Šviesos evoliucija – nuo kaitrinės lemputės iki išmaniojo apšvietimo sprendimų

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Išmanieji apšvietimo sprendimai kiekvienam

Išmanieji sprendimai yra susiję su šviesos valdymu, tai reiškia, kad nebeužtenka vien tik kokybiškos įrangos. Be to,klientai gali pageidauti sinchronizuoto apšvietimo valdymo sistemos, pvz., apšvietimo ir žaliuzių, tad dabar,įrengus šviesos diodus (LED), visus modernius šviestuvus galima valdyti paprastai,integravus į išmaniąsias sistemas.„Vienas paprasčiausių variantų, kai namų apšvietimas valdomas išmaniuoju telefonu ar kompiuteriu iš bet kurios vietos, taip pat nuotoliniu būdu išvykus.

 

Gyventojų jau nebevaržo elektriko išvedžiotų laidų sistema – išmaniuoju telefonu galima įjungti, išjungti, pritemdyti apšvietimą, grupuoti norimus šviestuvus. Galima valdyti viso pastato ir namo kiemo apšvietimą – privataus namo teritorija tampa tiek pat svarbi, siekiant sukurti psichologiškai jaukų ir akiai malonų vizualinį perėjimą tarp namų vidaus ir išorės, kaip ir interjere“, – pasakoja šviesos diodų apšvietimo sprendimų projektavimo, gamybos ir montavimo įmonės UAB „Energy Green“ vadovas Giedrius Melnikas.

 

Kad sutemus namai nevirstų tamsia stiklo siena, šviestuvus svarbu nukreipti ir sureguliuoti jų intensyvumą taip, kad tamsiuoju paros metu būtų galima grožėtis jaukiai apšviesta kiemo teritorija. Kartu iš išorės nebus aiškiai matyti, kas vyksta namuose. Kai kurie šviestuvai turi integruotus ne tik judesio, bet ir sutemų daviklius. Tuo siekiama užtikrinti, kad apšvietimas būtų įjungtas tik tuomet, kai to reikia. Tarkime, lauke pamažu temstant apšvietimas vis stiprėja, gyventojai gali jausti teritorijos gylį, per langus matyti kiemo perimetrą – tai vienas landšafto apšvietimo sprendimų. Taip jaučiamas ne tik saugumas, bet ir išsaugomas privatumas bei vientisumas su aplinka.Gerai suprojektuotas apšvietimas panaikina ribą tarp vidaus ir išorės. Kiemo apšvietimas gali veikti budėjimo ar energijos taupymo režimu.

Susikurkime savo nuosavą scenarijų

Dar viena vartotojų mėgstama apšvietimo funkcija – tai pageidavimas, kad dirbtinė šviesa namuose atsirastų palaipsniui, atitinkamu paros metu sumažėjus natūraliai dienos šviesai. Tam dalis šviestuvų montuojamiprie langų, kad šviesos jutikliai galėtų fiksuoti apšvietimo pokyčius. Tarkime, artėjant vakarui, šviestuvai veikia 10 proc. galingumu, o vis labiau temstant, dirbtinė šviesa pamažu ryškėja. Sinchronizavus apšvietimo ir žaliuzių veikimą, rytais žaliuzės gali atsidaryti automatiškai,o vakare užsidaryti paruošdamos poilsio režimui. Iš ryto apšvietimas gali būti įjungiamas silpnesnis, kad vos prabudus neakintų, ir palaipsniui intensyvėti. Rytinis apšvietimas gali pamažu intensyvėti darbo vietoje, išryškinant darbo stalo aplinką.

Gana nauja ir labai individualizuota funkcija, leidžianti pajusti tikrąjį gyvenimo išmaniuosiuose namuose komfortą, kai būstas prisitaiko ne tik prie gyventojų poreikių, bet ir nuotaikų, –susikurti konkrečiai situacijai pritaikytą vadinamąjį apšvietimo scenarijų. Norint kuo komfortiškiau žiūrėti televizorių, kiekviena apšvietimo sistemos dalis nustatoma individualiam apšvietimo lygiui. O jei esate tikras kino fanas ir norite žiūrėti siaubo filmą, apšvietimu galite nesunkiai susikurti kino salės atmosferą.

