Lauko šviestuvai: nuo aušros iki aušros

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Jau praėjo laikai, kai vakare taką į namus apšviesdavo tik pro langą spingsinti šviesa. Net vienišas žibintas virš durų – atgyvena. Miestų gatvių tamsą praskaidrina ryškiaspalvės reklamos, žibintai. Nuosavų namų savininkai savo valdas irgi stengiasi kuo ryškiau apšviesti. Lauko apšvietimo sistemų pasiūla didžiulė, tad kaip išsirinkti tinkamiausią?

Sklypo apšvietimas
Pagrindiniai reikalavimai, keliami lauko apšvietimo sistemoms – saugumas, gera elektros laidų izoliacija, šviestuvų hermetiškumas. Šviesa turi atskleisti sklypo nelygumus, saugoti nuo traumų prie įėjimo į būstą (ypač ten, kur yra slenkstis ar kelios laiptų pakopos), skirtingų lygių erdvėse.

Apšvietimo kokybines ir kiekybines charakteristikas lemia tai, ką norima išryškinti. Todėl visuomet reikia planuoti ir derinti viso sklypo apšvietimą su zoniniu ir fasado apšvietimu. Pagrindinį sklypo apšvietimą papildo fasadiniai šviestuvai, kurie gali būti tvirtinami prie sienos ant ilgos „alkūnės“ , kabinami virš durų, net įleidžiami į sieną.

 

Sklypui apšviesti dar naudojami šviestuvai, skleidžiantys koncentruotą šviesos srautą. Jie nepakeičiami, kai reikia išskirti tam tikrus objektus: gėlynus, medžius, skulptūrines grupes ar kitus dekoratyvinius elementus. Dabartiniai įrenginiai leidžia įvairiai reguliuoti šviesos intensyvumą – keliais jungikliais galima kaitalioti šviečiančių lempų skaičių, rele mažinti elektros srovę ir pan.

Tam tikru atstumu išdėstytos lempos lemia apšvietimo ritmiškumą: vienodi tarpai suteikia monotonijos, laipsniškai retėjantys ar didėjantys atstumai tarp šviesos šaltinių kuria judėjimo įspūdį, suteikia dinamiškumo. Bet kuriuo atveju, modeliuojant apšvietimą, svarbu išlaikyti pusiausvyrą tarp pagrindinio šviesos šaltinio ir vietinių. Esant dideliam kontrastui, sklypo erdvė bus vizualiai suskaidyta dalimis, nesijaus švelnaus perėjimo iš vienos zonos į kitą.

 

Spalvos
Lauko apšvietimui tinka gyvsidabrinės, natrio ir metalo halogeno lempos. Jos skiriasi skleidžiamos šviesos spalva: natrio lempos skleidžia geltoną šviesą, gyvsidabrinės ir ypač metalo halogeninės – baltą, net mėlynai baltą. Renkantis lempas, reikėtų atsižvelgti į sklypo specifiką. Pavyzdžiui, medžiais gausiai apsodintoje sodyboje nelabai tiks geltonas apšvietimas, nes, susiliejusi su medžių laja, geltona šviesa mes nemalonius šešėlius. Šiuo atveju geriau rinktis baltą šviesą. Šiuo metu lauko apšvietimui jau galima įsigyti ir spalvotų lempų ( pvz., gyvsidabrinės lemputės gaminamos mėlynos ir žalios ).

 

Nepageidaujant pernelyg intensyvios spalvos, lempą ar jos dalį galima pridengti spalvotu filtru, tuomet nebus aiškiai išreikšto spalvinio šešėlio, gausis švelnus vaivorykštinis spektras. Reikėtų tik atminti, kad natrio lempoms spalvotų filtrų pritaikyti praktiškai neįmanoma, nes geltona šviesa nustelbia bet kurią kitą spalvą.

Visi žino, kad spalvos veikia žmogaus emocijas, todėl apšvietimui geriausiai rinktis židinio liepsnų atspalvius: šiltus ugnies, gintarinę , skaisčiai gelsvą, sukeliančius jaukumo ir šilumos įspūdį. Tuo tarpu mėlyna, žalsva spalvos atstumia, bet tinka pabrėžti didybę ir orumą.

Veikimas
Lempos skiriasi ir pagal energijos sunaudojimą: labiausiai energiją taupo natrio lempos, metalo halogeninės bei gyvsidabrinės lempos energijos sunaudoja daugiau, bet skleidžia ryškesnę šviesą. Lempų galiojimo laikas taip pat nevienodas: metalo halogeninės dega apie 16 tūkst. Valandų, kitų rūšių – šiek tiek trumpiau. Tiesa, ilgiausiai šviečiančios lempos yra brangiausios – kainuoja daugiau nei 100 lt. Tuo tarpu natrio lempą galima įsigyti už 40- 50 lt.

Geri šviestuvai – brangūs
Nereikia tikėtis, kad pigiai įsigysite gerą lauko šviestuvą. Patys pigiausi šviestuvai įvežami iš Taivanio, bet garantijų, kad jie ilgai ir gerai tarnaus, nėra. Palyginti neblogi ir sąlyginai nebrangūs lauko šviestuvai gaminami Lenkijoje, Italijoje. Jie kainuoja 600 – 1000 lt. Aukštos kokybės itališkų , vokiškų apšvietimo sistemų kainos gerokai didesnės.

Sensoriniai šviestuvai
Šviestuvų pasiūla tikrai didelė: jie gali būti tvirtinami prie stulpų, kabinami virš durų, įmontuojami kelio stulpeliuose, pastato sienose ar net grindinyje. Nuosavų namų savininkams pirmiausiai reikėtų įsigyti lauko šviestuvą su judesio davikliu arba fotoelementu. Tokie šviestuvai įsižiebia sureagavę į šilumos šaltinį – žmogų ar gyvūną. Jie neužsidegs praskridus nedideliam paukščiukui, bet gali sureaguoti į pėdinantį katiną, ir vis dėlto tai bus pigiau, nei palikti visą naktį veikiantį šviesos šaltinį. Be to, tokie šviestuvai tarnauja ir kaip signalizacija.

Pritaikymas
Renkant vietą šviestuvui reikėtų prisiminti, kad žmogui priimtiniausias apšvietimas – iš viršaus ar iš šono, kaip šviečia saulė. Į grindinį įleidžiami šviestuvai vilioja sprendimo originalumu, bet žmogui nuo pažemės sklindanti šviesa nemaloni – juk ne veltui siaubo filmuose veikėjų veidai apšviečiami būtent iš apačios. Toks apšvietimas gali būti naudojamas norint pabrėžti konkretų objektą arba kai kitoks apšvietimas neįmanomas.