Unikali natūralaus apšvietimo sistema

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Ne, ne mistika, o vadinamasis šviesos tunelis. Paprastas, komfortiškas ir patogus būdas net ir tamsiausiame kambaryje džiaugtis natūralia saulės teikiama šviesa.

Kur galima įsirengti?

„Natūrali saulės šviesa Jūsų rūsyje ar palėpėje, kurioje nėra stoglangio, pasamdžius gerus specialistus ir pasirinkus tinkamą natūralaus apšvietimo sistemą (vadinamąjį šviesos tunelį), gali atsirasti vos per porą valandų, – tikina Saulius Jankūnas, bendrovės „Vilniaus Ejotra“ direktorius. – Tai lango, stoglangio, švieslangio, kuri atneša natūralią šviesą į bet kurios paskirties ir bet kokios kvadratūros patalpą ar pastatą, alternatyva.

 

Tokios natūralaus apšvietimo sistemos ilgis gali siekti iki 15 metrų, t. y. šį tunelį per visą pastatą galima išraityti įvairiai. Tiesa, kiekvienas modelis turi savo išlygų, bet specialistas visuomet padės rasti geriausią sprendimą.“ Vadinamieji šviesos tuneliai individualiuose namuose paprastai įrengiami ten, kur neįmanoma įrengti lango, pavyzdžiui, individualaus namo laiptinėje, drabužinėje, tualete, tamsiame kambariuke, koridoriuje viduryje pastato, tamsiame virtuvės kampe, t. y. visur, kur anksčiau natūrali saulės šviesa buvo nepasiekiama.

 

Šviesos pakaks skaitymui

Jei patalpoje norite įsirengti langą, tam, kad kambaryje būtų pakankamai šviesu,turite laikytis projektavimo normų: lango dydis turi atitikti tam tikrą grindų ploto proporciją. Įrengiant šviesos tunelį, apšvitą galima skaičiuoti pagal žmogaus poreikius. „Išklausę žmogaus poreikius ir naudodami tam tikrą apšvitos skaičiavimo programėlę galime išgauti reikiamą rezultatą, – tikina UAB „Vilniaus Ejotra“ vadovas. – Specialiai programai pateikiame užduotį, suvedame patalpos matmenis, pageidaujamą šviesos intensyvumą ir gauname apskaičiavimus, kiek ir kokių sistemų reikia, kad tą rezultatą pasiektume.

 

Tad nenuostabu, kad tokio tipo apšvietimo sistemos Lietuvoje užsakomos vis dažniau, nes padeda žmonėms išspręsti natūralios šviesos problemą.“ O maloniausia tai, kad būnant tokioje patalpoje susidaro įspūdis, lyg stoge ar sienoje įmontuoti didžiuliai langai. Natūralios šviesos pakanka net norint atsiversti knygą. Įsirengus natūralaus apšvietimo sistemą galima sutaupyti daug elektros energijos.

 

Kaip sukuriama šviesa?

Šviesos surinkimo zona montuojama pastato stoge, kur įrengiamas unikalus kupolas. „Šis kupolas stiprina šviesos srautą ryte ir vakare, pavasarį ir rudenį, kai saulė žemai,ir gesina, kai saulė aukštai, – atskleidžia S. Jankūnas. –Specialus kupolas mums leidžia ryte ir vakare turėti šiek tiek daugiau šviesos nei galėtume, o per pietus – mažiau nei turime įprastai, t. y.turėsime maždaug tolygią apšvitąvisu šviesiu paros metu, o ne „aštriais kampais“ šokinėjančią, kokią turime per langą.“

 

Pasak specialisto, tinkamai įrengus šviesos tunelį net ir biuro patalpose, kur šviesos reikia itin daug, dieną elektros praktiškai nereikia. Norint įsirengti tokį šviesos tunelį, kokių nors specialiųjų reikalavimų patalpai nekeliama. „Įgudęs specialistas standartinėse vietose šią sistemą gali įrengti visai nesunkiai, – tikina UAB „Vilniaus Ejotra“ vadovas. – Vienintelis reikalavimas įrengiant natūralaus apšvietimo sistemą – konstrukcinis.

