Pirčių krosnys

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Be to, jos būna pramoninės, kaip taisyklė, iš metalo, ir individualios, kaip taisyklė, iš plytų ir šamoto.
Atskirai yra „juoda“ pirtis – pirtis, kur krosnis neturi dūmtraukio. Bet ši ypatinga egzotika, apie kurią reikia kalbėti atskirai.
Kiekvienoje pirtyje, garinėje patalpoje, esančios krosnys turi savo trūkumų ir privalumų. Bet mes iš visos šios įvairovės, pirmenybę teikiame atskirai stovintiems pirties nameliams, be pastovaus šildymo su vanojimosi patalpa, skirta rusiškoms pirtims. Toliau pabandysime paaiškinti, kodėl.
Atskirai stovintis pirties namelis – tai kompleksas sudarytas iš keleto patalpų.

Pirties namukas yra sudarytas iš trijų pagrindinių patalpų: vanojimosi patalpos, prausimosi patalpos ir priepirčio arba poilsio kambarėlio. Kiekviena pirties patalpa vykdo savo svarbią funkciją:
Vanojimosi patalpoje šildomasi ir prakaituojama.
Prausimosi patalpoje apsiprausia po vanojimosi, ten atliekamos fizioterapinės procedūros – masažas, nutrynimas (prausimosi patalpa gali būti sujungta su sujungta su vanojimosi patalpa. Kita vertus joje praustis reiktų tik po to, kai jūs jau išprakaitavote, kitaip prakaitavimo kambaryje bus labai didelė drėgmė, apsunkinanti kvėpavimą. Šio reikalavimo galima nepaisyti turkiškoje pirtyje, ten prausiasi ir prakaituoja vienoje patalpoje, kurioje drėgmė yra beveik 100 proc.).
Poilsio kambaryje ilsimasi po pirties procedūrų, ten yra kalbamasi su draugais, sėdima prie židinio, mėgaujamasi jo skleidžiama šiluma.

2. Pirtis – unikalus kompleksas, skirtas kūniškam ir dvasiniam apsivalymui ir organizmo atsinaujinimui. Pėrimasis vantomis, baseinas arba apsitrynimas sniegu, masažas, aromaterapija, soliariumas – svarbios lydinčios procedūros, bet neišpildžius dviejų pačių svarbiausių faktorių – laisvo palengvinančio kvėpavimo ir gausaus prakaito išsiskyrimo visas teigiamas poveikis, kuris atsiranda apsilankius pirtyje, nueina niekais.
Pirties procedūrų procese organizmas intensyviai prakaituoja, valosi oda, atsiveria poros, iš organizmo per atviras poras pasišalina šlakai. Oda pradeda kvėpuoti.

Prakaito išsiskyrimas įvairiose pirtyse vyksta:
– išspinduliuojant infraraudonuosius spindulius nuo įkaitintų akmenų arba nuo įkaitintos keraminės sienelės – rusiškoje pirtyje, kai natūrali drėgmė siekia 40 proc.,
– organizmą veikiant sausu – 2 – 5 proc., karštu – 90 – 110 C0 oru – suomiška pirtis,
– labai drėgno 80 – 100 proc., labai šilto 50 – 70 C0 oro – turkiška pirtis,
– veikiant karštu vandeniu arba pjuvenomis, kai temperatūra 50 – 60– japoniška pirtis.
Tačiau nors odos kvėpavimas yra labai svarbus, vis tik svarbiausias yra kvėpavimas plaučiais. Todėl, jei yra labai didelė drėgmė arba labai sausa, labai žema arba labai aukšta temperatūra, tuomet kvėpavimas yra apsunkinamas, o atliekamos pirties procedūros šį apsunkinimą nuima. Oras vanojimosi patalpoje turi būti prisotintas deguonimi, taip pat būti labai karštas ir jo drėgmė turėtų būti 40 – 45 proc.

Japoniška pirtis.

Pasinerti į kubilą, pripildytą labai karšto vandens (apie 50 – 60 laipsnių), kuriame yra įpilta žolių antpilo arba jis pripildytas kedro pjuvenų. Šis odos išvalymo būdas ir jo poveikis organizmui yra labai paplitęs Japonijoje. Vonioje, pripiltoje vandens, kvėpuojamo oro drėgmė yra labai aukšta – iki 60 – 70 proc. pasineriant į vonią, pripildytą kedro pjuvenų, kurios yra įkaitintos iki 45 C0 , drėgmė gali būti arti idealios apie 40 proc. Tokioje pirtyje galima lengvai kvėpuoti, organizmas gerai prakaituoja.

Europinė sauna.

Pirties lankytojai yra veikiami labai karšto (iki 100 – 120 C0) sauso oro, oro drėgmė neviršija 5 proc. (kad nenudegintų). Prakaito išsiskyrimas prasideda vėliau nei rusiškoje, turkiškoje ar japoniškoje pirtyse. Galima greitai paruošti garinimosi patalpą. Tokia pirtimi galima naudotis kiekvieną dieną. Drėgmės nebuvimas leidžia išvengti sudėtingų ir brangiai kainuojančių priemonių norint izoliuoti nuo drėgmės ir garo. Tokios pirties kabinos dažnai yra įrengiamos jau pastatytuose pastatuose arba net daugiabučiuose. Bet ir tokia pakankamai plačiai naudojama pirtis turi savų trūkumų: pernelyg sausas ir karštas oras džiovina seilių liaukas. Ant krosnies galima pilti tik ribotą vandens kiekį. Oda bus nutvilkyta, bet neišvanota. Oras yra įkaitinamas pagrinde konvenciniu būdu. Kad ir kokia sauna būtų švari, konvekcija – vienas iš geriausių dulkių pernešimo būdų.

