Balkonų ir terasų tendencijos
Dauguma šiuolaikinių daugiabučių projektuojama su erdviomis terasomis, balkonais ar lodžijomis, jaukiu uždaru kiemeliu, o erdviuose namuose ar kotedžuose vietos poilsiui yra dar daugiau.
Net ir nedidelius balkonus išmoningai dekoruojant augalais, žiedais ir kvapais, galima džiaugtis nuo ankstyvo pavasario iki pat šalnų, o nedidukės, tačiau ryškios augalų kompozicijos užgožia nejaukų pastato fasadą.
Kad balkonas ar terasa taptų žaliąja poilsio oaze, reikės įdėti šiek tiek pastangų: pasipuošti gėlių žiedais, pasirūpinti tinkamais lauko ar sodo baldais, pagalvėlėmis, apklotais, dekoratyvinėmis detalėmis, tačiau įdėtas pastangas užtikrintai atpirks malonus rezultatas.
Augalus galima rinktis ne vien pagal žiedų grožį.
Panaudojus laiptuotą pakylą, kabančius krepšius ar gėlių stalą, balkone ar terasoje prie namo galima susikurti kabantįjį sodą. Toks gėlynas ne tik papuoš bet kokį pastatą, bet ir bus naudingas: augalai valo, drėkina orą, apsaugo pastatus nuo saulės ir kritulių. Nusprendus apželdinti balkoną arba terasą, viena dažniausiai daromų klaidų yra ta, kad gėlės išsirenkamos vien pagal grožį.
Tačiau dažnai nepagalvojama, kur ir kaip jos bus sodinamos, kaip augs – svirs į apačią, vyniosis ar stiebsis į viršų. Pirmiausia reikėtų įvertinti, kokios sąlygos yra balkone augti gėlėms, ir pagal tai jas parinkti. Svarbu, ar užlyja lietūs, kiek laiko balkonas būna apšviestas saulės, ar užpučia stiprūs vėjai.
Taip pat skirtingi yra augalų maistinių medžiagų, temperatūrų svyravimų, vandens, šviesos poreikiai. Vienos gėlės gerai auga pietinėje, pietvakarinėje ar pietrytinėje pusėje esančiuose balkonuose, kitos – šiaurinėje. Saulėtuose balkonuose tinka auginti serenčius, margenius, nasturtes, pelargonijas, petunijas, šilokus.
Pavėsinguose – greitai augančias sijonuotąsias fuksijas, gumbines begonijas, gebenes, neužmirštuoles, spriges. Vėjuotuose – visžydes begonijas, gebenes, lobelijas, žioveinius. Netgi tada, kai balkonas visą dieną skendi pavėsyje, galima rasti išeitį: pasirinkti šviesius vazonėlius ir juose pasodinti tamsiamėgius augalus. Jei balkonas labai saulėtas, pavėsio jam suteiks vijokliniai augalai.
Tuomet vertėtų pamąstyti, kur ir kaip augalus išdėstyti. Šiek tiek kebliau, jei balkonas ar terasa įstiklinti ir nevėdinami – karštomis dienomis augalams kyla pavojus „sudegti“, nuo karščio gali paruduoti lapai. Jei balkonas aukštai, reikėtų sodinti žemaūgius ir tvirtais stiebais augalus, nes ten labiau užpučia vėjas ir užlyja lietūs.
Tinka saulutės, gacanijos, lobelijos, puošniosios vilkpupės. Pietryčių ir pietvakarių pusėje esančiame balkone arba terasoje daugumai augalų augti sąlygos bus palankesnės. Kad balkonas ir terasa skęstų gėlių jūroje, jas reikia dažnai lieti, karštu oru – kasdieną, esant dažnam lietui užtenka ir kartą per savaitę. Tinkamiausias metas laistyti augalus –ryte ir vakare, palaisčius kaskart reikėtų papurenti žemę, kartą per savaitę patręšti.
Beje, automatinio laistymo sistemą galima įrengti ir balkone.
Balkonuose geriausia auginti vienmečius augalus – jie išauga iš sėklų, žydi ir būna dekoratyvūs tik vieną vegetacijos sezoną, yra pigesni už daugiamečius. Įsigijus sėklų reikia atkreipti dėmesį į tai, kada sėti, kiek laiko augalas augs iki žydėjimo.
Pasodinti prieskoniniai augalai gali būti tokie pat dekoratyvūs kaip ir gėlės. Mažiau priežiūros reikalauja nasturtos, serenčiai, petunijos. Ankstyvą pavasarį balkoną ar terasą papuošia šalnų nebijančios darželinės našlaitės, taip pat vienos dažniausiai auginamų vienmečių petunijų. Svyrančios ir krūminės petunijos atsparesnės stipriam vėjui ar lietui.
