Plytelių pasirinkimo subtilybės
Žaidžiame klases
Plytelės, kaip ir bet koks produktas, skirstomos į klases. Tiesa, čia prie plytelių esanti raidė B nereiškia, kad šis produktas kur kas blogesnis nei tas, prie kurio puikuojasi A raidė. Šios raidės nurodo jų pagaminimo būdą. Taigi:
A grupės plytelės gaminamos tempimo (ekstruziniu) būdu. Iš specialaus preso išspaudžiama plytelių masė, kuri supjaustoma norimo dydžio gabalėliais.
B grupės plytelės gaminamos po didesniu slėgiu specialiose matricose, iš pussausių miltelių arba granulių
C grupės plytelės – pačios rečiausios, gaminamos kone rankiniu būdu. Jos liejamos specialiose formose
Išsiaiškinę plytelių klasę atkreipkite dėmesį ir į kitą informaciją – numeriuką, kurį galima rasti ant gaminio pakuotės arba jo aprašyme. Tai plytelės patvarumą žymintys skaičiai. O jų yra 5:
1 grupė – plytelės, tinkamos sienoms.
2 grupė – plytelės grindims, kurios naudojamos palyginti retai ir nebus braižomos vaikštant su batais. Pvz, tualetui ar voniai skirtos plytelės.
3 grupė – plytelės toms grindims, kurios naudojamos kur kas dažniau. Jos labiausiai tinka gyvenamosioms patalpoms.
4 grupė – tai plytelės, kurios labiausiai tinka toms grindims, kuriomis itin dažnai vaikščiojama, jas reikia dažnai vlayti ir t.t. Patartina rinktis voniai ar prieškambariui.
5 grupės plyteles galima išvysti visuomeniniuose pastatuose. Jos itin atsparios trinčiai ir kt. aplinkos poveikiui. Šiomis plytelėmis iškloti darželiai, mokyklos, parduotuvės, koncertų salės.
Vandens įmirkis tai dar viena plytelių klasifikacijos rūšis. Nuo įmirkio priklauso, kiek plytelės bus atsparios oro temperatūrai (šalčiui). Kuo mažesnis plytelių įmirkis, tuo labiau jos tinkamos naudoti lauko sąlygomis (lauko terasoms, pavėsinėms, grindiniams). Kadangi tokios plytelės beveik nesugeria vandens ir prie minusinės temperatūros neskilinėja.
Populiariausios plytelių tipai
Parduotuvėse dabar galima rasti pačių įvairiausių plytelių tipų. Nuo klinkerio iki marmuro plytelių. Štai pagrindiniai kiekvienos jų bruožai, galintys praversti renkantis:
Akmens masės keraminės plytelės – tai plytelės, kurios gaminamos iš tų pačių žaliavų kaip keraminės, tačiau gaminant jos labiau suspaudžiamos ir kepamos aukštesnėje temperatūroje, todėl jų vandens įmirkis nesiekia 0,5 proc. (todėl labai tinka laukui).
Šios tipo plytelės gali būti glazūruotos ir neglazūruotos. Reikia žinoti, kad glazūruotos plytelės paprastai esti gražesnės, įvairesnių raštų ir spalvų, tačiau greičiau nublunka nei neglazūruotos, kuriose dažai įmaišomis per visą plytelės storį.
Keraminės plytelės – daugumos keraminių plytelių, skirtų grindims, įmirkis 3-6 proc., o sienoms – gali siekti iki 10 proc. Tai bene populiariausios keraminės plytelės, todėl jų pasirinkimas parduotuvėse didžiausias. Nenuostabu, nes būtent šio tipo plytelėmis iškloti dar senovės romėnų namai. Šiais laikais įvairiaspalvės pačių įvairiausių formų ir dydžių keraminės plytelės gaminamos iš spausto molio dulkių ir degamos itin aukštoje temperatūroje. Šios plytelės nebijo drėgmės, todėl dažnai naudojamos vonios patalpose. Keraminės plytelės gali būti glazūruotos ir neglazūruotos. Nors glazūruotosios daugiau raštų ir spalvų, tačiau lyginant su neglazūruotomis greičiau nublunka.
Klinkerio plytelės – turi 1,5-4 proc. įmirkį. Šio tipo plytelės tinkamos ir išorės ir vidaus apdailai nes esti tvirtos ir atsparios temperatūrų pokyčiams. Klinkerio plytelės labai tinkamos toms patalpoms, kur ketinate įsirengti šildomas grindis. Jos porėtos, todėl gali palyginti ilgai išlaikyti šilumą. Kaip ir dauguma, šio tipo plytelės taip pat gali būti glazūruotos arba ne. Tai viena natūraliausių dangų.
Mozaikinės plytelės – įmirkis iki 0,5 proc. Šios plytelės dažniausiai būna apvalios ar kvadratinės. Jau pats pavadinimas atskleidžia, kad tai plytelių rūšis, suteikianti neribotas galimybes interjero kūrimui. Iš jų galima dėlioti paveikslus. Mozasikinių plytelių gamybos žaliavos įvairiausios – iš keramikos, stiklo masės, molio, marmuro ir t.t.
Marmuro plytelės – itin prabangios, tačiau gana minkštos ir lepios plytelės. Su jomis reikia elgtis itin atsargiai – negalima šveisti, valyti rūgštiniais valikliais. Tai natūralios plytelės, gaminamos iš natūralaus akmens.
Skūpas moka dukart
Ir pabaigai, keli patarimai, kaip nusipirkus tinkamiausias plyteles užtikrinti, kad jos tikrai gražiai suguls ant sienos ir bus ilgaamžės.
• Tinkamai parinkite plytelių klijus ir atidžiai perskaitykite jų naudojimo ypatumus. Todėl čia svarbu pirkti ne pigiausius, o tinkamiausius plytelių klijus. Dar keli pastebėjimai. Plytelės gali atšokti ar nelygiai prisiklijuoti jei ant plytelės užpilsite per mažai klijų, nepakankamai prie paviršiaus prispausite pačią plytelę, klijuosite ant nešvaraus pagrindo, pernelyg vėsioje patalpoje ir kt.
• Plytelės esti įvairių rūšių (kaip ir kiti produktai). Pirmos rūšies plytelės geriausios, bet brangiausios, trečiosios – pigiausios, tačiau gali turėti itin daug defektų. Jei plyteles klijuos naujokas – būtina rinktis pirmos rūšies plyteles, nes paslėpti defektus gana sunku. Patyręs meistras pakankamai gražiai gali suklijuoti ir antrosios rūšies plyteles, turinčias šiokių tokių defektų. Tačiau vėlgi, būtina pasirūpinti, kad jis dirbtų kruopščiai ir atidžiai.
• Plytelių kiekį skaičiuokite ne grynai matematiškai. T.y., visuomet geriau nusipirkti kiek daugiau plytelių, nei planuojamos jomis išklijuoti plotas. Pirmiausia, plytelės turi tokią savybę skylinėti, tad netyčią suskilusią plytelę greičiausiai norėsite pakeisti gražia. O be to, ši nelaimė gali nutikti ir vėliau, po metų ar net kelių. Tačiau tuomet vargu ar jau berasite būtent tokias plyteles, kuriomis išklojote patalpą. Tad arba akis nuolat badys suskilusi plytelė, arba teks įsigyti naujas ir perklijuoti visą patalpą. Tad, skūpas moka du kartus.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.