Namų dažymas. Spalvų pasirinkimo ir derinimo principai
Dažų spalvomis namuose galima sukurti stebuklą. Jos atgaivina tiek namo vidų, tiek ir išorę. Tam tikra spalva nulemia tam tikrą kambario nuotaiką. Jeigu pavargote nuo senosios kambario spalvos – ją greitai ir lengvai pakeisite.
Vis dėlto, kiekvienas gali sutrikti, rinkdamasis tinkamą spalvą iš daugybės galimų. Dažant namus, siūlome vadovautis keturiais esminiais principais: t. y., atspalviu, spalvos intensyvumu, „temperatūra“ bei tonu. Kodėl šie principai gyvybiškai svarbūs? Tai raktas, pagrindas, padėsiantis susikurti jaukius namus.
1. Atspalvis. Visos spalvos yra atspalviai, laikomi pagrindinių spalvų deriniais.
2. Spalvos intensyvumas. Spalva gali būti šviesi, tamsi arba vidutinio intensyvumo. Intensyvumas gali būti ryškus, bet ne nuobodus.
3. Spalvos „temperatūra“. Spalvos būna šiltos arba šaltos. Pavyzdžiui, geltona, oranžinė ir raudona yra laikomos šiltomis spalvomis, o žalia, mėlyna, alyvinė ir gelsvai žalsva – šaltos. Smėlio spalva yra laikoma neutralia, kadangi yra šaltos ir šiltos spalvos mišinys. Norėdami kambario pusę, gaunančią mažiau saulės spindulių, sušildyti arba pietinėje pusėje esantį kambarį atšaldyti, pagalvokite ir apie spalvos „temperatūrą“. Pasirinkus atitinkamą spalvą, galima sukurti norimą nuotaiką kambaryje.
4. Spalvos tonas. Tai susiję su spalvos šviesumu ir tamsumu, šešėliu. Įmaišius į gryną spalvą pilkos, baltos ir juodos, gausite toną: šviesų, tamsų ar vidutinį.
Mėlyna, žalia, rausva – spalvos, kurios susijusios su nuotaika ir emocijomis. Šviesios spalvos – balta bei geltona – yra lengvos, išplečiančios erdvę ir malonios akims. Naudokite jas mažoms patalpoms, gaunančioms mažai natūralios šviesos, – taip jos atrodys didesnės ir ryškesnės. Tamsiomis spalvomis, pavyzdžiui, tamsiai mėlyna arba ruda, dideliame kambaryje galima sukurti jaukų ir įmantrų interjerą.
Dažai gali ir stilizuoti kambarį: jais galima paryškinti gražų architektūrinį elementą ir paslėpti nepatrauklų.
Namo interjero spalvos: daugybė spalvų veidų
Kaip tinkamai pasirinkti namo interjero spalvas? Tinkamiausias atsakymas būtų – dažykite tokiomis spalvomis, kokios jums labiausiai patinka (tačiau, jeigu jums labiausiai patinka juoda spalva, juk nedažysite visų namo sienų juodai). Spalva niekada nebus atskiras interjero vienetas. Ji yra susijusi su daugybe veiksnių, tokių, kaip sienos paviršius, apšvietimas. Štai kodėl geriau iš pradžių įsivaizduoti rezultatą, o tik paskui imtis visų veiksmų: nuspręsti, kokią spalvą ir dažų rūšį rinksitės, koks bus apšvietimas. Kambario interjero eskizas padės pasirinkti tinkamas spalvas.
Esame įsitikinę, kad spalva visada liks tokia pat, kad ir kur ir kaip ją panaudosime, tačiau apšvietimas yra pagrindinis interjero elementas ir jis yra daug svarbesnis už spalvą. Renkantis spalvą labai svarbu išbandyti tą pačią spalvą esant įvairiam apšvietimui: ryte, dieną, po pietų, nakties metu. Kai siena nudažoma, iš karto atsitinka du dalykai: pirma, dažų spalva susimaišo su sienos apdailos spalva; antra, nudažyta spalva atrodo kitokia, o tai nutinka dėl natūralios saulės šviesos.
Iš tikrųjų negausite tokios sienos spalvos, kokios tikėjotės ir taip yra dėl apšvietimo ir šešėlių. Pastatas, lygiai kaip ir visa aplinka, gali keistis pagal namo vietos, klimato sąlygas, saulės spindulių kiekį. Todėl, rinkdamiesi dažų spalvas, apgalvokite, koks paviršius bus dažomas bei bendras apšvietimo sąlygas kambariuose.
