Tujos: kaip sodinti medelius ir juos prižiūrėti

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Vieta

Sodininkai pataria sodinti tujas pavasarį. Jei sodinsime rudenį, rizikuosime, kad augalas nespės adaptuotis grunte iki žiemos šalčių pradžios ir žus.

Тujos gali augti molingose ar pelkėtose vietose, bet pati palankiausia joms dirva – su durpėmis ir smėliu. Augalai mėgsta šviesą, bet nuo jos pertekliaus netenka drėgmės. Parinkite tujoms šviesų sklypą, kur nėra skersvėjų ir tiesioginių saulės spindulių.

Sodinimas

Tujos sodinamos grupėmis. Atstumas tarp jų turi būti nuo 1 iki 5 m, priklausomai nuo jų dydžio. Jeigu sodinate išilgai alėjos, patariame kasti duobes 3,5–4 m atstumu.

Duobė turi būti 15–30 cm gilesnė ir 35–40 cm platesnė nei augalo šakos. Prieš sodinimą, ant kiekvienos duobės dugno įdėkite trąšų: mėšlo arba komposto. Panardinkite į vandenį augalų šaknis taip, kad iš talpos pradėtų kilti oro burbuliukai.

Tuomet nuleiskite augalo šaknis į duobę, užpilkite žeme, suplūkite žemę, nepažeisdami stiebo. Po to gausiai palaistykite sodinukus. Ant kiekvienos tujos užpilkite 14–16 litrų vandens. Kai vanduo išdžius, apsaugokite augalo šaknis nuo karščio ar šalčių. Tuo tikslu padenkite žemę aplink stiebą pušies žievelėmis, durpėmis ar skiedromis.

 

Kaip prižiūrėti tujas

Pasodinus, visą mėnesį kas savaitę reikia laistyti tujas 10–20 litrų vandens. Pageidautinas lietus – purkštuvais. Purkštuvu ne tik „pagirdysite“ augalą, bet ir nuplausite dulkes nuo lapų. Tuomet tujos geriau kvėpuos ir greičiau augs. Kiekvieną kartą palaisčius reikia supurenti žemę ne giliau 10 cm. Pamaitinti tujas trąšomis galima pavasarį, praėjus 2 metams po pasodinimo.

Be kita ko, tujos mėgsta būti karpomos. Tai būtina daryti pavasarį, prieš išsiskleidžiant pumpurams. Apkirpti augalą reikia bet kokiu atveju. Jeigu Jūs formuojate gyvatvorę iš tujų, karpymas yra būtinas sanitariniais tikslais. Jeigu formuojate apvadus arba alėjas, apipjaukite grožio tikslais. Lajavainikiai formuojami augalui išaugus iki tam tikro dydžio.

Augalas apkarpomas aštriu sekatoriumi, siekiant nenugnybti ūglių ir nepadaryti įdubų. Vienoms tujoms pakanka vieno karpymo per metus, kitos reikalauja pastovaus koregavimo. Jeigu apkarpote dažnai, įsidėmėkite: augalas susilpnės, jeigu apkirpsite daugiau kaip ⅓ atšakų.

Kaip matote, tujų sodinimas ir jų priežiūra neatims daug laiko, bet pagražins Jūsų sklypą. Todėl patariame tiesiog dabar jas pasodinti!