Kompozicijų ryškumui – vienas kitą keičiantys žydėjimo periodai
Augalų kompozicijos kuriamos iš vienmečių ir daugiamečių augalų, pritaikytų saulėtoms ar nesaulėtoms vietoms. Galima sukurti kabantįjį daržą, vaistažolių krepšį. Bet koks balkonas gali virsti žaliuojančiu ir žydinčiu sodu. Jei augalų kompozicija bus žemiau akių lygio, bus matomas tik viršutinis ardas ir indo pakraščiai, todėl netinka aukšti, stačiastiebiai ar besidriekiantys svyrantys augalai. Jei kompozicija yra akių lygyje, tinka kabantys vazonai su įvairių formų augalais.
Tuomet gerai matomi visi – viršutinis, vidutinis ir apatinis – ardai. Kai augalų kompozicija yra aukščiau akių lygio, tuomet viršutinio ardo nematyti, todėl tinka bet kokie augalai, ypač svyrantys.
Augalų kompozicijomis puošiant balkonų atramas ir staliukus, galimos pačios įvairiausios augalų formos. Įspūdingas krintančias kompozicijas suformuos šliaužiantys ar lipantys augalai – gebenė, chlorofitas, tramažolė, žemuogė, žydrasis sukutis scevolė. Kiliminiai – daratėlė, portulaka, gacanija, saulažiedė – sodinami prie krašto.
Taip sukuriamas plastiškas perėjimas nuo viršaus iki apačios. Svyrantys augalai – pelargonija, begonija, fuksija, vijokliniai augalai – rodochitonai, nasturtė – lengvai perauga į vidurinį ir aukščiausią ardą. Įvairios stačiastiebės prieskoninės žolės sudaro viršutinį ardą. Kad kabantys krepšiai neapsunktų, jiems netinka sunki daržo žemė, kuri palaisčius susispaudžia ir sukrinta.
Krepšiams geriau rinktis lengvą durpių žemę, kuri kaupia drėgmę. Žemę galima paruošti gana įvairiai: paimti tris dalis daržo žemės, tris dalis komposto, dvi dalis durpių su smėliu arba vieną dalį daržo žemės ir vieną dalį gėlių žemės iš parduotuvės.
Nuo augalų augimo ir žydėjimo intensyvumo priklauso, ar dažnai teks tręšti augalus. Dažni lietūs taip pat išplauna iš dirvos maisto medžiagas. Kabančias kompozicijas patartina tręšti nedidelėmis normomis, kartą per dvi savaites. O didelius ir vidutinius vazonus terasoje tręšti reikėtų kartą per mėnesį. Kad trąšų nebūtų per daug, reikia laikytis gamintojo instrukcijų.
Karštą dieną tręšti negalima, kad augalai neapdegtų. Tai geriausia daryti vakare, kad trąšos būtų įsisavintos per naktį. Taip pat nereikėtų tręšti, kai žemė išdžiūvusi, nes šaknys gali nudegti. Tad prieš tręšiant žemė turi būti gerai sudrėkinta. Jei kabančio daržo žolelės ar daržovės bus naudojamos maistui, jas tręšti reikės kitaip: sezono metu organinėmis trąšomis, taip apsisaugant nuo nitratų pertekliaus.
Naujos statybos daugiabučių balkonai atspindi gyvenamąją erdvę, todėl neturi virsti vien vieta skalbiniams džiauti ar daiktams sandėliuoti – juose galima įkurti žaliąjį sodą. Jei balkono turėklai dekoratyvūs, jo nebūtina gausiai apželdinti, užtenka vieno ar kelių tinkamai parinktų augalų.
Kaltiniai ar turintys skulptūrinių elementų balkonai ir be želdinių gali atrodyti dekoratyviai, tad nebūtina jų užgožti augalais. O jei balkono turėklai mediniai, ypatingų jų dekoravimo taisyklių nėra – didesnis kiekis augalų pakabinamuosiuose vazonuose gali atrodyti taip pat dekoratyviai kaip ir skulptūriniais elementais puošti balkono rėmai. Svarbu balkono konstrukcijas derinti prie pastato stiliaus ir apdailos medžiagų. Jei balkonas įstiklintas, galbūt jame galima įsirengti žiemos sodą.
Tokio balkono dekoravimas neapsiriboja vien augalais. Parinkus stilingas uždangas nuo saulės ar dekoratyvines lentynas mieliems niekučiams ir augalams, galima sukurti dar vieną savitą gyvenamąją erdvę.