 

Tai reiškia, kad būtų gerai, jog konstrukcija leistų daryti tam tikro skersmens kiaurymes (30, 40, 60 ir 80 cm skersmens).“ Pati sistema labai lengva, tad specialaus laikiklio nereikia, nes pastato konstrukcija jokių ypatingų apkrovų negauna. Konstrukcija susilpnėja kaip dėl bet kokios paprastos kiaurymės.

Natūralaus apšvietimo sistemos priežiūra ir nauda

Kadangi šviesos surinkimo zona į paviršių išeina kupolo pavidalu, ant jo paviršiaus žiemą nesikaupia sniego, tad natūralios šviesos niekas neužgoš. Dar daugiau, skirtingai nei langai ar stoglangiai, kuriuos būtina nuolat valyti, šviesos tunelis nereikalauja ypatingos priežiūros.

 

„Kupolas nusiplauna veikiamas drėgmės ir saulės pats, –pažymi S. Jankūnas. – Dar įdomu, kad ši natūralaus apšvietimo sistema nesunkiai patenkina pasyvaus ir aktyvaus namo šilumos laidumo reikalavimus. Lyginant su švieslangiu, šviesos tunelis žiemą vis tiek veikia, nes jis yra iškeltas šiek tiek aukščiau stogo ir nebūna apsnigtas, jo šiluminės savybės pritaikytos papildomai, natūralaus apšvietimo sistema nepraleidžia ultravioletinių spindulių.

 

Tai reiškia, kad vasarą patalpos neprikaista, be to, jei šviesos tunelį turėsite drabužinėje, Jūsų drabužiai nenubluks, kas nutinka, kai šiose patalpose įrengiami stoglangiai.“ Be to, lyginant su stoglangiu ar švieslangiu, natūralaus apšvietimo sistemos statybinė įrengimo dalis yra paprastesnė, nereikalaujanti apdailos, o fizinės savybės praktiškai tos pačios. 

 

Unikalią natūralaus apšvietimo sistemą įsirengęs Darius Jokubauskas: „tai tikrai nebuvo paprastas sprendimas, bet pasiteisino“.

Kuo Jūsų sistema ypatinga?

D. Jokubauskas: Mūsų patalpose įrengta unikali natūralaus apšvietimo sistema yra vienintelė tokio tipo Lietuvoje. Įsirengti šviesos tunelį nusprendėme todėl, kad kambarys, kuriame mums reikėjo šviesos, yra visiškai po žeme, tad galimybių įsirengti net ir mažiausią langelį nebuvo. Tai mus ir pastūmėjo priimti kardinalų, tikrai unikalų sprendimą įsirengti horizontalų tunelį.
 

Mes natūralią šviesą iš pradžių pasiimame tradiciniu vertikaliu lauke įrengtu tuneliu – šviesvamzdžiu. Neįprasta tai, kad vamzdis sukasi 90 laipsnių kampu, tuomet horizontaliai nukeliauja po žeme ir ateina iki mūsų patalpos cokoliniame aukšte (maždaug 5 cm nuo lubų aukštyje). Šis šviesos tunelis apšviečia ne tik požeminę patalpą, bet ir holą. Šviesos buvo tiek, kad čia nusprendėme įsirengti rezervinį maždaug 11 kv. m. darbo kambarį. Nors pats šviesos tunelis Lietuvoje nėra naujiena, tačiau tokio tipo šviesos tunelis, kai, einant vertikaliai, išgaunamas horizontalus apšvietimas, – iš tiesų unikalus ir pirmas toks mūsų šalyje.

 

Nors mes šiam ypatingam projektui pasitelkėme vienos žymiausių pasaulyje JAV kompanijos „Solatube“ produktą, net jų apraše tokios galimybės įsirengti horizontalų apšvietimą nebuvo numatyta. Mes patys su meistrais galvojome, kaip tai praktiškai įgyvendinti. 

