Šiuolaikiniai šviestuvai namuose: išskirtinių formų bei modernaus dizaino

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Per pastaruosius metus šviesos technikos srityje įvyko esminių permainų. Prieš porą dešimtmečių buitinių šviesos šaltinių rinkoje karaliavusias tradicines kaitrines lempas pradėjo stumti halogeniniai šviestuvai, vėliaukompaktinės liuminescencinės lempos, tačiau didelės įtakos šviestuvų ir apšvietimo dizainui tai neturėjo. Esminis šuolis įvyko pradėjus naudoti šviesos diodų (vad. LED –light emission diode) šaltinius. 

 

Jų kompaktiškumas, stebėtinas ekonomiškumas ir patvarumas leido sukurti visiškai naujas šviestuvų formas ir įrengti apšvietimą ten, kur iki tol buvo techniškai neįmanoma. Visa tai smarkiai paveikė buitinį apšvietimą, kurio raidoje specialistai įžiūri keletą visuotinių  tendencijų.

 

 

Visų pirma būstų apšvietimas tapo labiau išsklaidytas, daugiasluoksnis. Anksčiau apsiribodavome vien tik bendruoju apšvietimu 1–2 lubų pakabinamaisiais sietynais ir keletu lokalių šaltinių, o dabar bendrasis kambarių apšvietimas išsiskaido į keletą sąlyginių sluoksnių.

 

 

Viršutinį jų formuoja skirtingos įmontuotų ir pakabinamų šaltinių grupės ir sieniniai bra,  vidurinį –atskirų interjero detalių (pvz., nišų, karnizų) pašvietimas, dekoratyviosir funkcinės šviesos akcentai, o apatinį –paslaptingumo suteikiantis baldų ir detalių pašvietimas grindų lygyje. Jungiant šiuos sluoksnius dalimis, atskirai arba kartu, sukuriamos vis kitokios interjero nuotaikos – nuo ryškaus visaapimančio dalykiškumo iki intymios prieblandos.

 

 

Galima teigti, kad apšvietimas kur kas labiau nei anksčiau veikia emocinę interjero raišką ir, beje, leidžia ją pakeisti kelių mygtukų paspaudimu ar net išmaniuoju telefonu. Aišku, kompleksinės išmaniojo namo sistemos dar yra palyginti brangios, tačiau valdyti pavienius šaltinius ar jų grupes Bluetooth režimu gali sau leisti kiekvieno i-Phon savininkas.

 

 

Kuriant namų atmosferą pasitelkus šviesą, didelę reikšmę turi tiek spalvos, tiek vadinamoji šviesos temperatūra. Ji ilgą laiką trukdė platesniam LED šviestuvų diegimui: jų spalvinė temperatūra viršijo 3500– 4000° –  tai buvo itin šalta šviesa (maždaug atitinkanti saulėtą žiemos vidurdienį), kurią galima buvo naudoti nebent darbo patalpose.

 

 

Tačiau vėliau, naudojant specialius liuminiforus, buvo sukurti diodai, kurių šviesa bemaž atitiko kaitrinių lempų spektrą – tai leido juos sėkmingai naudoti šiltam buitiniam apšvietimui, o sumažinus elektroninės dalies gabaritus, įtalpini į standartinius E14 ir E28 buitinius elektros lizdus.

 

 

Šiandien LED lemputės jau pritaikytos visiems buitinių lizdų tipams ir aktyviai stumia iš apyvartos kaitrines ir halogenines lempas. Taip pat įvyko spalvinio spektro poslinkių: prie anksčiau jau išrastų žalios ir raudonos spalvų diodų grupė japonų mokslininkų (šiemet pelniusių už tai Nobelio fizikos premiją) pridūrė ir mėlynuosius, tuo užbaigdami viso RGB (red-green-blue) spektro formavimą, padedantį sukurti visų įmanomų spalvų bet kokio sodrumo šviesos srautą.

 

 

Tai reiškia, kad netrukus galime sulaukti visiškai baltų interjerų, kurie bus spalvinami ne dažais ar tapetais, o vien tik šviesos srautais ir vaizdo projekcijomis.Anot UAB „Ekoliumenas“ direktoriaus Juozo Grudzinsko, iš esmės šiuolaikiniai LED jau turi gana geras charakteristikas, kad jais būtų galima pakeisti didžiąją dalį apšvietimo namuose ir kitose aplinkose.

 

 

Didžiausia problema, kad vartotojas realiai negali rinkoje atskirti kokybiškų LED šviesos šaltinių nuo nekokybiškų. Jų naudojimo trukmė yra gerokai trumpesnė nei žinomiausių gamintojų, be to, naudojimo metu yrant liuminoforui, sparčiai prastėja  jų šviesos spektro charakteristikos.

