Apšvietimo projektavimas mūsų kieme

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Kraštovaizdžio specialistai tikina, jog gerai atrodys aplink valdų perimetrą išdėstyti apvalūs šviestuvai, suteikiantys minkštos, išsklaidytos šviesos. O prie įėjimo labiau tiks kryptinis apšvietimas, išryškinantis namo fasadą, vartus, pavėsinę ir pan.

Nedera pamiršti ir link laukujų durų vedančio tako. Alėjas, suolus ir šoninius takus galima apšviesti ant aukštesnių stovų esančiais, sieniniais ir grybo formos žibintais. Kas kita vandens telkiniai – jiems galima pritaikyti panardinamus, plaukiojančius žibintus arba įrengti apšvietimą aplink visą baseiną.

Kadangi užmiesčio sodo apšvietimas yra sezoniškas, tam geriausiai tinka žibintai su saulės baterijomis. O figūriniai visų spalvų bei atspalvių žibintai gerai tiks pavėsinei. Jų kaina labai įvairuoja, priklausomai nuo to, iš kokių medžiagų padaryti minėti apšvietimo prietaisai: plastmasės ar nerūdijančio plieno.

Nuo pasirinktos šviestuvo konstrukcijos priklausys ir tai, kokias elektros lemputes naudosime. Yra kas vertina „senas ir geras“ kaitrines lempas. Tačiau trumpas tarnavimo laikas (apie 1 000 valandų) plius žemas naudingumo koeficientas tokį apšvietimą verčia laikyti veikiau pagalbiniu nei pagrindiniu. Be to, kaitrinės lempos šviesdamos labai įkaista, dėl to gali pakenkti greta esantiems augalams arba daiktams.

Halogeninės lempos tarnauja du kartus ilgiau ir teikia ryškią, baltą šviesą, dėl to jos dažniausiai vartojamos prožektoriuose. Jeigu norite, kad mėgstamos gėlės atrodytų it žurnalo viršelyje – naudokite halogeninį apšvietimą, paryškinantį spalvas bei suteikiantį blizgesio paviršiams.

Fasado apšvietimui galima naudoti metalo halogenines lempas, pasižyminčias stipriu šviesos srautu ir plačiu spalvinių charakteristikų diapazonu nuo šiltos geltonos iki šaltos mėlynos. Be to specialios metalo halogeninės lempos yra nepakeičiamos šiltnamiuose, nes skleidžia augalams gyvybiškai svarbų šviesos spektrą.

Kompaktiškos liuminescencinės lempos tarnauja iki 15 tūkst. valandų ir pasižymi sumažintu elektros energijos poreikiu (suvartoja apie penkis kartus mažiau nei kaitrinės lempos). Šių lempų trūkumas – jos labai jautrios įtampos svyravimui elektros tinkle.

Šviesos diodai, ko gero, tinkamas pasirinkimas siekiantiems sukurti tikrą spalvų fiestą vasarnamyje. Jie pasižymi nemažai privalumų: nedideli gabaritai, ekonomiškumas, galimybė montuoti įvairiuose paviršiuose. Veikia ir speige, ir kaitroje – nuo -40 iki +80 laipsnių diapazone. Kaip ir visa, kas nauja, šviesos diodų šviestuvai yra brangesni už kitus. Bet jei palyginsime, kiek energijos suvartoja toks šviestuvas ir, pavyzdžiui, kaitrinės arba halogeninės lempos, taps aišku, jog vartodami šviesos diodus, už elektrą mokame gerokai mažiau.

Lankstūs šviesos diodai – tikriausiai paskutinė šios srities naujiena. Juose šviesa sklinda lygiagrečiu specialiu pluoštu – šviesolaidžiais, patalpintais į apvalkalą. Nors šviesos nuostoliai tokiame apvalkale tėra minimalūs, dėl nedidelės galios jie labiau tinka pagalbiniam (papildomam) augalų, vandens telkinių, pavėsinių ar kitokiam apšvietimui.

Kadangi gyvename dažno lietaus klimatinėje juostoje, geriausiai, jei lanksčių šviesos diodų apvalakalai gamintojo bus apsaugoti nuo drėgmės poveikio.

Ir dar. Renkantis šviestuvus kraštovaizdžiui, būtina atsiminti, jog dažnas iš jų gali būti pagamintas Kinijoje. Matyt ne veltui ši šalis garsėja kaip fejerverkų ir kitokių ugnies atrakcionų tėvynė. Taigi, kaina dar ne viskas. Pasvarstykite, ar norėtumėte kada sulaukti šitokių neplanuotų „fejerverkų“ savo namuose?