikio.

Siekiant išvengti garų ir aukštos temperatūros, išsiskiriančių maisto gaminimo metu, poveikio baldams, virš viryklės gamintojo nurodytame aukštyje (aukštis gali skirtis, atsižvelgiant į viryklės tipą – dujinė ar elektrinė) būtina sumontuoti garų surinktuvą. Baldai turi būti sausoje vėdinamoje patalpoje. Jokiais būdais nerekomenduojama uždengti groteles ir oro ištraukimo angas, reikalingas buitinių prietaisų ventiliavimui. Gaminant maistą, nepamirškite įjungti gartraukį, kad garai nesikondensuotų ant baldų arba lubų, kuriems garai gali padaryti didelę žalą. Taip pat patariama gartraukį įjungti maksimaliu pajėgumu keletui minučių prieš pradedant gaminti, kad susidarytų oro apykaita patalpoje.

Nedėkite kavos virimo aparato ir virdulio po pakabinamomis spintelėmis, nes vandens garai ir aukšta temperatūra gali sugadinti baldus.

Neatidarinėkite veikiančios orkaitės durelių. Neatidarinėkite indaplovės durelių plovimo programos metu, kadangi iš vidaus gali ištrykšti karštas vanduo arba gali išsiveržti karšti garai.

Baldus reikia saugoti nuo chemiškai aktyvių medžiagų poveikio (koncentruotų šarmų, rūgščių, skiediklių ir t. t.). Netgi trumpalaikis tokių skysčių poveikis gali padaryti žalą ne tik baldų paviršiams ir mechanizmams, bet ir jūsų sveikatai.

Kadangi daugelyje valiklių yra koncentruotų, chemiškai aktyvių medžiagų ar abrazyvinių (šveičiančių) dalelių, baldų priežiūrai naudoti tik specialius valiklius, skirtus baldų priežiūrai.

Nešvarumus ir drėgmę nuo baldų paviršiaus pašalinti reikia minkštu audiniu (pliušas, flanelė ir t. t.) arba naudoti specialias servetėles, skirtas baldų priežiūrai. Negalima naudoti skudurėlių ir audinio, turinčio abrazyvinių dalelių, nes tai gali sugadinti dažus ir laminatą.

Nerekomenduojama ilgai laikyti nenuvalytus bet kokios kilmės nešvarumus nuo baldų paviršiaus, nes gali susidaryti nebepašalinamos dėmės.

Korpusiniai baldai (virtuvinės spintelės, prieškambario baldai, spintos, komodos ir t. t.) turi būti naudojami pagal savo funkcinę paskirtį. Ne pagal paskirtį naudojami baldai gali būti sugadinti. Visus daiktus spintose ir spintelėse reikia išdėlioti taip, kad svoris tolygiai pasiskirstytų visame lentynų ir stalčių plote. Sunkiausius daiktus rekomenduojama dėti kiek galima arčiau tvirtinimo vietų, t. y. prie lentynų ir stalčių kraštų. Aukštų baldų konstrukcijų (virtuvinių ūkinių spintų, spintų, stelažų) apatinėje dalyje rekomenduojama laikyti sunkesnius daiktus nei viršutinėje. Tai užtikrins didesnį šių konstrukcijų stabilumą.

Nekabinkite ant durelių ir stalčių papildomų svorių. Atidarinėkite ir uždarinėkite baldų dureles ir stalčius švelniai, jų netrankant. Nenaudokite per didelės jėgos atidarydami–uždarydami paslankias baldų detales. Siekiant išvengti spintų ir kitų baldų durų vyrių stalčių deformacijos, baldų duris ir stalčius reikia uždaryti be triukšmo ir laikyti uždarus. Neuždarinėkite baldų durelių ir stalčių didesne, nei juose sumontuota pritraukiamoji galia (mechanizmams su pritraukimu).

 

Nenaudoti baldų kaip paaukštinimo priemonės ar kaip atramos ir nelaipioti ant jų.

Lengvai pašalinamas dėmes valyti švaria, sudrėkinta vandenyje šluoste. Sudrėkintą paviršių kruopščiai nuvalyti švariu, sausu audiniu.

Metalinius paviršius valyti specialiomis valymo priemonėmis, neturinčiomis kietų dalelių ir balinimo savybių. Nuvalius buitinės chemijos valymo priemonėmis, paviršių nuvalyti švariu, sudrėkintu vandenyje audiniu bei nušluostyti sausu audiniu.

Chromuotus ar nerūdijančio plieno paviršius valykite tik specialiomis tam pritaikytomis valymo priemonėmis. Ilgalaikis baldų metalo apdailos arba atskirų mechanizmų ir aksesuarų laikymas drėgnoje aplinkoje gali sukelti koroziją.

Baldus būtina saugoti nuo mechaninių pažeidimų, nenaudoti aštrių daiktų baldų valymui.

Reikia atsiminti, kad daugelio spintų, komodų durys atsidaro tik 90° kampu, todėl negalima bandyti atidaryti duris didesniu kampu, nes taip gali būti sugadinti vyriai.

Praėjus tam tikram eksploatacijos laikui kai kurios mechaninės baldų dalys (vyriai, pakėlimo mechanizmai, stalčių tvirtinimai) gali prarasti optimalų reguliavimą, atliktą baldų surinkimo metu, ir sutepimą. Baldai tinkamai funkcionuos, jei laiku bus reguliuojami vyriai arba kreipiančiosios sutepamos parafinu ar kita panašias savybes turinčia medžiaga. Jei atsipalaiduoja srieginių sujungimų mazgai, juos būtina periodiškai paveržti.