 

Kita svarbi tendencija, išplaukianti iš aksiomos „Šviesa – svarbiau nei šviestuvai“, yra paslėptų ir instaliuotų šviesos šaltinių  naudojimas. Tradicinis dizainas tokiu atveju netenka prasmės –šviestuvų korpusaivisiškai įleidžiami į pakabinamąsias lubas arba slepiami už jų atbrailų, kad tolygia šviesa užlietų sienų ir lubų plokštumas.

 

Asimetriškų reflektorių naudojimas leidžia tolygiau paskirstyti šviesą plokštumoje, o įmontuoti pasukimo mechanizmai – šiek tiek keisti šviesos kryptį.

 

 

Deja, LED’ų ekspansija šioje sferoje kol kas yra ribota – dėl itin mažo diodų dydžio jų šviesą sunku išsklaidyti plačiu kampu, tad po gipskartoniu ir įtempiamosiomis lubomis atsiranda vietos ir halogenams, ir dienos šviesos lempoms. Beje, jie kol kas dar lenkia LED’us natūralios šviesos atkūrimo kokybe. Aišku, naudojant skirtingų tipų šviesos šaltinius, aktuali tampa jų šviesos spektrų suderinimo problema.

 

Bendrąjį šviesos intensyvumą ir atskirų būsto zonų apšvietimo intensyvumą tampa įprasta reguliuoti (prislopinti), taip pat naudojant nuotolinio valdymo sistemą. Greta nuotaikingos atmosferos kūrimo,šviesio reguliavimas turi ir praktinę reikšmę – jis veiksmingai mažina elektros energijos sąnaudas.

 

 

Specialistai išskiria ir kitą, kone priešingą tendenciją –grįžimą prie bėginių ir trosinių šviestuvų sistemų. Tiesa, tokios sistemos eksploatuojamos jau senokai – nuo 9-ojo dešimtmečio, ir susidomėjimas jomis jau buvo gerokai atslūgęs, tačiau kompaktiškieji šviesos diodai suteikė šioms sistemoms naujų galimybių, sumažindami šviestuvų matmenis ir supaprastindami šilumos skleidimo įtaisus.

 

Pavyzdžiui, tokios sistemos, kaip „Targetti“  serija „Track Light“ arba „Modular“ serija „Rektor“, kataloguose atrodančios labai monumentaliai,iš tiesų beveik pranyksta erdvėje.

 

Šiandien bėginės sistemos vėl pasirodė ne tik viešose, bet ir gyvenamosiose erdvėse, kur nebeužima daug vietos, kryptingai pabrėžia interjero detales ir kartu suteikia kambariams meninėsbohemiškos dvasios.

 

 

Šiame kontekste bėgines ir trosines sistemas sėkmingai papildo kompaktiški pastatomieji šviestuvėliai: prireikus juos galima lengvai pernešti, organizuojant apšvietimą vis kitoje vietoje. Norint nesivarginti su laidais, kai kurie staliniai LED šviestuvai netgi turi atskirus maitinimo šaltinius.

 

Dar vieną šviestuvų dizaino raidos ypatumą net negalėtume įvardyti kaip tendenciją – tai nuolatinė formų kaita, šviestuvus vertinant kaip plastinius interjero akcentus, užpildančius erdvės ir mastelio tarpsnį tarp baldų ir interjero detalių. Ši paieška vyksta nuolat, vis pateikiama netikėtai originalių formos sprendimų.

 

Tai gali būti ir archajiškų formų parafrazės, kaip kadgarsaus anglų dizainerio Tomo Dixono kūriniai, ir madingos klasikinių formų interpretacijos, kaip kad bendrojoitalų firmos „Foscarini“ ir mados namų „Diesel“ projektai.

 

 

Savitos autorinės vizijos generuoja nepakartojamus plastinius motyvus – tokius kaip biomorfiniai Rosso Lovengrove artefaktai, sukurti italų gamintojai „Artemide“. Beje, garsiuose šviestuvuose „Mercury“ ir „Cosmic Angel“  panaudoti LED šviestuvai leido autoriui atsisakyti kai kurių apribojimų ir paryškinti biomorfinį formos savitumą. 

 

 

Ispanų dizaineris Hugo Tejada šviestuvų serijoje „Sahara“ integravo LED’us tiesiai į banguoto stiklo juostas, sudarančias struktūros pagrindą – panaudoti kitus šviesos šaltinius čia būtų techniškai sudėtinga.Galima tikėtis, kad ateinantį pavasarį Milane vyksiantis Tarptautinis apšvietimo įrangos salonas „Euroluce“ pateiks mums gausybę naujų išraiškingo dizaino šviestuvų pavyzdžių.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.