Turkiška pirtis.

Turkiška pirtis – romėniškų termų įpėdinė su kai kurių rytietiškų atributų prijungimu: šviesos žaismas, muzika, kvapais. Pagal drėgmę turkiška pirtis primena kinišką vanojimosi pirtelę. Tik vietoj skalbimo miltelių ir skalbinių kvapo ji yra prisotinta žolių aromato. Prakaitavimo patalpa turkiškoje pirtyje, kaip taisyklė, yra sujungta su prausimosi ir masažo patalpa. Atitinkamai temperatūra neaukšta 50 – 60 C0. Drėgmė labai didelė – iki 80 – 100 proc. Be to, šiokį tokį poveikį organizmui turi nuo iki 30 – 40 0 įkaitintų akmeninių grindų ir lubų sklindantis spinduliavimas. Drėgmės ir temperatūros palaikymui į patalpą periodiškai paduodamas nekarštas drėgnas garas. Esant šiltam orui, didelė drėgmė teigiamai veikia odą ir atpalaiduoja visą organizmą. Lengvas muzikos ir šviesų žaismas teigiamai veikia psichofizinę organizmo būklę. Neaukšta temperatūra esanti prakaitavimo patalpoje suteikia galimybę čia pat mėgautis masažo malonumais ir praustis.
Pagrindinis turkiškos pirties trūkumas yra tas, kad gali atsirasti kvėpavimo problemų dėl labai drėgno oro. Taip pat sunku kvėpuoti karštu paros metu po ką tik praūžusios liūties, kuri neatneša vėsos.

Infraraudonųjų spindulių pirčių kabinos.

Šios pirtys savo teikiamu poveikiu organizmui yra artimiausios rusiškai pirčiai. Esantį pirtyje žmogų veikia lengvas infraraudonųjų spindulių skleidimasis nuo įmontuotų infraraudonųjų spindulių skleidėjų sienelių. Infraraudonųjų spindulių bangos savo kelyje nesutinka pasipriešinimo ir yra akumuliuojamos žmogaus organizme bei ten įsiskverbia iki 4 cm. gylio. Jos sušildo odą, raumenis, vidaus organus, sušildo visą žmogaus organizmą lengvai įsiskverbiančia šiluma ir taip iššaukia gausų prakaitavimą. Taip pat teigiamai veikia žmogaus organizmą kaip ir saulės spinduliai. Bet saulė be infraraudonųjų spindulių dar skleidžia ir ultravioletinius spindulius, kurie dažniausiai turi neigiamą poveikį. Tokios pirtys pakankamai greitai yra paruošiamos naudojimuisi. Galima tiesiog paprastai reguliuoti lengvo ir naudingo spinduliavimo intensyvumą.

Rusiškos pirties krosnis.

Krosnis yra rusiškos pirties širdis. Pagrindinė krosnies užduotis – periodiškai įkaitinti rusišką pirtį – kad pirties akmenys įkaistų iki 500 – 700 C0, (kad pasidengtų suodžiais) ir svarbiausia neperkaitinti pirties. Periodiškai kaitinamuose pirties namukuose krosnis negali būti „šalta“. Žiemą nuo tokios krosnies skleidžiamos šilumos neužteks, kad oras pirties patalpoje pakankamai įkaistų, todėl yra tikslinga naudoti karštąją krosnį, kurios išorinis paviršius šaltu paros metu būtų įkaitęs iki 80 – 100 C0. tokia krosnis vienu metu gali šildyti patalpą ir įkaitina akmenis.
Tam, kad tokia krosnis neperkaitintų pirties patalpų vasaros metu, kaip ir paprastoje šildymo krosnyje, yra tikslinga numatyti oro cirkuliavimo sistemą žiema – vasara. Vasaros metu dūmai iškarto eina tiesiai pro akmenis, juos įkaitina iki 500 – 600 C0, iki suodžių atsiradimo. Paskui po pakuros, patalpos yra išvėdinamos ir pasišildo jau nuo akmenų (kai atidarytos durys į patalpą su akmenimis).
Be to, iki 50 – 60 C0 temperatūros paprastai būna įkaitęs išorinis krosnies paviršius. Pirties paruošimo procesas užtrunka 3 – 4 valandas.

Žiemą po krosnies pakūrenimo, dūmas iš pat pradžių eina per žiemos oro cirkuliacinę sistemą ir pašildo išorinę krosnies sienelę. Žiemą dūmai eina ortakiais ir įkaitina išorinį krosnies paviršių iki 60 – 80 C0, o po to eina tiesiai per akmenis iki to momento, kol jie pasidengia suodžiais. Paraleliai su akmenų įkaitinimu, išorinis pirties krosnies paviršius įkaista iki 80 – 100 C0. Pirties paruošimo procesas žiemos metu yra žymiai ilgesnis ir trunka 4 – 5 valandas. Protingai sukonstruota krosnis rusiškoje pirtyje saugo šilumą netgi kelias paras.
Ne visada pavyksta surasti protingą ir savo darbą išmanantį krosnių mūrininką. Šiuo atveju geriausias alternatyvus sprendimas yra – suomiška krosnis.