Pavėsinės statyba

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Taip pat dėl ypatingų sakų jo mediena atspari išoriniams poveikiams – puvimui, graužikams, vabzdžiams, tokiems kaip medgręžiams. Šios medienos atsparumas ugniai maždaug dukart didesnis nei pušies. Taip pat maumedis turi siaurą balaną (1-2 cm), tad kai rąstas apdirbamas mašinomis, ji praktiškai beveik išnyksta šlifuojama, taigi mašinomis apdirbtas rąstas iš maumedžio laikui bėgant nemėlynuoja.

Poliai Venecijoje – mieste ant vandens – padaryti iš maumedžio. Net praėjus 1000 metų ištyrus šiuos polius paaiškėjo, kad jie tarsi suakmenėjo ir jų nebeįmanoma apdirbti nei kirviu, nei pjūklu, tad tai rodo nepaprastą šios medžio rūšies atsparumą vandens poveikiui.

Pavėsinės statybos ypatumai kiek kitokie nei namo ar pirties. Nors, pavyzdžiui, namo ar pirties statyboje lapuočio rąstas turi būti storesnis nei naudojant spygliuočio medžio rąstą, statant pavėsinę, rąsto storis neturi svarbios reikšmės, jis gali varijuoti nuo ≈15cm iki ≈30cm, atsižvelgiant į norimą rąstinės pavėsinės dizainą. Kadangi medinė pavėsinė yra lengvas statinys palyginti, pavyzdžiui, su mediniu namu, jos konstrukcijoje dėl atitinkamai mažesnio viršutinės dalies krūvio ne taip stipriai pasireiškia „nusėdimo“ efektas.

Vienok, nors galima statyti iš „šviežio“ rąsto, patartina rąstinę pavėsinę, kaip ir medinius namus ar pirtis, ręsti iš pakankamai išdžiovinto rąsto, kurio drėgnumas siekia nuo 10% iki 20% – taip su didesne tikimybe bus išvengta vėliau dėl džiuvimo atsirandančių plyšių tarp rąstų, įtrūkimų.

Svarbi pavėsinės dalis – stogas. Pavėsinės stogas turi puikiai ir patikimai apsaugoti nuo kritulių. O visa kita – skonio ir noro klausimas. Stogas gali būti įvairių formų – vienšlaitis, dvišlaitis, keturšlaitis, kupolo formos ar šešiašlaitis, taipogi įvairių spalvų bei iš įvairių medžiagų. Iš dažniausiai naudojamų medžiagų galima įvardyti šiferį, čerpes, metalo lakštus, ruloninę medžiagą.

Originali medžiaga stogui – medinės lentelės, tačiau tokį stogą dengti gana sudėtinga. Laiko ir medžiagos taupymo atžvilgiu optimaliausias variantas – stogas iš metalo lakštų.