Šviestuvai interjere: apžvalga ir tendencijos

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Apšvietimas – neabejotinai viena stipriausių ir įtaigiausių interjero formavimo priemonių, galinti išryškinti erdvių bei medžiagų kokybę. Pirmuosius šviestuvus imta naudoti dar senovės Egipte, o antikos laikų gyventojai pasišviesdavo aliejinėmis lempomis, nes Pietų Europa niekuomet nestokojo alyvuogių aliejaus.

Siekiant pratęsti žmogaus darbingumo laiką, šimtmečius Europoje dirbtiniam patalpų apšvietimui buvo naudojamos ne tik aliejinės lempos, bet ir žvakės. Svarbiausi ir iki šiol taikomi dirbtinio apšvietimo principai buvo sukurti pirmiausia projektuojant žvakių arba aliejinių lempų skleidžiamą šviesą aplinkoje. Šviesos šaltiniai gali būti kabinami prie sienų ir tvirtinami prie lubų, pastatomi ant plokščių paviršių.

Tačiau visiškai nauja dirbtinio apšvietimo era prasidėjo XVIII a. pabaigoje, kai buvo sukonstruota speciali aliejinė lempa, dar vadinama Argando šviestuvu, ir ant stalo pastatomas šviestuvas, skirtas skaityti, pramintas studento šviestuvu. XIX a. apšvietimui bandyta naudoti dujas, tačiau šis būdas netapo populiarus vidurinės ir aukštesniosios klasės namų interjeruose dėl nemalonaus dujų skleidžiamo kvapo, galimo žalingo poveikio interjero dekorui. Panašiu metu ėmus eksperimentuoti su elektros išlydžiu, pavyko išrasti elektros lemputę, kuri neskleidė blogo kvapo, jos eksploatacija buvo itin pigi, tad nenuostabu, kad pamažu šviestuvai su elektros lempute tapo labai populiarūs.

Šiuolaikiniame interjere šviesai tenka ne tik apšviečiamoji, bet ir estetinė dekoratyvinė funkcijos. Šviestuvas tapo tikru meninės kūrybos objektu, galinčiu sukurti ypatingą atmosferą namuose. Tai reikšmingas interjero akcentas, padedantis užbaigti kompozicinę būsto viziją. Dizaineriai, kuriantys šviestuvų modelius, vadina juos šviesos objektais, taip pabrėždami jų artumą šiuolaikinio meno koncepcijoms. Šviestuvai yra universalūs papildomi apšvietimo elementai, galintys organiškai įsilieti ne tik į madingų šiuolaikinių privačių namų interjerus ir butus, bet ir klasikinius, lakoniškus biurus ir verslo interjerus. Pasak įmonės UAB „Šviesos technologijos“ vadovo Gintaro Nevieros, du svarbiausi dalykai interjere – erdvė ir tinkama šviesa. Net įėję į tuščią, bet gerai apšviestą erdvę, jau galite pasakyti, ar jums čia patinka, ar jaučiatės gerai. Kitos detalės – baldai ar papildomas apšvietimas – tik pastiprins bendrą pirminį įspūdį, suteiks interjerui asmeniškumo.