Skirtingi dažų gamintojai pateikia skirtingus atspalvius, tonus, todėl spalvų yra daug ir įvairių. Nedidelis skirtumas tarp pagrindinių spalvų dažų atspalvių gali iškraipyti pradinį sumanymą, todėl planuojamoje dažyti patalpoje būtinai išbandykite spalvų ir atspalvių derėjimą tarpusavyje.
Jei ketinate tik atnaujinti jau dažytą paviršių, įsitikinkite, kad dažai tikrai ne tik tos pačios spalvos (geriausiai būtų po dažymo užsirašyti dažų ir spalvos pavadinimą, kodą), bet ir tų pačių gamintojų: pridėjus paletę prie sienos, gali atrodyti, kad tai „tikrai“ ta pati spalva, bet nudžiuvus sienai, vietoj grietinėlės spalvos galite pamatyti žalsvą… Todėl, jei nesate tikri, padenkite dažais nedidelį plotą ir įsitikinkite rezultatu.
Manote, kad parduotuvėje išsirinkote tinkamą spalvą. Parsinešate ją namo ir staiga mėlyna spalva virsta žalia. Kas atsitiko? Gal pasirinkote ne tą pavyzdį? Tai dažnas reiškinys pasirenkant spalvos pavyzdį naujai apstatomiems butams.
Nepatartina spalvą išsirinkti parduotuvėje, neapžiūrėjus, kaip ta spalva tiks namuose, kadangi parduotuvės dažniausiai apšviečiamos sudėtiniais apšvietimų šaltiniais, tai pat ir fluorescensinėmis elektros lempomis. Dirbtinis apšvietimas niekada neatskleis tikrosios spalvos. Fluorescensinis apšvietimas skleidžia rausvą arba melsvą šviesą, kuri pakeičia tikrąją spalvą, ir parsinešus pirkinį į namus, jis nustebins pastebimai kitokiu atspalviu.
Parduotuvėse galite rasti baldų apmušalų pavyzdžių. Jeigu yra galimybė, pasiimkite tokių pavyzdžių į namus ir apžiūrėkite juos esant skirtingam apšvietimui. Kambario vieta, paros metas, natūralaus apšvietimo kiekis, taip pat dirbtinis apšvietimas namuose – visa tai suteikia spalvai skirtingų „veidų“. Neutralūs ir šviesūs tonai patiria didesnius spalvos pasikeitimus nei tamsūs tonai, kadangi neutralios spalvos turi kitų spalvų likučių, stiprėjančių nuo tam tikro šviesos šaltinio.
Medžiagos, medžio paviršiaus savybės išgaunant spalvą taip pat vaidina svarbų vaidmenį. Spalva ant grubesnio paviršiaus atrodys tamsesnė, o ant blizgaus – šviesesnė. Tai priklauso nuo šviesos kiekio, kurį atspindi paviršius – kuo daugiau šviesos atsispindi, tuo ryškesnė yra spalva; kuo mažiau šviesos atsispindi, tuo spalva bus tamsesnė. Jeigu ketinate derinti spalvas, padės audinio paviršius, tačiau suderinti du tos pačios spalvos elementus su skirtingais audiniais bus sunku.
Kai bandote spalvą skirtingu paros metu ir esant skirtingam apšvietimui, išbandykite ir skirtingas padėtis. Jeigu renkatės audinį, padėkite skiautę ant kėdės ar sofos horizontaliai bei vertikaliai ir pamatysite, kaip pasikeičia spalva, kadangi skiriasi šviesos spindulys. Geriausia vieta išbandyti spalvą yra ten, kur bus jos tikroji vieta, priešingu atveju rizikuojate pasirinkti netinkamai. Tas pats principas taikomas ir dažams.
Geriau nusipirkti litrą dažų ir nudažyti po sienos plotą (1,5 m ir 1.5 m) skirtingose vietose ir pasižiūrėti, kaip keičiasi spalva, kai yra skirtingas apšvietimas. Nudažykite pavyzdžio plotą su visa būsima apdaila, priešingu atveju atspindžiai gali pakeisti spalvą (kartais spalva bandoma ant gabalėlio balto putplasčio arba sausos sienos; jeigu jūsų sienų paviršius yra grubesnis, ant lygaus putos plokštės paviršiaus spalva gali atrodyti šviesesnė, nei yra iš tikrųjų).