Daugiau laisvės ir komforto jaukioje terasoje ir balkone
Kai norisi kuo daugiau laisvo laiko praleisti gryname ore, terasa – itin viliojantis sprendimas. Terasa yra namų tęsinys, atviras kambarys, teikiantis šešėlį nuo saulės ar stogą nuo lietaus.
„Pagrindiniai terasų ir balkonų įrengimo principai – kontekstualumas ir funkcija. Ši erdvė yra vienas namo elementų, todėl sprendimai negali darkyti bendro namo vaizdo. Įrengiant terasą taip pat labai svarbu atsižvelgti į erdvės funkciją ir pasirinkti daiktus – baldus, dekoracijas, atliepiančias šią funkciją. Ilgą laiką terasos ir balkonai buvo pamiršti arba jiems nebuvo skiriama pakankamai dėmesio, tik gana neseniai ši namo vieta tapo svarbiu gyvenamosios erdvės elementu, tad Lietuvoje terasų ir balkonų įrengimo tendencijos dar nėra susiformavusios.
Dažniausiai dominuoja mintis, kad terasa ar balkonas yra dar vienas valgomasis, tik esantis lauke, todėl pastatomas valgomojo stalas su gana nepatogiomis kėdėmis ir pamirštama, kad ši erdvė pirmiausia yra poilsio zona. Netinkamas baldų parinkimas neleidžia tinkamai išnaudoti šios namo erdvės“, – įsitikinęs MB „AV architektūros studija“ architektas Aurimas Lukšys.
Renkantis lauko baldus reikia atsižvelgti į keletą svarbių dalykų: baldai turi būti patogūs, kompaktiški, patvarūs, lengvai prižiūrimi, derantys prie namo, sodo, sodybos aplinkos. Baldai turėtų būti daugiafunkciai, pavyzdžiui, kėdės su ratukais ir dangčiais daiktams susidėti. Įsigijus lauko baldus šiltajam sezonui, svarbu iš anksto numatyti, kur ir kaip juos sandėliuoti žiemą.
Sandėliuoti tinka sulankstomieji ir lengvi baldai, kuriuos nesunku pernešti ar sudėti vienus ant kitų. Lauko baldai įsigyjami ne vienam sezonui, todėl svarbu, kad jie būtų naudojami kuo ilgiau, būtų atsparūs drėgmei, šalčiui, karščiui ir nelūžtų.
Pasak A. Lukšio, terasų baldai turėtų būti patogūs, patvarūs ir atsparūs atmosferiniams poveikiams. Tai poilsio baldai, todėl juos renkantis patys svarbiausi kriterijai yra patogumas ir patvarumas.
Šiandienis daugelio mūsų gyvenimo ritmas gana intensyvus, tad skirti papildomo laiko nuolatinei terasinių baldų priežiūrai nėra racionalu, juolab kad galima rinktis iš gerų, praktiškų ir estetiškai atrodančių baldų. Namo kiemui papuošti tinka baldai iš sintetinių (hularo vytelių, plastiko) ir natūralių (metalo arba kietmedžio) medžiagų. Lengviausia prižiūrėti baldus, pagamintus iš sintetinių pluoštų. Po šaltojo sezono pakanka juos nuvalyti drėgnu skudurėliu. Pintų baldų priežiūra taip pat nesudėtinga: tarpus pakanka išvalyti šepetėliu, nuplauti vandeniu ir palikti džiūti.
Prie tradicinio kaimo tipo medinio rąstinio arba lentomis apkalto namo vertėtų rinktis baldus iš natūralių medžiagų – medienos, rotango. Šalia modernaus namo su gausia metalo konstrukcijų ir stiklo apdaila labiau tiks metaliniai baldai (aliuminio, derinamo su tekstile) arba baldai iš sintetinių medžiagų – vytelių, plastiko, stiklo.
Tai suteiks dar daugiau šiuolaikiškumo. Sodyboje, kurioje poilsiaujama tik vasarą ar savaitgaliais, patogiausia turėti sulankstomuosius plastikinius arba medinius baldus – puiku, jei jie kompaktiški, sulankstomi, lengvi. Klasikinio stiliaus namo terasoje puikiai atrodys puošnūs kaltiniai metalo baldai, paminkštinti dekoratyvinėmis pagalvėlėmis, puošti įvairiais ornamentais.
Prabangos suteiks baldai, kurių atskiros dalys pagamintos iš skirtingų medžiagų, pavyzdžiui, stalas, dekoruotas stiklo ar keramikos mozaikomis. Svarbu pamąstyti, ar pasirinkti baldai tiks erdvei, kurioje jie stovės. Tai gali būti sodas, kiemas, pieva prie namo ar vandens telkinio, pavėsinė, žiemos sodas, terasa ar balkonas.
