Dekoratyvinio baseino įrengimas
Dekoratyviniai baseinai yra dažniausiai įrengiami dirbtiniai vandens telkiniai.
Vieta baseinui parenkama pietrytinėje ar pietvakarinėje sklypo dalyje. Pietinėje dalyje įrengto baseino vandens temperatūra dieną labai pakyla, o tai nėra gerai vandens augalams ir gyvūnams, sparčiai vystosi melsvadumbliai, su kuriais sunku kovoti.
Dekoratyvinių baseinų plotas neribojamas, gylis yra nuo 50 cm iki 1m. Iškasus norimos formos duobę baseinui, irengiamas hidroizoliacinis sluoksnis. Tam naudojamos jau paruoštos plastikinės formos ar vandeniui nelaidžios mechaniškai atsparios polietileno plėvelės, polivinilchloridinės ar guminės membranos. Patogiausia naudoti PVC membranas, nes jos labai lanksčios, ilgaamžės, pakankamai atsparios mechaniniams pažeidimams ir nebrangios. Baseinams iki 10m2 rekomenduojamos 0.5mm storio, didesniems – 1mm ir storesnes membranos. Nuo žemės paviršiaus nurenkami akmenukai, šiukšlės ir daiktai, galintys pažeisti membraną. Paruoštą paviršių rekomenduojama užtiesti specialia veltine medžiaga, kuri suteikia papildomą apsaugą nuo mechaninių pažeidimų. Hidroizoliacinės membranos juostos yra suklijuojamos specialiais PVC klijais, suteikiant jai baseino formą. Baseino kraštuose membranos pakraščiai paslepiami uždengiant juos akmenimis, gruntu, augalais ar veja. Baseinai, kuriuose vasarą auginamos akvariuminės žuvys ar Koi karpiai, išklojami žvirgždą imituojančia danga.
Vandens augalai svarbūs ne tik kaip dekoratyvinis baseino elementas, bet ir kaip natūralus baseino filtras. Augalai sodinami į specialius skylėtus plastikinius vazonus. Giliausiose vietose gerai auga vandens lelijos, pakraščiuose – meldai, nendrės, švendrai,dekoratyviniai vėdrynai, burbuliai ar kiti drėgmę mėgstantys augalai. Geriausias substratas yra kokoso plaušai, sumaišyti su degto molio gurvuoliais. Negalima į substratą maišyti komposto, humuso ar mėšlo, nes tai sukels gausų vandens žydėjimą ar baseinas net taps dvokiančia bala. Tinkamai įrengus baseiną per kelias savaites nusistovi natūrali biologinė pusiausvyra.
Patartina įrengti vandens filtrus, kurie ne tik pagreitina biologinės pusiausvyros susidarymą, bet ir greičiau nuskaidrina vandenį, panaikina nemalonius kvapus. Jei baseino vanduo pratekantis, vandens įtekėjimo vietoje įrengiamas filtras plaušinės medžiagos. Jei baseinas uždaras, galima įstatyti filtrą, sudarytą iš didelio paviršiaus porėtos medžiagos ir vandens siurblio, kuris pumpuoja vandenį per tą medžiagą. Šis filtras užtikrina vandens mechaninį ir biologinį valymą.
Nepakartojamas kiekvieno baseino atributas yra įvairiausių formų, pradedant tradicinėmis kelių aukščių vandens čiurkšlėmis ir baigiant varpo, putojančios srovės ar grybo formos fontanas. Ypač efektingai fontanai atrodo apšviesti specialiais povandeniniais halogeniniais šviestuvais. Povandeninis šviestuvas su besisukančiais šviesos filtrais nudažo fontaną įvairiomis spalvomis.
Patarimas
Paimkite lanksčią matavimo juostą, ištieskite išilgai tarp labiausiai nutolusių į ilgį ir plotį taškų. Prie išmatuotų ilgių dar pridėkite po 100cm. Tai bus kraštų įtvirtinimui ir kapiliariniam užtvarui. Apskaičiuojant plėvelės ir veltinio dydį patogiausia naudotis šia formule:
Plėvelės ilgis = baseino ilgis + 2X baseino gylis +100cm (kraštai)
Plėvelės plotis = baseino plotis + 2X baseino gylis +100cm (kraštai)
Raktiniai žodžiai: Aplinka, Baseinai, Fontanai, Dekoratyvinis baseinas.