Spalva yra sudėtinga, bet laikui bėgant įgausite įgūdžių ir pojūtį tirti spalvas.
Spalvų pasirinkimas pagal grindis
Parinkti tinkamas spalvas sienoms yra daug paprasčiau nei grindims, pirmiausiai dėl to, kad jos yra ilgalaikiškesnis interjero dekoravimo elementas, jos dažomos rečiau. Sienas lengva dažyti bei priderinti prie grindų. Sienoms geriausiai rinktis švelnias, prislopintas spalvas, o ne tamsias ar ryškias. Sienų dekoravimas (raštai, kompozicijos) turėtų būti paprastas, nesudėtingas.
Jeigu grindų spalvą pasirinkote tokią pat, kaip ir sienų, tuomet grindų spalva turėtų būti keliais tonais tamsesnė.
Tai pasiekiama arba pačių grindų tamsesne spalva, arba tamsiu kilimu, aprėminančiu grindų plotą. Labai svarbu išlaikyti spalvos santykį tarp sienų ir grindų, nes tai yra skiriamasis gerai įrengtų namų požymis. Nereikėtų užmiršti, kad švara namuose svarbi lygiai taip pat, kaip ir geras dekoras. Aišku, jo neturi būti per daug, todėl, jei jaučiate, kad kambaryje pakanka dekoro elementų, netieskite labai puošnaus kilimo.
Jeigu miegamojo kambario sienos šviesios, o grindys poliruotos ar dažytos, tuomet jokios papildomos dangos neprireiks. Vis dėlto, pušies grindims geriausias variantas būtų nudažius grindis, patiesti kilimėlius šalia lovos ar židinio. Taip pat miegamąjį galima iškloti neutralios spalvos kilimu ir papildančių spalvų kilimėliais. Pušies grindų spalvą suderinkite su baldais (arba atvirkščiai).
Įsivaizduokite kambarį, išdekoruotą pajūrio motyvais.
Grindys, nudažytos vandenyno spalva, pratęsia šią temą.
Vasarnamyje ar kaimo sodyboje nerekomenduojama tiesti kilimų nuo sienos prie sienos, kadangi jie bus sunkiai išvalomi. Geras sprendimas – nedideli kilimėliai iš kanapių medžiagos. Šios rūšies medžiaga puikiai tiks tokio tipo namuose, kur purvas patenka nesunkiai ir nėra retas reiškinys. Ant tokio kilimėlio patekusį purvą nesunku susiurbti dulkių siurbliu.
Spalvos padeda sukurti „laimingus“ namus
Spalva – regėjimo potyris, turintis įtakos mūsų jausmams bei sukuriantis kambario atmosferą. Nustatyta, kad iki 70 procentų mūsų nesąmoningos reakcijos į žmones ir aplinką yra pagrįsta vien tik reakcija į spalvas. Todėl prieš pasirinkdami spalvas, pirmiausiai išsiaiškinkite, kokius jausmus norite pažadinti tam tikrame kambaryje, kadangi kiekvienas kambarys turi savo paskirtį. Pavyzdžiui, vonios kambarys skirtas apsivalymo ritualams, todėl tinkamiausios spalvos būtų atgaivinančios: mėlyna, žalia, kreminė balta.
Valgomasis yra skirtas visos šeimos susirinkimui ir dalinimuisi maistu. Psichologai įrodė, kad maistas yra daug skanesnis, jeigu yra pateikiamas kambaryje, kuriame dominuoja maisto spalvos: raudona, žalia, ruda, geltona ir rausva.
Gaivios spalvos – svetainės kambariui
Spalvų pasirinkimas svetainės kambariui priklauso nuo kambario paskirties: jeigu kambarys yra didelis ir apjungia sėdėjimo bei pietavimo zonas, tuomet kiekviena zona spalvomis gali būti atskirta arba visos zonos sujungtos į bendrą erdvę. Pavyzdžiui, visos kambario sienos nudažomos pavasario žalumo spalva klijiniais dažais, išlaikančiais spalvos šviesumą ir šviežumą, o baldai sustatomi taip, kad būtų apibrėžta kiekviena kambario zona.
