Alpinariumai prie namų

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Alpinariumai kasmet vis populiarėja. Neabejotinas kalvoto reljefo privalumas – didesnis kalnuoto peizažo įspūdis, be to, susidaro įvairesnės augimo sąlygos augalams. Jeigu sklype yra natūraliai nelygių vietų – tai geriausios vietos alpinariumui. Alpinariumo dirva turėtų būti lengva ir pralaidi.

 

Molžemis ar durpės visiškai netinka. Lygioje vietoje įrengiant kalnelį, šalia pagrindinio alpinariumo kalno galima įrengti dar vieną ar kelis mažus alpinariumo atsikartojimus – 2-5 akmenų fragmentus. Toks pasikartojimas atrodo natūraliau.

 

Akmenys – svarbus alpinariumo elementas, tai – ne tik dekoracija augalams. Akmenų fone spalvos atrodo ryškesnės, švaresnės ir sodresnės, o augalai atrodo natūraliai.

 

Alpinariumas dažnai derinamas su vandens telkiniu – upeliu, kaskada, baseinėliu. Reljefo, augalų bei vandens telkinio visuma ramina, gaivina. Akmenys pagerina drenažą, šarmina dirvą, akumuliuoja drėgmę šaknims, suteikia pavėsį antžeminei augalų daliai, saugo juos nuo vėjo. Alpinariume reikėtų vengti skirtingos kilmės ir struktūros akmenų. Akmenų kiekis alpinariume gali būti labai įvairus. Vieniems patinka, kai akmenys dominuoja, kitiems – kai yra tik fonas, o visas dėmesys sutelkimas į augalus. Akmenys turi funkcinę ir dekoratyvinę paskirtį. Jie palaiko reikalingą kalnų augalams vėsą ir sudaro kompozicinius akcentus. Tinka tiek vietiniai, tiek atvežtiniai akmenys: įvairių spalvų granitai, dolomitai. Dažnai alpinariumų šlaituose formuojamos terasos. Jos atlieka ir priešerozinę funkciją, apsaugodamos dirvožemį nuo išplovimo. Terasų aukštis ir plotis priklauso nuo šlaitų statumo. Augalams sodinti tarp akmenų paliekami nedideli plyšiai.

 

Alpinariumai gali būti visiškai mažutėliai arba labai dideli, iš daugiamečių nuolat žydinčių gėlių arba iš įvairių formų spygliuočių. Neretai alpinariume sodinami ir dekoratyviniai krūmeliai bei medeliai. Jie derinami su daugiametėmis bei vienametėmis gėlėmis.

 

Nenorint daug laiko gaišti augalų priežiūrai, sodinami tik dekoratyviniai sumedėję augalai: jų yra įvairiausių formų bei atspalvių. Kaip akcentas sodinami žiemą-vasarą žaliuojantys augalai, dažniausiai spygliuočiai. Profesionaliai parinkti, jie puikiai dera vienas su kitu, išlieka patrauklūs visus metus. Akcentais gali būti augalai, brangūs jums dėl kokių nors priežasčių, neįprastai atrodantys arba retos rūšies. Tos pačios rūšies augalų negalima išmėtyti po visą alpinariumą. Jie sodinami grupėmis. Augalų nereikia pertręšti. Organinių trąšų nereikia naudoti visai. O ir tręšiant mineralinėmis trąšomis geriau laikytis taisyklės "geriau mažiau, negu per daug". Priešingu atveju augalai pradeda pernelyg vešliai augti, blogiau žydi, neretai praranda formą, juos reikia dažnai genėti.

 

Netinka alpinariumus puošti visokiomis nykštukų figūrėlėmis, dirbtiniais grybais ir pan. Nedera šalia statyti suolus.