Druskininkai siekia tapti ekologiškiausiu ir švariausiu šalies kurortu

Druskininkų vizualizacija

Ilgą laiką apleista Druskininkų stotis pagaliau įgaus naują kvėpavimą. Viešojo transporto paslaugų teikimo konkursą laimėjusi bendrovė UAB „Kautra“ rūpinasi patogiomis druskininkiečių ir turistų kelionėmis savivaldybėje,  smarkiai prisideda prie Druskininkų viešojo transporto įvaizdžio gerinimo, o netrukus įgyvendins įspūdingą projektą, kuris taps dar vienu kurorto traukos objektu.

„Druskininkai – ekologiškas, aplinką tausojantis ir puoselėjantis kurortas. Dedame visas pastangas, kad taršos mieste būtų kuo mažiau. Kiekvieną kartą planuodami projektus ir statydami naujus objektus, galvojame apie pažangius energetikos sprendimus. Todėl labai džiaugiuosi, kad investicijas nusprendė daryti atsakingą požiūrį į verslą turinti UAB „Kautra“, kuri jaučia Druskininkus“, – pirmaisiais savivaldybės ir verslo bendradarbiavimo rezultatais džiaugiasi miesto meras Ričardas Malinauskas.

Pirmoji šalyje medinė stotis

2022 m. bendrovė su Druskininkų savivaldybe bendru sprendimu nutarė atsisakyti taršių autobusų ir atnaujinti viešojo transporto stoteles. Įgyvendinant Europos Sąjungos (ES) finansuojamą projektą  ES Sanglaudos fondo lėšomis per pastaruosius dvejus metus buvo įsigyti 9 elektriniai autobusai. Dar 8 viešojo transporto priemones savo lėšomis nupirko UAB „Kautra“.

Medinė autobusų stotisŠiais metais bendrovė miestiečius pradžiugino dar vienu pokyčiu – vietoj apleistos, gėdą darančios autobusų stoties bus pastatytas modernus pastatas, jungiantis ekologiją, išmaniąsias technologijas ir meną. Anot bendrovės vadovo Lino Skardžiuko, autobusų stotis – tarsi miesto vartai. Kadangi Druskininkai yra išskirtinis miestas, todėl ir šis infrastruktūros objektas turi būti unikalus – stebinti tiek gyventojus, tiek miesto svečius.

Būsima miesto autobusų stotis iškils toje pačioje vietoje, kur buvo ir senoji – pušynų apsuptyje. Todėl neabejojama, kad ypatingas dėmesys turi būti skirtas gamtai, tvarumui ir ekologijai. Pastatas privalo ne tik džiuginti žmones pažangiomis technologijomis, bet ir harmoningai įsilieti į bendrą miesto kraštovaizdį. Tam pasitelkti tvarūs interjero ir eksterjero sprendimai.

Projektuodamas Druskininkų autobusų stotį žymus architektas Gintaras Balčytis atsižvelgė į šiuos miesto savivaldybės norus. Po rekonstrukcijos įprastą statinį pakeis tvari, pirmoji šalyje medinė autobusų stotis, kurios konstrukcijai bus naudojami tik atsinaujinantys gamtos ištekliai. Tai reiškia, kad statant konstrukciją visiškai atsisakoma naudoti gelžbetonį.

Vienas įdomiausių pasirinkimų – statant naująjį pastatą bus siekiama išsaugoti gamtos landšaftą su kuo daugiau medžių. Į autobusų stoties vidų natūraliai įsilies jau ne vienerius metus skaičiuojančios pušys. Čiurlioniški motyvai vidaus aplinkai suteiks dar daugiau gyvybės, o šviesus interjeras, papildytas unikaliomis gamtos salomis, leis pajusti gamtos prisilietimą net ir prisėdus autobusų laukiamajame. Iš išorės medinė autobusų stotis harmoningai papildys kraštovaizdį. Pastato stogas bus apželdintas, todėl visa konstrukcija taps natūralia gamtos dalimi, jungianti žmones su gamta.

Druskininkų meras
Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas

Ypatingas dėmesys tvarumui

Planuojama, kad, pasitelkus naujausias technologijas, autobusų stotis atitiks ES tvarumo standartus. Saulės kolektoriai pastatą aprūpins elektra. Šildymui bus pasitelkti atsinaujinančios energijos šaltiniai, o lietaus vanduo surenkamas antriniam naudojimui.