„Gaivus“ svetainės kambarys reikalauja erdvės, todėl sudėliokite pasirinktus elementus: baldus, užuolaidas, šviestuvus ir kilimus taip, kad sukurtumėte neutralios arba šviesios spalvos plotus, taip pat rinkitės baltas arba beveik baltas medžiagas, susiliejančias su pagrindinėmis interjero detalių spalvomis. Kad palaikytumėte gaivumo jausmą, įvairias dekoracijas ir ornamentus taip pat rinkitės paprastus, nesudėtinių linijų ir formų, derančius prie kambario spalvų.
Suprantama, audiniai ir raštai taip pat turi palaikyti kambario šviesumo ir gaivumo efektą, todėl sunkūs, stori audiniai tam yra per daug slegiantys. Dekoracijos, paveikslai ir kitos interjero detalės taip pat turi derėti su viso kambario stiliumi. Natūralus apšvietimas padeda pabrėžti spalvos „šviežumą“: žalia ir geltona saulės šviesoje tampa švytinčiomis, o rausva ir alyvinė įgauna papildomo gyvumo.
Spalvos kuria nuotaiką
Kambarių sienų dažymas nėra tik apsiginklavimas voleliu ir dažais. Dažymo būdai ir technika taip pat turi įtakos bendrai patalpos išvaizdai bei apšvietimo efekto padidinimui.
Pirma, pasirinkite tinkamas kambarių spalvas:
• Virtuvę dažykite ryškia spalva, kadangi ji visada pakels nuotaiką gaminant ir valgant.
• Vonios kambaryje turėtumėte pasirinkti švara dvelkiančią baltą arba žydrą spalvą. Šios spalvos suteiks voniai erdvumo ir švaros pojūtį.
• Žalsva spalva teikia elegancijos ir yra tinkama svetainės kambariui.
• Miegamajame rinkitės raminančias, blyškias, lyginant su ryškiomis svetainės kambario bei virtuvės, spalvas – žydrą arba žalsvą.
• Pagrindinė kambario spalva turėtų būti geltona, mėlyna ar raudona, kadangi šios spalvos dera su bet kokiu stiliumi. Suderinkite šias spalvas arba rinkitės tų spalvų atspalvius.
Pasirinktos dekoravimo spalvos veikia kambario nuotaiką. Kai kurios spalvos pakelia nuotaiką, kitos priešingai – slegia. Todėl kiekvienam kambariui parinkite tokią spalvą, koks asmuo jame gyvena. Aktyvūs žmonės mėgsta oranžinę, geltoną ir raudoną spalvas.
Šios spalvos padeda sukurti žvalią nuotaiką. Jos tinka kambariui su židiniu, kadangi dera su ugnies ir įkaitusių žarijų spalvomis.
Kai kurie žmonės mėgsta neutralias, raminančias spalvas. Geras sprendimas dekoruoti kambario sienas viena spalva, o visa kita kambaryje derinti tos spalvos atspalviu.
Spalvos mažiems kambariams
Kaip nudažyti mažą kambarį, kad jis atrodytų didesnis?
Pirmas variantas: pasirinkite šviesią šaltą spalvą, kadangi jos apgauna akį ir pradedama galvoti, kad ji yra daug toliau nei yra iš tikrųjų. Tai mėlyna, žalia, alyvinė (vandenyno ar jūros spalva, dangaus ar medžių lapijos spalvos).
Antras variantas: rinkitės dažus blizgiu paviršiumi. Blizgūs paviršiai atspindi šviesą, todėl patalpa optiškai padidėja. Virtuvei ir vonios kambariui rinkitės pusiau blizgius, o miegamiesiems, svetainės kambariui ir kitiems kambariams geriau rinktis subtilesnį būdą – dažus matiniu arba atlasiniu paviršiumi.
Trečias variantas: vienos spalvos schema. Naudojami vienos spalvos atspalviai, artimi tonai, todėl judant žvilgsniui sienomis, kambarys atrodo nepertraukiamas ir taip susidaro įspūdis, kad patalpa yra didesnė, nei iš tikrųjų. Tam labiausiai tinka tos pačios paletės spalvos: šviesiai mėlyna, vidutinė mėlyna ir t.t.
Ketvirtas variantas: pagaliau, atradę, kad mažoms patalpoms geriausia rinktis šaltas spalvas, vis tiek galite siekti kompromiso su šviesiomis šiltomis spalvomis – geltona, oranžine ir raudona. Jeigu jums nepatinka šaltos spalvos, geriausia yra suderinti abu variantus. Gausite šviesų ir šiltą rezultatą. Šviesios šiltos spalvos pasirinkimas užtikrins, kad jūsų kambaryje bus pakankamai ryšku ir intymu.