Šiuolaikinių apšvietimo įrenginių asortimentas nemenkas: atsižvelgiant į siekiamą sukurti interjerą galima rinktis iš įvairių šviestuvų, montuojamų į lubas ar grindis, toršerų, bra, stalinių lempų ir kt. Šviestuvų įvairovė leidžia išsirinkti optimalų variantą bet kokiai patalpai, kurią papildys dekoratyvinėmis detalėmis ir suteiks individualų prieskonį. Pagal poreikį galima rinktis neutralius arba ryškius, didžiulius arba visai nedidelių matmenų, masinės gamybos ar įmantrius autorinius darbus, vienijančius įvairius dizaino stilius. Gamintojai kuria tūkstančius modelių iš keramikos, krištolo, aukso, bronzos, ryžių popieriaus, kaltinio metalo, veidrodžių, įvairaus stiklo. Be to, šviestuvai gali būti su daugybe detalių, dažyti, puošti meno kūriniais ar net jūsų fotografijomis. Moderniame interjere puikiai tiks futuristinių formų toršerai ilgomis grakščiomis kojelėmis, kurie sukurs bohemišką atmosferą, taip pat naktinės prislopintos šviesos lempos bei ekstravagantiški dideli šviestuvai. Vertinami tiek iš natūralių medžiagų pagaminti šviesos šaltiniai – medžio, kamščio, tiek iš stiklo, metalo ar keramikos, nes jiems būdingos išraiškingos formos. Nuo natūralumo neatsilieka ir rafinuoti skulptūriškų formų juodos spalvos gaminiai.

Aiškių, švarių formų stilistinę šviestuvų tendenciją pagyvina ryškios, grynos spalvos arba jų fragmentai. Čia naudojamas stiklas ir organinis stiklas, geometriniai, grafiški raštai. Pasitelkę baltą spalvą, neutralius šviesiai pilkos, grafito, smėlio atspalvius, dizaineriai mėgina naujai interpretuoti tradicines minimalistines formas.

Nors modernių šviestuvų formų įvairovė beribė, o gamintojai daugiau dėmesio telkia į naujų technologijų taikymą, galima išskirti kelias vyraujančias pastarojo meto tendencijas. Pirmiausia tai tradiciniai, jau garbinga klasika tapę šviestuvų modeliai, kurie kaip ir anksčiau išlieka madingi ir populiarūs, bei naujoviški, inovatyvūs dizainerių sukurti modeliai, kuriems būdingi kosminės tematikos motyvai. Kūrėjai pristato į kosminius laivus ar dangaus objektus transformuotus originalius šviestuvų modelius. Šiandieną šviestuvų gamintojų ir modelių yra tiek daug, kad nesunku pasiklysti pasirinkimų jūroje. Ištikimi klasikai neprašaus įsigiję krištolinį sietyną su keliais ar keliolika ragų, kurie buvo populiarūs ne tik prieš kelius dešimtmečius, tačiau netaps svetimkūniais inkliuzais ir avangardiniame interjere. O štai du dizaineriai iš Londono – Martin Riddiford ir Jimas Reevesas – neseniai sukūrė šviestuvą GravityLight, kuriam šviesti užtenka sunkio jėgos. Dizaino ir techniniu požiūriu tai itin paprastas įrenginys – šviesos diodų (LED) lemputė, krumpliaračių mechanizmas, kabelis ir prie jo prikabintas plastikinis maišas, kurį galima pripildyti kokio nors svorio. Toks šviestuvas pravers neturintiems galimybės naudotis elektriniu apšvietimu trečiojo pasaulio šalyse, jis nekenkia aplinkai. 

Šviestuvo forma, stilistinės ypatybės ir naujausios dizaino tendencijos yra tik antrinis dalykas ketinant įsirengti kokybišką apšvietimą interjere. Tuo įsitikinęs UAB „Gaudrė“ – elektrotechnikos įmonės – projektų vadovas Simas Rinkevičius. „Reikia pradėti rinktis nuo šviesos, o ne nuo šviestuvo, pagalvoti, kokios šviesos reikia toje zonoje ar patalpoje ir kur ta šviesa turi atsidurti. Nuo to labai priklauso, kokį pasirinksite šviestuvo modelį. Kai žmonės sako, kad jiems reikia šviestuvo, jie turi omenyje, jog jiems reikia šviesos, o gero pardavėjo pareiga – pirmiausia išsiaiškinti kliento poreikius. Jeigu jums reikia pabrėžti tam tikrus objektus, netiks šviestuvai, apšviečiantys visą patalpą“, – pasakojo S. Rinkevičius.

