Lauko baseinų tipai

Sugalvojus įsirengti baseiną būtina nuspręsti, kur jį statyti – lauke ar pastato viduje ? Baseinas namo viduje kainuos brangiau. Tokiam baseinui neišvengiamai reikės vandens šildymo, ventiliacinės sistemos ir kt. Šių įrenginių nebūtina montuoti lauko baseine. Tačiau vidaus baseinu galėsite mėgautis visus metus !
Maudynėms, žinoma, patrauklesnis lauko baseinas: čia neribojama erdvė, grynas oras, saulė ir pan. Dar vienas lauko baseino pliusas – jis kainuos pigiau nei vidaus. Bet nepamirškit, kad lauko baseinu galėsite džiaugtis tik šiltuoju metu laiku. Maudynių sezoną galima pratęsti sumontavus jame specialų slankiojantį stogą bei šildymo sistemą, bet, tokiu atveju, eksploatacija kainuos žymiai brangiau.
Baseinų rūšys
Kiekvienas norintis įsirengti baseiną sprendžia klausimą – kokios rūšies baseiną statyti ir kiek tai kainuos ? Kad palengvintumėme šį pasirinkimą, trumpai supažindinsime su keletu baseinų rūšių, kurių šiuo metu galite įsigyti Lietuvoje.
1. Skardiniai ir guminiai baseinai
Skardiniai ir guminiai baseinai dažniausiai būna skirti vaikams ir tarnauja vos keletą sezonų. Šių baseinų kainos yra mažiausios. Jų galima įsigyti net kai kuriuose prekybos centruose. Šiuos baseinus galima nesunkiai transportuoti ir greitai sumontuoti. Jie populiarūs soduose, vaikų darželiuose, vasarą juos galima pamatyti ir Palangos paplūdimiuose.
2. Plastikiniai baseinai
Pastaraisiais metais labai populiarūs Lietuvoje tapo plastikiniai (polipropileniniai ir stiklo plastiko) baseinai. Pirmieji plastikiniai baseinai Vilniuje pastatyti vos prieš 5 – 6 metus. Įsirengti tokį baseiną kainuos gerokai brangiau nei skardinį, tačiau kokybė bus nepalyginama.
Tokiam baseinui suteikiama 10 metų garantija. Šie baseinai atsparūs šalčiui ir saulės spinduliams. Norint sumontuoti tokį baseiną tereikia, iškasus duobę, išbetonuoti pagrindą. Vėliau atvežtas baseinas įleidžiamas į duobę ir įtvirtinamas apipilant cementu sumaišytu su žvyru. Įsirengus tokį baseiną nebereikės galvoti apie hidroizoliaciją ir vidaus apdailą. Plastikiniai baseinai montuojami tiek lauke, tiek ir pastato viduje.
Populiariausi yra ovalo formos baseinai (žiūr. 3 nuotrauką). Plastikinis, ovalo formos baseinas (7 m ilgio, 3 m pločio ir 1,5 m gylio su būtiniausia įranga ir montavimo darbais) kainuoja apie 15.000 – 18.000 Lt.
3. Betoniniai baseinai
Tai pats populiariausiais vidaus baseino tipas Lietuvoje. Pagrindinis betoninio baseino pranašumas yra tas, kad klientas turi formų laisvę – galima daryti kelių gylių ir originalių formų baseinus, vietoj kopėtėlių išlieti betoninius laiptelius ir pan. Taip pat betoninis baseinas vertinamas dėl tvirtos konstrukcijos.
Toks baseinas kainuoja daugiausiai ir jo montavimas truks ilgiausiai. Renkantis betoninį baseiną reikia įvertinti ne tik karkaso, bet ir vidaus dangos kainą. Taigi, jei betoninis karkasas jums atsieis gana nebrangiai, tai antra tiek sumokėsite už betoninio baseino hidroizoliaciją ir vidaus apdailą. Apdaila tokiame baseine gali būti kelių rūšių:
3.1 Plytelės arba mozaika (stiklo keramika)
Tai, žinoma, gražiausias baseinas. Plytelinį (ir ypač mozaikinį) baseiną galima derinti prie aplinkos, interjero. Galima sukurti įvairiausius raštus, spalvas. Mozaikos ir plytelių privalumai leidžia interjero specialistui iš jūsų baseino padaryti tikrą meno kūrinį. Tačiau taip dengti baseinai turi ir minusų – sudėtinga užtikrinti baseino hidroizoliaciją. Be to, plytelės turi būti specialios, skirtos baseinams.
3.2 Plėvelė
Dauguma klientų renkasi ne plyteles, bet specialiai baseinams skirtą armuotą 1,5 mm storio plėvelę. Didžiausias jos privalumas yra tas, kad ji visiškai užtikrina baseino hidroizoliaciją ir tuo pačiu yra puiki apdaila. Ant plėvele dengto baseino vaikščioti daug maloniau, minkščiau ir šilčiau, plėvelė yra antibakterinė, ypatingai tvirta ir atspari ultravioletiniams spinduliams.
Tiesa, plėvelės kaina Lietuvoje svyruoja apie 140 Lt už 1 m². Tačiau šia danga išklojama apie 80 proc. visų vidaus baseinų Lietuvoje. Plėvelės spalvą galima rinktis. Tokio baseino dugne iš plėvelės galima suformuoti norima užrašą: pvz., firmos pavadinimą ar uošvienės vardą.
Įranga
Mėgstamiausi ir dažniausiai užsakomi vidaus baseinai Lietuvoje yra 12 – 30 m³, lauko – 20 – 60 m³ talpos. Standartinis baseinų gylis yra 1,5 m. Tokiems baseinams būtina filtravimo įranga.
Pagrindinę baseino įrangą sudaro filtravimo blokas. Į baseino sienas ir dugną įstatomos specialios vandens paėmimo detalės. Jomis visi vandens paviršiuje ir dugne plaukiojantys lapai, plaukai, vabzdžiai, dulkės ir mišrainė po vakarėlio patenka į filtrą. Daugelis užsakovų pageidauja vandens šildytuvo, povandeninio apšvietimo, kopėtėlių, kaskadų, masažinių srovių ir pan. Kad vanduo baseine greitai neatšaltų ir negaruotų, naudojama speciali uždengimo plėvelė.
Visi norintys įsirengti bet kokį baseiną turi nusiteikti tam tikrą savo biudžeto dalį skirti ir nuolatiniam chemikalų, būtinų baseino priežiūrai, pirkimui. Paprastai privačiam šeimos baseinui tai kainuoja apie 50 Lt/mėn. Šiai dienai populiariausias ir pigiausias yra dezinfekavimas chloru, tačiau galima naudoti ir deguonies tabletes. Tai kainuos brangiau, bet jokio nemalonaus kvapo ! Turint tokią filtravimo įrangą ir naudojant chemikalus, vanduo baseine visada liks švarus ir skaidrus, jo nereikės keisti keletą metų !
Raktiniai žodžiai: Aplinka, Baseinai ir Fontanai, Baseinas, Vanduo.