Takai kieme – akmuo, trinkelės, skalda

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Rinkitės iš kelių variantų
Sklypo takai pirmiausia turi būti patogūs vaikščioti, antraip jie neatliks savo funkcijos. Jie turi derėti ir prie namostilistikos. Jeigu namas − griežtų formų, tarkim, modernus kubo pavidalo namas, geriausia, kad ir takai būtų stačiakampio formos. Aišku, siauras ir ilgas tiesus takas gamtoje atrodys nenatūraliai, todėl geriausia įėjimą į namą sujungti į vientisą dangą su įvažiavimu į garažą arba stačiakampius plotus skaidyti kitokios dangos ar vejos intarpais.

Klasikinėje kaimo stiliaus sodyboje, juolab užmiestyje, takai turėtų būti laisvesnės formos, atkartoti natūralaus reljefo ar lauko takelio vingius. Tvirtos dangos takai labiau tinka vaikščioti intensyviau, birių ar minkštų dangų takai tinkamesni zonai, kur vaikščiojama mažiau. Pakankamai įspūdingai atrodo ir minkštos bei kietos dangos deriniai, iš kurių galima išgauti įvairius raštus ir perėjimus. Ypač jaukios yra medinės dangos, tik atminkite, kad po lietaus jos gali būti slidžios.

 

Projektuojant svarbu išbandyti
Planuojant takus pirmiausia reikia numatyti prieigas prie pagrindinio pastato ir kitų takų maršrutą. Keliukai atliks dvi funkcijas – susisiekimo ir meninės išraiškos, todėl takus geriausia skaidyti į vieną pagrindinį ir kelis šalutinius. Pagrindiniame take turėtų tilpti du greta einantys žmonės, tad rekomenduojama formuoti 1,5 m tako plotį.

 

Jeigu takas veda link laiptų, jo plotis neturėtų būti siauresnis už pačius laiptus. Takai turi būti ergonomiški, nes niekas nevaikščios kampais. Todėl, prieš įsirengiant, pabandykite pasivaikščioti nubrėžtomis būsimų takų linijomis. Bendrą koncepciją gali padiktuoti koks nors išraiškingas akcentas – kreivas medis, metalo lakštas, berėmio stiklo balkonas.

 

Vertinamos dvi savybės − patogumas ir estetika
Jeigu norite išlaikyti vientisą stilių, pagrindinius ir šalutinius takus įrenkite iš tokių pat medžiagų. Jei įvairių funkcinių zonų stilius skiriasi, nevenkite ir ryškaus kontrasto. Kai sklype daug įvairių gėlynų, architektūros elementų, zonų, kur nuolat vaikščiosite, takus galima modeliuoti iš visiškai struktūriškai skirtingų medžiagų, keliomis eilėmis ar pasikartojančiomis atkarpomis. Nors šalia modernaus namo ko gero nusidrieks betoninių trinkelių takas, į kaimiško stiliaus poilsio zoną gali vesti ir medinių trinkelių takas, nutiestas per medinį tiltelį ir susiliejantis su skaldos, spalvotų akmenėlių ir dolomito luitais dekoruota aikštele.

 

Planuojant kalvoto ar šlaitinio sklypo takus, anksčiau ypač populiarūs buvo terasiniai takai. Šiuo metu kraštovaizdžio architektai pataria tiesti vingiuotus, kalvotą kraštovaizdį atkartojančius takus. Toks takelis bus ypač išraiškingas kūrybiškai įrengus apšvietimą, − sklypas pagyvės ir nebus toks monotoniškas.
Nedarykite klaidos ir netieskite takų iš statybinių medžiagų likučių. Plytos, blokeliai ar kita namo medžiaga, skirta namui statyti, drėks, trūkinės ir trupės. Vešlia bei spalvinga augmenija papuoštame sklype tokie takai atrodys primityviai ir gadins vaizdą.  