 

Vakarienei tiks apšvietimo stilius, dvelkiantis intymumu ir jaukumu. Patalpos erdvė gali būti apšviesta kiek silpniau už vieną pasirinktą interjero akcentą. Jaukiausias apšvietimas sukuriamas virš valgomojo stalo, kur vyks pagrindinis veiksmas. Svečiams priimti labiausiai tinka gerai apšviestos patalpos, kai nebelieka tamsių vietų, tad erdvės atrodo didesnės ir tarsi kviečia užeiti ir jaustis patogiai. Taigi įvairiausių apšvietimo scenarijų pasirinkimas tampa ne tik paprastu mygtuko paspaudimu. Tai labai individualizuoti nustatymai gyventi namuose,suteikiantys gilesnę prasmę ir komfortą.

Jeigu namuose yra darbo erdvės, apšvietimu jų paskirtį galima kaitalioti: skaityti skirta biblioteka, pakeitus apšvietimą,gali tapti ir svečių kambariu. Laukiant svečių, gelsvesnių atspalvių šviesos tonais galima sukurti atitinkamą svetingą atmosferą. Svarbu,ar šviestuvas yra valdomas, kokia jo paskirtis, kokių dar funkcijų, be keičiamo šviesos intensyvumo,jis turi. Tuomet apšvietimo sprendimai gali būti beribiai.

Kaip veikia

Išmaniųjų sistemų išplėtimo galimybės labai priklauso nuo to,kokia sistema namuose jau įrengta.Išmaniosios apšvietimo funkcijas senos statybos renovuotame daugiabutyje veiks bevieliais ryšiais –WiFi, Bluetooth, ar tokiais bevielio ryšio protokolais, kaip Zigbee. Jie leidžia į senus, neintegruotus šviestuvus įsukti išmaniąsias lemputes.

 

Išmaniosios sistemos gali integruotis viena su kita, tad jų funkcionalumas gali būti dar labiau išplėstas.Štai paprastesnė „pasidaryk pats“ tipo sistema „Philips Hue“, veikianti bevieliu ryšiu WiFi, gali integruotis su kitomis didelėmis sistemomis. Tai vienas paprasčiausių būdų namuose įdiegti išmaniųjų apšvietimo sprendimų dalį. Įsisukus„Philips Hue“ LED lemputes, kurios atrodo kaip įprastos, bet veikiančios bevieliu ryšiu, ir atsisiuntus mobiliąją programėlę,galima įjungti ar išjungti šviestuvus, juos įvairiai grupuoti tiesiai iš savo išmaniojo telefono. „Philips Hue“ LED juosta naudojama paslėptam apšvietimui, prie jos galima prijungti iki 50 lempų ir rinktis iš gausybės spalvų.

Yra uždarų išmaniųjų sistemų, kurias sunku integruoti su kitoms, bet yra labai atvirų aukšto lygio sistemų, tokių kaip KNX. Tai Europos gamintojų įkurta KNX asociacija, kuriai priklauso 400 gamintojų iš viso pasaulio, jų produktai puikiai suderinami. KNX save pozicionuoja kaip saugią sistemą, nes joje nėra vieno centrinio valdiklio – namo „smegenų“, tad ši sistema saugi,nėra galimybės pažeisti centrinį mazgą. Kiekvienas mažas aparatas yra atskiras ir veikia ribotomis funkcijomis. Kurio nors modulio gedimas ar netyčinis sugadinimas išjungs tik kai kurias jo funkcijas, o likusi sistemos dalis veiks nepriekaištingai. Žmogus nurodymus sistemai gali perduoti mygtuko paspaudimu, lietimui jautriu ekranu ar labai populiarėjančiu būdu – balso komanda. Net ir minėtai asociacijai nepriklausanti aukštos klasės gamintojų įranga gali būti suderinama su šiuo europiniu protokolu.