Tai labai palengvina šviestuvų pasirinkimą. Vien tik UAB „Gaudrė“ klientams gali pasiūlyti apie pusę milijono modelių. Ryškią šviesą pakanka turėti tik tam tikrose, tarkime, svetainės, vietose. Lokali šviesa patalpą dažnai padaro jaukesnę ir patogesnę. Teisingai išdėsčius šviestuvus ir numačius daugiau jungimo grupių, taupoma energija, nes naudojama lokali šviesa, kuri tuo metu reikalinga. Taip pat ji gali padėti sukurti estetiškesnį interjerą. Dažnai dizaineriai siūlo bendrą vienos patalpos apšvietimą, o reikalingose vietose pastato toršerus. Tačiau, pasak S. Rinkevičiaus, tokie sprendimai vėliau gali virsti nepatogumais – toršerai užima nemažai vietos ir yra gana brangūs. Dažniausiai apšvietimą įtaisyti ir paslėpti pakabinamosiose lubose ar prie lubų kainuoja pigiau.

Stalinis šviestuvas skaityti taip pat nėra labai funkcionalus, nes tokių didelių šviestuvų paprastai neperkama, o mažas švies į apačią, nors skaitant šviesos reikia daug aukščiau. Staliniai šviestuvai užima daugiau vietos ant spintelės, tad logiškesnis sprendimas šiuo atveju – sieninis šviestuvas prie lovos, kuris gali būti su lankstais, stumdomas, sukiojamas. Apšvietimas prie lovos gali sklisti ir iš lubų, tačiau skaityti geriausia įsijungus bendrą šviesą, kad nebūtų didelių šviesos kontrastų, labai varginančių akis. „Esant gerai įrengtam apšvietimui toršerų ir stalinių šviestuvų iš viso neturėtų prireikti, nebent norima įsigyti stilingą interjero detalę“, – įsitikinęs UAB „Gaudrė“ projektų vadovas. Todėl apšvietimo klausimus reikėtų spręsti laiku ir parengti tinkamą projektą, kol būste dar neišvedžioti elektros laidai.

Apšvietimo dizaino teorijoje šviesa skirstoma į kelis tipus – tai bendra šviesa, akcentinė arba kryptinė, ir dekoratyvinė. Kryptinę šviesą paprastai skleidžia lubose, sienose ar grindyse sumontuoti nedideli šviestuvėliai, prožektoriai. Jų skleidžiamas srautas yra siauras ir stiprus. Toks apšvietimas gali padėti išryškinti reikiamas detales – paveikslus, skulptūras, nuotraukas, paviršiaus faktūrą. Be to, intensyvi šviesa nukreipiama į paviršius, kad atsispindėjusi minkšta šviesa išsisklaidytų po erdvę. Ryškus koncentruotas apšvietimas taip pat gali pabrėžti architektūrinius užmojus: sudėtingas lubų, sienų, laiptų konstrukcijas, įrėminti nišas. Bendra šviesa tinka visai patalpai apšviesti, o dekoratyvinė suteikia jaukumo ir intymumo, nevargina akių, neerzina.

Tokia šviesa sukuria jaukius šešėlius, interjerą nudažo šviesos tonais ir pustoniais. Idealiu atveju patalpoje, atliekančioje ne vieną funkciją, būtų gerai turėti visus tris šviesos tipus ar bent jau pirmuosius du. Bendra šviesa taip pat tinka perėjimo ar darbo zonoms, o, tarkime, svetainė yra daugiafunkcė erdvė, kurią reikia apšviesti skirtingai. Čia rekomenduojama turėti bent jau tris atskiras šviestuvų grupes, o neretai prireikia net keturių ar penkių šviestuvų grupių, nelygu svetainės dydis. Turėti vieną jungiklį visai didelei patalpai nepatartina ir rizikinga. Lokalinė šviesa tinka, kai nereikia atlikti darbų įtempus regėjimą, poilsio veiklai. Darbui ypač svarbu, kad būtų apšviesti vertikalūs patalpos paviršiai, nes į žmogaus regėjimo lauką labiausiai pakliūva būtent jie, mažiau – lubos ir grindys.