Be to, moderni ir išmani Druskininkų autobusų stotis bei tvarios kelionės gali paskatinti žmones prisidėti prie gamtos išsaugojimo: daugiau keliauti viešuoju, ekologišku transportu ir vis dažniau namuose palikti aplinką teršiančius automobilius.

Pramogos keliaujantiems

Pagrindinė autobusų stoties funkcija – pervežti žmones iš vienos vietos į kitą. Tačiau dažnai būna pamirštama ir kita keliautojų patirties pusė – kaip jie laukia savo išvykos. UAB „Kautra“ vadovas įsitikinęs, kad keliautojus reikia lepinti, užtikrinti jų patogumą, kad geroji patirtis skatintų juos vis dažniau pasirinkti viešąjį transportą.

Druskininkų stotis bus erdvi ir kupina veiklų. Čia įsikurs įvairios parduotuvės, kavinės, renginių amfiteatras, modernus autobusų laukiamasis ir unikali, analogų šalyje neturinti pramoga – iš pastato centro kylantis helio baliono apžvalgos bokštas.

Druskininkai

Šis autobusų stoties modelis jau ne kartą pasiteisino bendrovei atnaujinant autobusų stotis kituose miestuose. Todėl neabejojama, kad tai naudinga visiems. Keliautojai turi daug erdvės tiek atsipūsti, tiek pramogauti, todėl laikas stotyje neprailgsta. Prekybininkai sulaukia didelio lankytojų srauto, todėl sėkmingai gali vystyti savo veiklą. Autobusų stoties savininkai ir savivaldybė turi savarankišką infrastruktūros objektą, kuris save lengvai išlaiko ir tuo pačiu metu prisideda prie miesto įvaizdžio gerinimo.

Aukščiausias Lietuvos apžvalgos bokštas

Druskininkai – unikalus kurortas, nuolat besikeičiantis ir nenustojantis stebinti lankytojų. Ne paslaptis, kad čia turistai randa veiklos tiek žiemą, tiek vasarą, o unikalios pramogos yra labai populiarios. Šaltuoju metų laiku smagu užsiimti žiemos sportu „Snow Arenoje“, šylant orams – pasinerti į Druskininkų vandens parko maudynes, o atbudus gamtai pasigrožėti jos vaizdu sėdint vieninteliame Lietuvoje lyniniame keltuve „Lynų kelyje“. Taigi neliko abejonių, kad naujoje autobusų stotyje turi atsirasti unikali pramoga, nustebinsianti miesto svečius.

Tad mintis įrengti Lietuvoje analogų neturintį helio baliono apžvalgos bokštą pagaliau atrado savo vietą. Jis bus integruotas į autobusų stoties pastatą. Apskaičiuota, kad aukščiausiu Lietuvoje apžvalgos bokštu žmonės galės pasikelti iki 200 metrų aukštį, kuriame atsivers nepakartojama 360 laipsnių Druskininkų panorama: Mergelių akys, senamiestis, Druskonio ežeras ir kiti lankytini objektai. Vienu metu pakilti į orą ir mėgautis miesto vaizdu iš paukščio skrydžio galės net 30 žmonių. Atvira, apsauginiu tinkleliu apjuosta apžvalgos aikštelė leis pasijusti tarsi tikroje oro baliono gondoloje.

Numatyta, kad, atsižvelgiant į saugias gamtines ir oro sąlygas, helio baliono apžvalgos bokštas ištisus metus kels lankytojus pasigrožėti miesto vaizdais. Be standartinės paslaugos, čia bus organizuojami vieši ir privatūs renginiai – vestuvės, mergvakariai, įmonių vakarėliai ir kt. O specialus vidaus ir išorės apšvietimas leis vykdyti naktinius pasikėlimus, kurių metu atsivers Druskininkų grožis tamsoje.

Duris atvers 2025 metų pabaigoje

Projektas jau įgavo pagreitį. Helio balionas yra užsakytas ir gaminamas Prancūzijoje. Aktyviai deramasi su projekto vystytojais ir statytojais, sudaroma pastato sąmata. Planuojama, kad Druskininkų autobusų stoties statybos prasidės 2024 metų vasarą, o iškilminga atidarymo ceremonija turėtų vykti 2025 metų pabaigoje.

UAB „Kautra“ vadovas Linas Skardžiukas pabrėžia: „Tai puikus pavyzdys visai Lietuvai, kaip galima įgyvendinti unikalius projektus, kai bendrą kalbą randa verslas ir savivalda.“ Toks bendradarbiavimas padeda puošti miestus, plėtoti ekologijos idėją ir sukurti populiarius traukos objektus, kurie skatina vietinį turizmą.