Apšvietimas – svarbi interjero dalis

Ne paslaptis, kad apšvietimas turi didelę įtaką erdvių formavimui, nuo jo priklauso, kaip jausimės savo namuose. Apšvietimu galime sukurti įvairias nuotaikas, pabrėžti ar net vizualiai padidinti erdves. Apšvietimas – tai ir nemokamas būdas atnaujinti namų interjerą. Tais pačiais šviestuvais galima sukurti vis kitokius apšvietimo scenarijus. Pakanka atitinkamai pakreipti šviestuvus ar susikurti naujus scenarijus, ir namai atsinaujins be papildomų išlaidų. Kai šviesa krinta tiesiai nuo lubų ir apšviestos tik grindys, namai atrodo vienaip, o kai vien tik sienos –kitaip.Prastos kokybės šviesa bei prastos spalvos neatskleis, neišryškins ir puikiausių baldų ar erdvių.

 

Jei yra galimybė lubose suformuoti LED nišas, gaunamas jaukus apšvietimas,paaukštinantis ir praplečiantis erdvę. Apšvietimas nišose suteikia erdvės gylio pojūtį, tuomet plokštumos atrodo esančios toliau, nei yra iš tikrųjų. Praplėsti virtuvės erdvę galima įrengus apšvietimą po apatinėmis virtuvės spintelėmis. „Reikėtų išskirti apšvietimą į zonas – kur jo reikia ryškaus, o kur blankesnio. Virtuvėje būtinai reikia apšviesti stalviršį, kai apšvietimas montuojamas po pakabinamosiomis spintelėmis. Patariama atskirti ir valgomojo zoną, virš stalo pakabinti šviestuvą, kad nekristų šešėliai.

 

Tai labai puošia erdvę. Jei namuose numatomas darbo vietos kampelis, ir šiai zonai planuokime atskirą apšvietimą. Patogu, kai lubose virš darbo stalo įmontuoti šviestuvėliai, kurie geriau išsklaido šviesą ir neerzina taip, kaip stalinis šviestuvas, kuris dar ir vietos užima. Svetainėje reikėtų planuoti kelias apšvietimo zonas, kad pagrindinis kambario apšvietimas būtų ir ryškesnis, ir vakarinis, pavyzdžiui, paslėpus LED apšvietimą ar sieniniais šviestuvėliais“, – patarimais dalijasi adizainas.lt interjero dizainerė Agnė Kisielienė.

Svarbus interjere yra ir daugiafunkcis apšvietimas, sukuriantis atpalaiduojančią aplinką. Nederėtų pamiršti ir apšvietimo akcentų – gal norime išryškinti tapetų faktūrą ar apšviesti konsolinį staliuką, paveikslą ir pan. Šiems akcentams galime naudoti tiek paslėptas LED juostas, tiek sieninius šviestuvus arba smulkius pakabinamuosius šviestuvėlius, kurie ir patys taps visaverčiais interjero erdvės akcentais.

 

Kuriamas būsto interjeras lemia, kokiomis apšvietimo ir pačių šviestuvų tendencijomis reikėtų vadovautis. Šviestuvai turi derėti interjere, atspindėti kuriamą koncepciją, puošti namus. Pasak A. Kisielienės, populiarūs prožektoriniai šviestuvėliai yra sumontuoti ant bėgelio – treko, tad galima keisti šviestuvo padėtį, prireikus jį paslinkti. Šis sprendimas plačiai taikomas tiek moderniuose, tiek eklektiškuose interjeruose. Iš įleidžiamųjų šviestuvėlių yra populiarūs su įgilintu gaubteliu.

Šiuo metu apšvietimo pasaulį yra užvaldę šviesos diodai(LED), tad dominuoja ir šviesos diodų juostų su priglaistomais profiliais apšvietimo sprendimai. Vis dar populiarūs išlieka metaliniai šviestuvai su stiklo gaubtais, pakabinamieji, bet gana masyvūs,šiek tiek eklektiški, taip pat vintažiniai, retro stiliaus šviestuvai. Vyrauja minimalistinės formos –tai ant strypo keliomis kryptimis einantys metaliniai arba stikliniai gaubtai, taip pat ir minėti masyvūs šviestuvai, kai ant laido pritvirtinamas didelis apvalus ar ovalus gaubtas. 

 

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.