Linkaičių kaime gyvenančios šeimos namai atkuria istoriją
Savita racionalizacija
Daivos ir Jono Jurgelių sodybą iš karto atpažinsi. Prie jų namų – medinių vežimų ratų tvorele „įrėminta“ automobilių stovėjimo aikštelė. Neasfaltuota ir neišklota trinkelėmis. Natūrali vietinio grunto ir besikalančios žolės danga.
Tolėliau – akmenų apjuostas gėlynėlis, atsiveriantis kaip akis penkių metrų gylio tvenkinys, kuriame, sako šeimininkas, laigo ir karosiukai, ir lydekos. O labiausiai akį patraukia senovinės rogės, kurias dar reiktų restauruoti. Jonas jau nepamena, iš kur tą „gėrį“ parvilko į namus, bet rado puikią vietą ir sumanė panaudoti vietoje stovo loveliuose susodintoms gėlėms.
Dar viena racionalizacija – panašiai pritaikyti du grėbiamosios geležiniai ratai, kurie ašimi pasmeigti į žemę. Tarp geležinių virbų puikiai telpa Daivos gėlių vazonai.
„Kažkada radome laikraštyje skelbimą, kad Juodeikių kaime žmonės parduoda grėbiamosios ratus. Susitarėme, nuvažiavome, o ten dar ir seną radiją nusipirkome, ir dar kažką“, – pasakoja J. Jurgelis, atviraujantis, kad senienos jį seniai domina. Maga prisiliesti prie istorijos, prie savitą dvasią turinčių daiktų. Tad užsuka ir į sendaikčių turgus pasidairyti, ir pas senus žmones.
Mokyklų palikimas
„Kartais kas paprašo pavežti. Įsikalbame ir teiraujuosi, ar neturi senų, nebenaudojamų rakandų, įrankių. Aplink miestus jau viskas ištampyta, reikia nuošaliau ieškoti“, – sako linkaitiškis, kviesdamas į paties rankomis prieš septynerius metus savo 50-mečio jubiliejui pastatytą pavėsinę–pobūvių salę, kuri ilgainiui tapo šeimos muziejumi. Dabar jau nesuskaičiuotų, kiek jame eksponatų, nes jų neregistruoja.
Vos įėjus vidun prisėsti kviečia keli šimtamečiai mokykliniai suolai, su atlenkiamais stalviršiais. Atkeliavo jie iš buvusios Bertaučių mokyklos, kurią uždarant seni baldai buvo nurašyti ir metami lauk.
Iš kadaise gyvavusios Valiūnų mokyklos J. Jurgelis parsivežė du senovinius varpelius, kuriais vaikai dar ir paskutiniais dešimtmečiais, jau veikiant elektriniam skambučiui, būdavo kviečiami į pamokas rugsėjo pirmąją ir išlydimi, pasibaigus mokslo metams.
Eksponatų įvairovė
Vienas šalia kito rikiuojasi skirtingų dvidešimtojo amžiaus dešimtmečių radijo aparatai, patefonai, siuvamosios mašinos, jau tik vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonių atmenami prekybininkų mediniai skaičiuotuvai ir svarstyklės, žibalinės lempos, verpimo rateliai, iš kurių du net pakabinti palubėje, nes ant žemės maža vietos. Atskirai išrikiuoti net trys akordeonai, nors šeimoje niekas šiuo instrumentu negroja. Vėliau Daiva Jurgelienė nuves į kitą pastogę, kur visa siena apkabinėta metalofonais, atkeliavusiais iš uždarytos Kalnelio mokyklos.
Vietą čia rado ir dideli raktai, kurie atrakintų nemažai paslaptingų durų, tik niekas nežino, kur jas rasti, pintas lopšys, gelda, ilgakotė ližė duonai į krosnį pašauti, naginės. Vieną mažutę vaikišką naginę šeimininkai rado kasdami šulinį.
Yra čia ir „raudonasis pionierių kampelis“ – kaklaraiščiai, kita simbolika, liudijanti neseną istoriją.
Kol pavėsinės–pobūvių salės nebuvo, visi daiktai keliaudavo į palėpę, dėžes, ūkio pastatus. Dabar jie atviri svečių akims.
Ir automobilis, ir brička
Su J. Jurgeliu kieme praeiname pro 1972-ųjų „pežą“ – „Peugeot 304“. Važiuojantį automobilį dar reikia perdažyti, paremontuoti. Pasak šeimininko, jo rida – tik 10 tūkstančių kilometrų. Greta automobilio – transporto priemonė iš kito laikmečio – restauruota brička, kuria jau ne kartą po kaimą važinėta. Yra ir kam ją traukti – pievoje ganosi pusantrų metų kumelė Sindė.
„Anksčiau ir asilų porelę turėjome, ir stručių laikėme. Su tais dideliais paukščiais nelengva. Nagas – kaip peilis, kai spiria – tik spėk saugotis. O dar viską, kas blizga, lesa, gali užspringti“, – aiškina J. Jurgelis.
Be kumelės, šioje sodyboje auga visas pulkas paukščių: 56 vištos, 19 ančių ir 12 kalakutų, namus saugoja kelis šunys, o į atvykėlius smalsiai dairosi trys avys. Vienas jų – juodagalvis Romanovų veislės avinas – tikras šeimos numylėtinis. Gautas mažas dovanų jis ilgai buvo augintas kartu su šuniukais, tad ir jiems skirtą sausą maistą ėda, ir laikraščius taip pat į skutus drasko. Ir turi dar vieną privilegiją. Nors jau penkių mėnesių, šeimininkai vis dar pamaitina jį pienu iš buteliuko su čiulptuku.
Daiva ir Jonas Jurgeliai sako, kad iš tokio ūkelio nedaug naudos, kai kuriuos gyvūnus net ir nuostolinga laikyti. Bet užtat malonu. Abu darbus turintys šeimos nariai nedejuoja ir, nors Jono brolis jau 15 metų Londone, o prieš penkerius metus ir juos kvietė atvykti, – nenori. Geriau mažiau pinigų, bet sava žemė mielesnė.