Vilniečių kova už mišką atskleidė savivaldybės planus: dalį Vilniaus užstatys daugiabučiais

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Vilniaus Lazdynų mikrorajone esančio „Gudelių šilo“ gyventojai leidosi į kovą su sostinės savivaldybe. Daugiabučių kvartalo gyventojai siekia išsaugoti greta jų šlamantį mišką, kurį, pasak jų, Vilniaus valdžia siekia iškirsti ir vietoje jo statyti dar daugiau daugiabučių namų.

Savivaldybės atstovai neneigia – skundų gauta ne tik iš „Gudelių šilo“ gyventojų, bet ir iš kituose mikrorajonuose gyvenančių vilniečių, mat nauji daugiabučiai turėtų išdygti įvairiose Vilniaus vietose. Visgi jie tikina, kad sostinės žalieji plotai nenukentės, o naujų daugiabučių statyba siejama su miesto infrastruktūros vystymu.

 

Vietoje miško statys daugiabučius

 

Raštu portalui LRT.lt „Gudelių šilo“ gyventojų pateiktoje informacijoje nurodoma, kad Vilniaus miesto savivaldybė 2006 metais patvirtino detalųjį planą, kuriuo reglamentuotas „Gudelių šilo“ kvartalo ir aplinkinių teritorijų naudojimas. Tačiau pernai, kai sostinei vadovaujantys liberalai sudarė su koaliciją su Lenkų rinkimų akcija-krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠA), savivaldybėje imtasi detaliojo plano keitimo. Anot gyventojų, norėta dalį detaliuoju planu patvirtintos teritorijos panaudoti nuosavybės grąžinimui ir užstatyti daugiabučiais. Kaip sakoma gyventojų pateiktoje informacijoje, pusė 0,4 hektaro teritorijos jau yra apaugusi mišku, o dar 0,1 hektaro yra apauganti mišku. „Tai patvirtinta miškininkų pažyma, bet šioje teritorijoje augantis miškas nėra įtrauktas į miškų kadastrą.

 

Vadovaujantis dabar galiojančiu detaliuoju planu, patvirtintu 2006 metais, ši teritorija priskirta apsauginių miškų zonai. Detaliojo plano viešinimo stadijoje, 2006 metais, viešame svarstyme visuomenė pritarė detaliajam planui su sąlyga, jeigu bus išsaugoti šiame žemės sklype esantys bendrojo naudojimo želdynai“, – rašoma „Gudelių šilo“ gyventojų pateiktoje informacijoje. Vėliau savivaldybė, kaip teigė gyventojai, ignoruodama savo pačios daugiau nei prieš dešimtmetį priimtus sprendimus ir visuomenės sąlygas, ėmėsi priemonių, kad teritorijos paskirtis būtų pakeista iš apsauginio miško į daugiabučių gyvenamųjų pastatų ir bendrabučių teritoriją. Apie tai sužinoję „Gudelių šilo“ gyventojai kreipėsi į sostinės valdžią ir pateikė miškininkų pažymą apie teritorijoje esantį mišką bei pasiūlymus nekeisti teritorijos paskirties ir imtis priemonių apsaugant jį. Tačiau, pasak gyventojų, toks prašymas buvo atmestas nepateikiant jokių argumentų.

„Gyventojai taip pat asmeniškai kreipėsi į Vilniaus miesto merą R. Šimašių prašydami neleisti sunaikinti miesto miško ir nutraukti Detaliojo plano keitimo procesą. Gyventojai taip pat prašė susitikti su meru aptarti susidariusią situaciją. Šis prašymas, pasirašytas 174 gyventojų, buvo ignoruotas“, – teigė gyventojai. Neapsikentę atmestų pasiūlymų gyventojai kreipėsi Valstybinę teritorijų planavimo ir statybų inspekciją (VTPSI). Ji atliko patikrinimą ir nustatė, kaip informavo gyventojai, kad visas detaliojo plano keitimas nuo pradžių buvo vykdomas neteisėtai, nes savivaldybė ėmėsi detaliojo plano keitimo valstybinėje žemėje nesikreipusi į Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT). Tuomet, pasak gyventojų, VTPSI nurodė stabdyti plano keitimo procesą, kol nebus gautas NŽT leidimas. „Nepaisant gyventojų prašymų ir iš jų gautų įrodymų apie teritorijoje augantį mišką, Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į NŽT tik su prašymu leisti teritorijoje daugiabučių gyvenamųjų pastatų statybą – t.y. ir toliau nesiėmė jokių priemonių miško išsaugojimui.