Pastarosios dažniausiai būna gerokai tamsesnės, tad atspindi dar mažiau šviesos. Nesvarbu, kiek uždegtume šviestuvų, bet jei jie visi švies žemyn arba į lubas, patalpa atrodys tamsi. Įrengiant privačių erdvių apšvietimą labai svarbu žinoti funkcines zonas – kur kas vyks, kaip stovės ir bus išdėstyti baldai, nes pagal jų konfigūraciją logiškai dėliojami ir šviestuvai, tad bet kokį projektą derėtų pradėti nuo baldų. Jei apšviesite šviesų daiktą – jis vizualiai nutols, siaura ir ilga patalpa (pvz., koridorius) praplatės apšvietus sienas, žemą kambarį paaukštinsite apšvietę lubas. Šiltos šviesos srautas objektus priartins, o šaltos – nutolins. Pasitelkus šviesą interjero paviršius galima ir „perdažyti“: čia padėtų vienspalvių ryškių, grynų spalvų šviesos diodai (LED).

Tačiau G. Neviera pataria neskubėti patiems įsirengti šiuolaikiško apšvietimo, o esant tokiai didelei siūlomų šviestuvų ar apšvietimo sprendimų įvairovei pirmiausia pasitarti su apšvietimo specialistais. Visada svarbu išskirstyti apšvietimo sprendimą į kelis lygius: bendra šviesa, kuri dažnai būna matoma minimaliai, bet efektyviausiai. Tai gali būti į lubas įleidžiami šviestuvai, perimetrinė paslėpta šviesa ir pan. Interjero akcentu galima pasirinkti dizainerio sukurtą pakabinamąjį šviestuvą, erdvei išskirtinumo suteiks ir atskirų zonų apšvietimas. Tai sieniniai šviestuvai, staliniai šviestuvai, toršerai, kurie naudojami skirtingu laiku ir dažniausiai atskirai nuo bendros šviesos. Signaliniai vakariniai ar naktiniai šviestuvai, įleidžiami į sieną ar lubas, labai ekonomiški, čia dažniausiai naudojami šviesos diodai, kurie gali būti įjungti visu tamsiu paros metu.

Šviesos diodai pirmauja ir šviestuvų technologijų vystymosi srityje kartu su išmaniaisiais gaminiais. Į tokius šviestuvus integruojama daug elektronikos, judesio daviklių, radijo imtuvų. Dizaino srityje šviesos diodai pirmauja, nes padeda įgyvendinti netradicinius sprendimus – tai gali būti labai ploni ar įvairių išlankstytų formų objektai. Vieni naujesnių yra organiniai šviesos diodai, kurie techniškai prastesni už klasikinius – tai nedidelės į visas puses šviečiančios plokštelės. Naudojant organinius diodus, atsiradusius visai neseniai, galima sukurti labai plonus, plokščius, nedidelių matmenų šviestuvus – tai estetiškai įdomus sprendimas. 2012 m. Frankfurte prie Maino vykusioje „Light + Building“ parodoje buvo galima išvysti įdomių organinių diodų šviestuvų modelių. Nors jų parametrai ir nėra labai geri, tačiau ateityje jų potencialas tik didės. Tai gali būti tiesiog lanksti šviečianti polietileninė plėvelė – organiniai šviesos diodai atspaudžiami ant jos arba, tarkime, ant tapetų. Tačiau tokių gaminių komercializavimą kol kas riboja techninės galimybės – ilgaamžiškumas ir ekonomiškumas. Šiuo metu komerciškai naudojami ant stiklo atspausdinti organiniai šviesos diodai, o šviečiančios plokštumos nėra labai didelė technologinė naujovė – įtempiamosiose lubose ar sienose galima paslėpti šviesos šaltinius.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.