Takai iš natūralių akmenų
Takams iš natūralių akmenų kloti galima naudoti luitus, riedulius arba tašytus ir skaldytus akmenis – dolomitą, granitą, skalūną, smiltainį. Šių rūšių takai patys išraiškingiausi, jie sukuria natūralios aplinkos įspūdį. Pasirinkimą lemia vietovės kraštovaizdis, aplinka ir namo stilius. Griežtesnės formos taką galima sudėlioti ir iš neapdorotų akmenų. Akmenis reikia parinkti taip, kad jie visiškai užpildytų tako paviršių, o tarpus tarp jų užpilti žvyru, − antraip teks gana dažnai rauti žolę. Takus galima dėlioti ir iš įvairios rūšies skaldytų akmenų, sukurti spalvingą mozaiką.

Betoninės trinkelės
Alternatyva natūraliam grindiniui – įvairios formos betono trinkelės. Tai ilgaamžė ir mažiausiai priežiūros reikalaujanti danga. Šios formos grindinio trinkelės Lietuvoje yra neabejotinai pačios populiariausios. Vyraujanti spalva šiuo metu yra pilka, tačiau privataus namo teritorijai verta parinkti spalvotas įvairių formų trinkeles. Tinkamai parinkus spalvinius derinius, iš jų galima sukurti skirtingas kompozicijas, akcentuoti takų grupes, suformuoti įdomius raštus.

Norintieji vejos ir kieto grunto derinio gali panaudoti ažūrines betonines trinkeles. Iš plytelių ertmių išaugusi žolė nuspalvins pilką betoną ir derės su greta esančia veja. Ažūrinės betoninės trinkelės puikiai tiks automobilių stovėjimo vietose ir įvažiavimuose, o taip pat nuožulnaus reljefo sklype.

Klinkerio trinkelės
Nuo seno takams kloti naudojamos klinkerio trinkelės dėl savo šiltos tekstūros vis labiau populiarėja. Parinkus atitinkamą raštą, jos puikia tinka ir prie klasikinio ir prie modernaus stiliaus namo. Neblogas alternatyvus pasirinkimas gaminiams iš betono galėtų būti ažūrinės klinkerio trinkelės.

Takeliai iš medžio trinkelių
Šiuo metu takams įrengti vis dažniau naudojamos medinės trinkelės. Medis nuo seno žinomas kaip jauki ir šilta medžiaga, tačiau palijus takas gali tapti labai slidus, todėl nerekomenduojama medinių takų įrengti zonose, kur dažnai vaikščiojama. Labiausiai mediniams takams įrengti tinka impregnuotos maumedžio trinkelės, tačiau galima panaudoti ir ąžuolą bei drebulę.

 

Skalda ir kitos birios medžiagos
Takai iš sutankintos skaldos sukuria natūralumo įspūdį, o sklypas neatrodys perkrautas. Minkštos dangos iš pušies žievės, smulkių apvalių akmenėlių, net ir sijoto žvyro akmenų − greitas būdas įrengti akiai patrauklų, o kartu ir patogų keliuką. Takų kraštus būtina tinkamai sutvirtinti, jeigu norite be kelkraščio suformuoti tikslią ribą tarp vejos ir skaldos.

Įrengti tokias dangas taip pat nėra paprasta. Reikia iškasti bent 30 cm tranšėją, pakloti geotekstilę. Vėliau ją užpilti 15 cm smėliu (persluoksniuojant) ir tik tada pilti birias medžiagas.

Įrengimas
Pagrindinė problema, į kurią neatsižvelgia šeimininkai, įsigiję išvaizdžių betono ar klinkerio trinkelių – neteisingas jų paklojimas. Įrengiant takus svarbu atkreipti dėmesį į esminį dalyką: takai turėtų būti tvirti, todėl geriausia juos įrengti pagal tam tikros rūšies dangos reikalavimus. Rekomendacijų dažniausiai suteikia konkrečios dangos gamintojai.

Takus reikėtų įrengti su nuolydžiu į vieną arba dvi puses nuo ašies − jei takai bus lygūs ar įlenkti, juose kaupsis vanduo, kuris gadins dangą, o žiemą takas bus slidus. Dažnai nepatyrę klojėjai trinkeles kloja be jokių tarpelių. Dėl šios priežasties gali ištrupėti trinkelių kampai. Tarpeliai turėtų būti apie 3−5 mm. Jie turi būti užpildyti smėliu arba rupiu skaldos ir cemento mišiniu.