Pavėsinei ar terasai tinkamesni masyvesni baldai, kuriuos galima palikti lauke ir žiemą. Mažesnei erdvei geriau taikyti pintus, plastikinius sulankstomuosius ir kilnojamuosius baldus. Baldai iš natūralaus impregnuoto medžio ir kietmedžio yra itin populiarūs, nes yra vieni patvariausių ir ilgaamžiškiausių. Iš braziliškojo kietmedžio gaminamos kėdės, stalai, staliukai, gultai, serviravimo staliukai.
Ši medžiaga populiari tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Tikmedis savo verte ir tvirtumu lenkia lietuvišką ąžuolą. Ši mediena lauko baldų gamyboje derinama su kitomis medžiagomis – stiklu, tekstile, keramika, pintomis detalėmis. Iš tikmedžio gaminami hamakų rėmai, stalai, kėdės, gultai (itin patogūs gultai su ratukais).
Baldai iš hularo vytelių atsparūs UV spinduliams, karščiui, šalčiui, sniegui ir vandeniui, išlaiko formą ir spalvą, nepelyja. Tai sintetinė medžiaga, iš kurios gaminami stalai, kušetės, supamosios kėdutės, krėslai, gultai, gėlių krepšiai.
Pinti baldai iš rotango – lanksčios medienos, atkeliavusios iš tropinių sričių – yra universalūs, tvirti ir lankstūs, kompaktiški, todėl puikiai tinka mažesnėms erdvėms – verandoms, balkonams, pavėsinėms ar priepirčiui. Metaliniai lauko baldai dažniausiai gaminami iš aliuminio, nes yra itin lengvi, šių gaminių pasirinkimas gana platus.
Dažniausiai gaminami modernūs minimalistiniai baldai derinant su tekstile ar mediena. Ieškantiems originalumo ar prabangos patartina rinktis baldus, gaminamus iš geležies, puošiamus ornamentais, todėl primenančius meno kūrinius. Šie baldai gali būti gaminami rankomis (kalti kalvio) arba pramoniniu būdu. Metalo baldus patartina derinti prie aplinkos metalo detalių.
Jaukiausios terasos ir balkonai yra atviri, tačiau Lietuvos klimatinės sąlygos gana permainingos, todėl racionalu numatyti tokius sprendimus, kurie prireikus leistų terasas ir balkonus pridengti nuo vėjo ar kritulių.
Tai gali būti įvairios sienelės, užuolaidos, ažūriniai elementai ar kiti architektūriniai sprendimai, tačiau jie neturėtų darkyti bendro namo vaizdo. Įrengiant terasas labai svarbu atsižvelgti į namo stilistiką, tai vienas svarbiausių kriterijų, kuriuo remiantis turėtų būti įrengiamos terasos.
„Kalbant apie balkonų ir terasų stiklinimą pažymėtina, kad šiuo metu populiariausi būdai išlieka tokie patys, kaip ir keletą pastarųjų metų: tai slankiosios rėminės ar berėmės aliumininės šalto profiliuočio sistemos. Jų kainos, išvaizdos ir kokybės santykis yra geriausias“, – pasakoja UAB „Intornas“ gamybos vadovas Rolandas Gaigalas. Kitų alternatyvų, kaip kad plastikinių profiliuočių sistemos, kaina panaši, tačiau dėl masyvios išvaizdos jos nėra tokios praktiškos.
Plastikinėms konstrukcijoms būdingi varstomieji langai mažina ir siaurina balkono plotį.
„Dažnas klysta manydamas, kad šilti plastiko rėmai padarys ir balkoną šiltą, tačiau šiluma neatsiranda iš niekur. Tokiu atveju balkoną reikia ir apšiltinti, ir šildyti, ir vėdinti, kad nepelytų, o jei balkonas naudojamas, kaip yra pratę lietuviai – kaip pusiau sandėliukas ar terasėlė kavos puodukui išgerti, pats patogiausias ir praktiškiausias sprendimas yra šalto profiliuočio aliumininės sistemos“, – pasakoja R. Gaigalas.
Kalbant apie tendencijas pažymėtina, kad Vilniuje, kuriame statoma nemažai naujų daugiabučių su didelėmis terasomis, labai populiarėja berėmė stiklinimo sistema, vadinamoji knyga. Ji išsiskiria moderniu dizainu, nes turi tik bėgelius ir labai daug stiklo, dėl to vertinama architektų. Tai labai praktiška sistema, nes visos varčios ne tik stumdosi, bet ir suvažiuoja viena už kitos lyg knygos puslapiai.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.