 

Kaip vyko pats projektavimas ir darbai?

D. Jokubauskas: Iš esmės šis projektas tapo tarsi atskiru statybos objektu. Šiam tuneliui prireikė tvirto pamato, jis turėjo būti rimtai apšiltintas, hidroizoliuotas, visiškai apskardintas kaip stogo detalė, kad būtų visiškai atsparus bet kokiems atmosferos pokyčiams: drėgmei, sniegui ir kt.

 

Pats veidrodinis vamzdis yra maždaug 3 metrų ilgio, iš kurių 1 metras po žeme, visa kita išdėstyta patalpų zonoje, palei lubas. Vamzdį taip pat teko ne tik apšiltinti iš išorės, bet ir, kad per jį nepatektų į patalpą šalčio, buvo įrengiami tarpikliai, sulaikantys šaltį, drėgmę ir t. t. Iš tiesų darbo buvo lyg su didžiuliu statiniu, nors taip neatrodo – pats statinys į paviršių išlindęs vos pusę metro.

Kiek užtruko pats įrengimas?

D. Jokubauskas: Žinoma, kadangi projektas buvo unikalus, jo įrengimas užtruko daugiau nei įprasto šviesos tunelio. Bet cokoliniame aukšte, po žeme, turime šiltą, natūralią šviesą – tai yra išties nepakartojamas jausmas! Įsivaizduokite, cokoliniame aukšte turime 17kv. m patalpą, iš kurių 11 kv. m skirta darbo kambariui, o likę yra pagalbinė patalpa spintai.

 

Tai štai, įsirengę šį šviesos tunelį, pasirinkę vadinamuosius deimantinius dažus (ypatingo baltumo) ir baltai nudažę patalpų sienas, mes apšviečiame ne tik darbo kambarį, bet ir tą 6 kv. m zoną, o elektros mums visiškai nereikia! Siekdami išgautišį unikalų sprendimą užtrukomeapie mėnesį. Daugiausia užtruko pats planavimas ir projektavimas, unikalių sprendinių paieška ir sumanymai, prie kurių ne vieną valandą teko pasėdėti ir man pačiam, o ne įrengimo darbai.

 

Klausant, kiek darbo įdėjote, ar galiausiai esate patenkintas šiuo projektu?

D. Jokubauskas: Esu visiškai patenkintas rezultatu. Nenuostabu, kad iki šiol pas mus eina ekskursijos: meistrai, statybininkai, statybos sektoriaus įmonių atstovai, norintys pamatyti šią ypatingą sistemą. Ir nors pradėjus darbus buvo tikrai nemažai skeptikų, pamačius galutinį rezultatą, kritikų nebeliko nė vieno. Kodėl? Pagal mūsų pirminę užduotį, iškeltą kartu su UAB „Vilniaus Ejotra“ atstovais, šviesos efektas pagal šviesos intensyvumą turi atitikti 1 kv. m lango efektą.
Mums tai pavyko įgyvendinti su kaupu. Pirmiausia, mes šią natūralaus apšvietimo sistemą suprojektavome pietrytinėje pusėje, ten, kur daugiausia natūralios saulės šviesos. Todėl saulėtą dieną atėjus į šią patalpą darbo kambarys yra visiškai šviesus, visiškai tinkamas darbui. Net ir tuo atveju, jei nėra tiesioginės saulės šviesos, tačiau diena neapsiniaukusi ar nelyja – šviesos pakanka skaityti. Be abejo, nykią, apsiniaukusią, niūrią dieną, kaip ir bet kurioje patalpoje su dideliu langu, šviesą reikia degti, tačiau įprastomis dienomis elektros nevartojame.

 

Palyginimui galiu pasakyti, savo name mes taip pat turime katilinę, kurioje 0,5 kv. m langelis apšviečia 4 kv. m zoną. Taigi 11 kv. m darbo kambarys su įrengtu ne pačiu galingiausiu šviesos tuneliu apšviečiamas du kartus geriau nei paprastą langą turinti patalpa ! 

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.