Apšvietimo projektavimas
Tokiu būdu „laiku“ laidai įleidžiami į sienas, įrengiami jungikliai, kurie vėliau nedarko patalpos. Būtų gerai, jei iš anksto žinotumėte ir kur stovės baldai – dekoratyvus apšvietimas ne tik funkcionaliai apšvies patalpą, bet ir suteiks jaukumo, sukurs norimą nuotaiką. Nepamirškite, kad geriausias apšvietimas tas, kuris neerzina.
Apšvietimas būna bendrasis, dekoratyvus ir tikslinis.
Bendras apšvietimas dažniausiai sukuriamas panaudojant viršutinį šviestuvą, kurio skleidžiama šviesa apšviečia visą patalpą. Šviestuvai, kurių šviesos srautas nukreipiamas žemyn, sudaro tiesioginį apšvietimą, o tie, kurių šviesos srautas nukreipiamas į lubas – atspindėtą apšvietimą. Galima panaudoti ir sienines lempas. Jei kambario lubos žemos, patartina šviestuvą nukreipti į lubas – taip tarsi paaukštinama patalpa. Mažame kambaryje stenkitės kuo labiau apšviesti kampus – padidinsite patalpą, bus erdviau. Aukštų kambarių lubų neapšvieskite, geriau tegu jos būna tarsi šešėlyje.
Ypatingą nuotaiką sukurti bei suteikti jaukumo padeda dekoratyvus apšvietimas. Jis ne tik sukuria originalią erdvę, bet ją ir užbaigia. Atskirais šviesos šaltiniais apšviečiami paveikslai, lentynos, sienos, interjero elementai, akvariumai ir kt. Šviesa net nedideliam objektui gali suteikti nepakartojamą įspūdį. Įrengti apšvietimą galite ir grindyse. Jaukiai patalpai sukurti galima palubėje įrengti nišas, kuriose paslepiami šviestuvus. Tokiu būdu patalpa ne tik padidės, bet ir atrodys jaukesnė. Skirtingų spalvų lemputės suteiks interjerui šventiškumo efektą.
Tikslinis apšvietimas įrengiant kokiam nors tikslui – skaitymui lovoje, darbo vietoje ir kt. Tiksliniam apšvietimui įrengti tinkamiausios paprastos stalinės lempos, taip pat halogeninės lemputės.
Norint įrengti tinkamą apšvietimą atsižvelkite ir į patalpų funkcionalumą. Svetainei tiks bendrasis apšvietimas. Pasitelkę dekoratyvųjį apšvietimą paryškinkite detales, akcentus. Geriau jei kambaryje bus sukurtos kelios apšvietimo zonos – skaitant laikraštį, žiūrint televizorių ar vakarieniaujant draugų kompanijoje bus reikalingas vis kitoks apšvietimas.
Valgomajame svarbesnis tikslinis apšvietimas – valgant šviesa turėtų būti nukreipta į stalą. Tam tinkamiausi šviestuvai su viena ar dviem lempomis. Šviestuvai turėtų būti įrengti ne aukščiau nei 60 cm nuo stalo paviršiaus.
Vaikų kambario apšvietimą būtina kuo geriau apgalvoti – augant vaikui gali prireikti skirtingų kambario apšvietimų. Geriau jei įrengsite kelias papildomas rozetes – vėliau bus galima jas panaudoti įvairiam apšvietimui sukurti. Nepamirškite, kad vaikui kambaryje reikės ir žaisti, ir mokytis, taigi apšvietimas turi būti įvairiapusis. Gyvumo kambariui suteiks nuotaikingi šviestuvai.
Darbo kambariui svarbiausia tikslinis apšvietimas – apšviečiamas darbo stalas, o likusi kambario dalis gali būti apšviečiama centriniu šviestuvu arba toršeru, kurio šviesa išsisklaido. Darbo kabinetui apšviesti labiau tiks kaitrinės lemputės, o ne halogenai. Taip pat nepamirškite, kad šviesa turi kristi taip, kad nesusidarytų šešėliai, kurie trukdo darbui. Taip pat reikia žinoti, kad kontrastinis apšvietimas vargina.
Miegamajame apšvietimas turi būti tolygus, nedirginti akių. Miegamajame būtinai įrenkite jungiklius šalia lovos, kad būtų patogu įjungti ir išjungti šviestuvus neišlipus iš lovos. Paprastai šviestuvai įrengiami prie spintos ir lovos. Skaitymui lovoje tiks stalinė lemputė arba toršeras. Skaitymui palankiausia dienos šviesa; jai sukurti labiausiai tinka 60 vatų lemputės. Patalpa apšviesti rinkitės šviestuvus su neperšviečiamu gaubtu.
Koridoriui apšviesti galite naudoti sienines lemputes. Jei jos bus išdėstytos palei vieną sieną, koridorius praplatės. Gražiai atrodys, jei apšviesite galinę sieną. Trumpą koridorių prailginti galite įrengę eilę lempų išilgai koridoriui. Tinkamiausios – dienos šviesos lempos.
Rinkdamiesi šviestuvus vadovaukitės savo nuožiūra, tačiau atsargiai rinkitės ryškią šviesą sukuriančius šviestuvus. Jie patalpoje sukuria nereikalingą įtampą. Tinkamiausia apšvietimui – atspindėta šviesa. Tokiose patalpose jaukiau, saugiau. Nepamirškite ir spalvotų lempučių, tačiau prisiminkite, kokią nuotaiką kuri spalva sukuria. Geltona paprastai interjere pasidaro panašesnė į oranžinę, žalia – ramina, tačiau patalpoje atrodo tamsesnė nei įprastai. Mėlynos šviesos šaltiniai nebus tokie ryškūs, kaip galbūt tikitės.
Rinkdamiesi lemputes, atsižvelkite į keletą patarimų. Dienos šviesos lempos tinkamiausios ten, kur svarbu ryškus apšvietimas, pavyzdžiui, darbo vietoje. Švelnių atspalvių lemputės paryškina šešėlius ir interjero spalvas. Žvakės formos lempos naudojamos sietynuose, sieninėse lempose. Halogeninės lempos – skaistesnės nei įprastos. Jos puikiai tinka koridoriams, voniai, virtuvės kambariui.