Vietoj apšiurusio bendrabučio – modernūs būstai
„Praėjusią vasarą pradėti didieji buvusio bendrabučio pertvarkymo į daugiabutį darbai padaryti, belieka užbaigti apdailą, sutvarkyti aplinką ir gyventojai į šį naują daugiabutį jau galės keltis“, – patvirtino miesto Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna. Pasak jo, buvusio mokinių bendrabučio rekonstrukciją į daugiabutį ir buvo planuota baigti iki šių metų pabaigos.
Planuojama, kad naujakuriai į sutvarkytus būstus galės kraustytis jau metų pabaigoje, vėliausiai – kitąmet. „Labai tikiuosi, kad naujakuriai įvertins, jog gyvena naujame, patogiame, moderniame būste, tausos jį“, – vylėsi T. Jukna. Statybininkai socialinį būstą atiduos kiekviename jo bute įrengę dujinę viryklę ir gartraukį. Butuose taip pat įrengti dušai. Kiekvienas butas turės atskirą dujų, vandens, elektros skaitiklį ir už vandenį, elektrą, dujas mokės tiek, kiek jų suvartos. Kambariai šiame daugiabutyje, pertvarkytame iš praėjusio amžiaus 7-ojo dešimtmečio statinio, bus nedidukai – 11–14 kvadratinių metrų.
Socialiniame daugiabutyje bus 71 butas. Iš jų keturi pirmame aukšte skirti žmonėms, turintiems judėjimo negalią. Tokiuose butuose virtuvė sujungta su kambariu, yra platesnės sanitarinių mazgų patalpų durys. Erdvė vaikams Pasak T. Juknos, jau baigiamo pertvarkyti socialinio daugiabučio kaimynai, kurie protestavo prieš rekonstrukciją ir rinko parašus, šiuo metu priešpriešos tokiai kaimynystei neberodo. Kad kaimynams būtų ramiau, nuo jų daugiabutis bus atitvertas tvora. Šalia rekonstruojamo pastato įrengiama automobilių stovėjimo bei vaikų žaidimų aikštelės.
Pastarojoje sumontuoti vaikams žaisti skirti įrenginiai: sūpynės, karstyklės, smėlio dėžė. Buvusio Margaritos Rimkevičaitės profesinio rengimo centro bendrabučio pertvarkymas į socialinį daugiabutį kainavo 2,7 milijono eurų. Didžioji dalis lėšų – Europos Sąjungos fondų pinigai, tačiau kone milijonu eurų prie statybų teko prisidėti ir pačiam miestui, pinigus skiriant iš savo biudžeto.
Susitaikė su kaimynyste
Būsimo socialinio daugiabučio artimiausio kaimyno Arūno Buivydo namus nuo šio penkiaaukščio teskiria vos penki metrai. Jis buvo vienas aktyviausių priešininkų idėjos socialiai remtinuosius sukelti po vienu stogu miesto centre. Dabar A. Buivydas sako susitaikęs su būsima kaimynyste. „Nieko daugiau mums ir nelieka kaip tik susitaikyti su tuo, kad šalia turėsime būtent tokį daugiabutį. Nors iš tiesų vis dar baiminamės, kad jo gyventojai nebus itin tvarkingi, galbūt ir nevertins turto, kuris jiems atiteks, nerimaujame, kad iš butų gali sklisti triukšmas“, – neslėpė A. Buivydas.
Anot jo, baimę kiek mažina susitikimuose su Savivaldybės administracijos vadovu T. Jukna gautas pažadas, kad su tvarkos pažeidėjais niekas nesitaikstys, gavus skundų, šie nedelsiant bus iškeldinami iš naujų namų. Socialinio daugiabučio kaimynams taip pat buvo pažadėta, kad naujojo pastato teritorija bus stebima vaizdo kameromis, ji bus apšviesta. Pats A. Buivydas teigia išsiderėjęs, kad būtų pastatyta aklina tvora, atitversiantį jo namų teritoriją nuo daugiabučio. „Žinau, kad dėl tvoros tebesidera kiti kaimynai“, – tvirtina panevėžietis.
Eilėje šimtai
Prie naujojo Aldonos g. daugiabučio montuojamos vaizdo kameros. T. Jukna pabrėžė, kad iš jo gyventojų tikimasi supratingumo – viešosios tvarkos pažeidėjams grėstų iškeldinimas. Į naują pastogę atsikraustę socialiai remtinieji netaps visiškais šeimininkais – jie būstus nuomosis. Socialiai remtiniesiems būsto nuoma šiame daugiabutyje bus gerokai pigesnė nei tuo atveju, jei jie nuomotųsi pastogę iš privačių asmenų. Panevėžio savivaldybės Socialinių reikalų skyriuje guli 309 prašymai aprūpinti socialiniu būstu. Prieš metus, rugsėjį, tokių buvo 267. Skyriaus specialistės Ingridos Aksomaitienės teigimu, eilė socialiniam būstui nuomotis nuolat keičiasi, paprastai ji pildosi, bet būna ir taip, kad padavusieji prašymus persigalvoja. Prašančiųjų eilę turėtų sumažinti įkurtuvės pertvarkytame Aldonos gatvės pastate.