Nors prieš keletą metų, kai gyventojai prašė savivaldybės leidimo įsirengti sporto aikštelę, gavo savivaldybės raštišką atsakymą, jog leidimas nebus duotas, kol nebus patikslintos miškų ribos. Tad akivaizdu, jog savivaldybei svarbesnė yra daugiabučių statyba, o ne žaliųjų erdvių išsaugojimas ar gyventojų gerovė“, – rašoma gyventojų atsiustame rašte.

 

Sulaukė skundų

Apie tai, kad „Gudelių šilo“ gyventojai bando išsaugoti mišką, pasakojo ir sostinės tarybos narys Algis Čaplikas. Jis sakė sulaukęs gyventojų skundo, kuriame nurodoma, kad nebuvo atsižvelgta į jų interesus. „Girdėjau, kad ir daugiau tokių skundų, gyventojų išreikštų nuogąstavimų dėl bendrojo plano yra. Į mane kreipėsi „Gudelių šilo“ bendrija. Jie ilgai susirašinėjo su savivaldybe, gaudavo tokius formalius atsakymus ir niekaip negaudavo pagrįsto atsakymo, kodėl nėra atsižvelgiama į jų interesus. Aš esu užklausęs administracijos direktoriaus, kad būtų aiškus ir motyvuotas Vilniaus valdžios atsakymas, kodėl nėra reaguojama į gyventojų nuomonę“, – kalbėjo A. Čaplikas.

Pasak jo, „Gudelių šilo“ gyventojai skundžiasi, kad yra formuojamas laisvas sklypas, nors jame jau auga miškas. Tiesa, šis miškas formaliai mišku laikomas nėra, nors, kaip sakė A. Čaplikas, jame užaugę dideli medžiai.

„Savivaldybė formuoja atskirą sklypą, kuris greičiausiai bus skirtas grąžinimui. O jeigu grąžinimui, tai ten atitinkamai apibrėžta, kad atsiras daugiabučiai namai. Tokių konfliktų yra daug“, – sakė tarybos narys. Jis negailėjo kritikos paruoštam planui. A. Čaplikas teigė, kad pats plano ruošimas vyko chaotiškai, neatsakingai ir nederinant interesų. „Tai tokie dabar rezultatai, kad einant į pabaigą vis daugiau konfliktų atsiranda. Buvo noras padaryti kažką naujo, bet iš to bandymo gaunasi tik daugiau nesutarimų. Jei gyventojai aktyviai stebi, tai pamatys, kad ir daugiau tokių dalykų bus panosėje padaryta“, – sakė A. Čaplikas.

 

Plano rengimas sustabdytas

Vilniaus savivaldybės Miesto plėtros departamento direktoriaus pavaduotoja Raimonda Rudukienė, komentuodama situaciją, teigė, kad savivaldybė, įgyvendindama jai priskirtas funkcijas nuosavybės teisių į žemę atkūrimo procese, pradėjo rengti laisvoje valstybinėje žemėje dar 2006 m. patvirtinto Vilniaus tarybos sprendimo detaliojo plano sprendinių koregavimą.

Jis vykdomas suformuojant žemės sklypą nuosavybės teisėms atkurti, nustatant daugiabučių gyvenamųjų pastatų ir bendrabučių teritorijos žemės naudojimo būdą ir kitus teritorijos naudojimo reglamentus vadovaujantis Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendruoju planu. „Planuojama teritorija nėra įtraukta į Lietuvos Respublikos valstybinį miškų kadastrą, ji tik ribojasi su suformuotu ir Nekilnojamojo turto registre registruotu valstybinės reikšmės miško žemės sklypu. Valstybinė miškų tarnyba tvarko Lietuvos Respublikos miškų kadastrą, atlieka valstybinių miškų inventorizaciją ir tvarko miškų apskaitą. Šiuo metu yra gautos iš visų institucijų teritorijų planavimo sąlygos Detaliojo plano rengimui, taip pat ir iš Nacionalinės žemės tarnybos, kuri neprieštaravo teritorijos planavimui“, – teigė R. Rudukienė. Pasak jos, šiuo metu Detaliojo plano rengimas yra sustabdytas, nes NŽT Vilniaus skyrius gyventojų bendruomenės iniciatyva kreipėsi į Valstybinių miškų tarnybą dėl planuojamos teritorijos įtraukimo į valstybinių miškų kadastrą.