Dekoruodami kambarį šiltomis spalvomis, išgaunate priešingą rezultatą, nei šaltomis: jos sumažina kambarį. Taip yra dėl to, kad sudaromas sienų artėjimo link žmogaus įspūdis. Vis dėlto, šiltos spalvos suteikia kambariui jaukumo, todėl kartais reikia paaukoti dalelę erdvės ir pasirinkti šiltą spalvą, ypač jei ji jums patinka.
Prisiminkite, kad būtent jūs diena iš dienos turėsite gyventi namuose, dekoruotuose pasirinktomis spalvomis, todėl turite būti tikri dėl pasirinkimo, kad namai jus džiugins ir teiks jaukumą. Svarbu yra ne tik tai, ko reikia, kad kambarys būtų gražus ir erdvus, bet ir ko reikia jums.
Namo eksterjero spalva
Niekas taip negali atnaujinti namo išvaizdos, kaip naujas dažų sluoksnis. Gerai nudažytas net ir senesnis namas gali atrodyti kaip naujas, bet prieš dažant svarbu įsitikinti, kad spalva derės ne tik su jūsų skoniu, bet ir su namą supančia aplinka, kraštovaizdžiu.
Jeigu esate patenkintas savo namo spalva, galbūt tereikia ją šiek tiek paryškinti nauju dažų sluoksniu arba kiek pakeisti atspalvį. Jei vis dėlto dabartinė namo spalva jums jau nepatinka, vadinasi, laikas imtis radikalių permainų.
Prieš naujos dažų spalvos paieškas pasidarykite savo namo nuotrauką – taip bus paprasčiau naują spalvą suderinti su namą supančia aplinka.
Niekas nenori perdažinėti namo kas kelerius metus, todėl svarbu įsigyti ne tik geros kokybės dažus, bet ir tinkamus būtent lauko paviršių dažymui. Jie turi būti patvarūs ir atsparūs atmosferiniams veiksniams (vandeniui, saulės spinduliams, temperatūros svyravimams).
Pasirinkite tinkamą teptuką
Parsinešėte namo ką tik nusipirktus dažus, pasiruošėte patalpą dažymui, pasistatėte kopetėles, susiradote teptuką ir volelį. Prieš akis – beveik hektaras laukiančių dažymo sienų ir lubų paviršių. Ar tai įveikiamas iššūkis, gali priklausyti nuo paprasčiausio teptuko…
Štai keletas patarimų, kaip pasirinkti gerą teptuką ir išlaikyti jį tinkamu darbui.
Teptuko pasirinkimas
Gero teptuko pasirinkimas priklauso nuo kelių aplinkybių: jo dydžio, medžiagos, iš kurios jis pagamintas, paviršiaus, kurį ketinate dažyti, taip pat dažų, kuriais dažysite, rūšies (latekso ar aliejinių).
Poroloniniai teptukai
Tai puikus pasirinkimas dažant latekso dažais lygius paviršius (pavyzdžiui, baldai), sunkiai prieinamas vietas, kurioms reikalinga korekcija. Šie universalūs teptukai yra 2,5 – 5 centimetrų dydžio.
Pasinaudoję teptuku, nuplaukite jį tekančiu šaltu vandeniu ir nugręžkite, kol neliks dažų bei nusausinę skudurėliu, leiskite jam nudžiūti.
Natūralių šerių teptukai
Šios rūšies teptukai tinka dažyti tiek latekso, tiek ir aliejiniais dažais. Dažniausiai parduodami smailiais bei lygiais galais. Dažant medines dekoracijas, tinkamesnis yra teptukas smailiu galu, o teptukas lygiu galiu labiau tinka sienų dažymui.
Kaip plauti teptuką, priklauso nuo to, kokios rūšies dažus naudojote. Po lateksinių dažų teptuką reikia nuplauti šaltu vandeniu ir iš jo kruopšiai išvalyti visus dažus, vėliau nuvalyti skudurėliu ir leisti jam išdžiūti. Dažius aliejiniais dažais, gerai vėdinamoje patalpoje užpilkite dažų skiediklio ant teptuko ir gerai jį išvalykite bei palikite išdžiūti.
Teptukus laikykite atskirai, švarius, nesusivėlusius.
Snaujienos.lt