Gautas tarptautinis pripažinimas

Druskininkų autobusų stotis dėl savo unikalumo, tvarumo ir draugiškumo gamtai buvo įvertinta ir tarptautiniu mastu. Architektas G. Balčytis su šiuo ir dar keliais projektais yra pakviestas į 2025 metų Venecijos bienalę, kurios tema – atsakingas ir tvarus požiūris į medžių kirtimą bei efektyvų jų naudojimą. Bienalėje bus pristatytas projektas „Medžių architektūra: iš vietos šaknų virsta“, kuris pasakos apie medžio naudojimą architektūroje. Tą puikiai iliustruos unikali medinė Druskininkų stotis.

Lazerių šou

Kas Druskininkų laukia ateityje?

Druskininkai, įgyvendinami tvarius projektus, nesiruošia sustoti. Šis miestas visada ieško atsinaujinimo galimybių, siekia būti inovatyvus ir patrauklus, nestokoja idėjų ir planų. Be šio unikalaus autobusų stoties projekto, jau dabar ruošiamasi 2025 metams, kurie miestui suteiks Lietuvos kultūros sostinės vardą. Tam planuojama užbaigti Druskininkų kultūros ir kongresų rūmus, atitinkančius aukščiausio lygio tarptautinius renginių reikalavimus.

Čia numatyta įrengti didžiąją, mažąją ir kino teatro daugiafunkces sales, į kurias vienu metu galės ateiti beveik 2000 žiūrovų. Naujasis kultūros objektas bus pritaikytas Lietuvos ir užsienio atlikėjų koncertams, teatro spektakliams, kino seansams, parodoms, konferencijoms ir kitiems svarbiems renginiams, kurie skatintų kultūrinį turizmą.

Oro gondolos

Šalia Druskininkų kultūros ir kongresų rūmų esančiame parke išaugs nuostabaus grožio paukštės skulptūra, skirta Lietuvos poetui, prozininkui ir dramaturgui Justinui Marcinkevičiui paminėti. Šios iniciatyvos autoriai – Druskininkų bendruomenė kartu su mecenatais, o skulptūros autoriai – skulptorius Vidmantas Gyliks ir architektas Linas Krūgelis. Taip pat planuojama miestą papuošti M. K. Čiurlionio „Zodiako ženklų ciklo alėja“. Šalia Švietimo centro atnaujintame skvere atsiras patogios renginių erdvės su fontanu. Balandžio mėnesį vyksiančioje Kultūros dienoje atminimo suoleliais bus pagerbti Druskininkams nusipelnę žmonės.

Druskininkai yra ištisus metus lankomas kurortas. Todėl gausų laisvalaikio veiklų sąrašą ateityje papildys naujas lankytinas objektas – unikalus vandens ir pramogų centras, įsikursiantis šalia „Snow Arenos“. Čia planuojama išvalyti Nemuno upę, o jos pakrantę pritaikyti krovininei prekybai ir pramoginei veiklai. „Čia lankytojus stebins baseinai, poilsio oazės, vis labiau populiarėjančio sporto – padėlio – aukštelės, paplūdimys, jūra, pramogų zonos ir vienintelis Europoje ištisus metus veikiantis reguliuojamo aukščio, formų ir dažnio bangų baseinas po stogu“, – projekto unikalumą įvardija Ričardas Malinauskas.

Šis baseinas skirtas populiarėjančio banglenčių sporto mėgėjams ir profesionalams. Ekstremalaus sporto aistruoliams bus suteiktos galimybės išmokti plaukti banglente, profesionalai čia galės gerinti savo įgūdžius skrosdami 2 metrų aukščio bangas, o norintys pailsėti galės atsikvėpti prigulę ant paplūdimio gultų.

Ir vis dėlto, jei dar neteko apsilankyti Druskininkuose, o galbūt ieškote vasaros atostogų krypties – atvykite. Ne veltui miesto vizija yra „Druskininkai – Jūsų gyvenimo harmonijai“. Būsite maloniai nustebinti, kaip žmonės, gamta ir pramogos gali sukurti harmoningą poilsio oazę, kuri atpalaiduos ir suteiks jėgų įgyvendinti ateities darbus.

Druskininkai logo

 

 

 

 

Projekto „Supermiestai” dalyvis 

Žymos: Super miestaisupermiestassupermiestaisuper miestas