Svarstomi nauji daugiabučių namų karšto vandens sistemų priežiūros tarifai
Maksimalius tarifus ne trumpesniam kaip 3 metų ir ne ilgesniam kaip 5 metų laikotarpiui, kiekvienoje savivaldybėje nustato miesto taryba. Tokiu sprendimu sudaromos sąlygos konkurencijai ir užkertamas kelias galimam būsto administratoriaus piktnaudžiavimui.
„Nauji tarifai neturės jokios įtakos šildymo ir karšto vandens kainoms, jos liks tokios pačios arba net mažėjančios, kaip yra pastaraisiais mėnesiais, pvz.: už spalį šiemet mokėjome mažiau nei už tą patį laikotarpį pernai.
Mes labai tikimės, kad padidintas tarifas už daugiabučių namų šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūrą užtikrinks ir geresnę paslaugų kokybę bei didesnę atsakomybę, nes daugiametėje praktikoje pastebime, kad įmonės, vykdančios daugiabučių namų priežiūrą, neatlieka, arba atlieka ne pagal teisės aktuose nurodytą periodiškumą šilumos punktų paruošimą šildymo sezonui, o būtent dėl to mūsų klientai susiduria su netolygiu vidaus šildymo sistemų veikimu ar net avarijomis šildymo sezono metu“ – sako didžiausio Lietuvoje centralizuotos šilumos tiekėjo AB Vilniaus šilumos tinklai generalinis direktorius Gerimantas Bakanas
Svarstomi didesni maksimalūs tarifai, palyginti su šiuo metu galiojančiais, nes nuo 2013 m. iki 2019 m. didėjo išlaidos, skirtos darbo užmokesčiui dirbantiems energetikos sektoriuje: jei 2013 m. vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis buvo 646,34 Eur (neto 501,13 Eur), tai 2019 m.– 1 296,4 Eur (neto – 822,1 Eur), t .y., darbo užmokestis nuo 2013 m iki 2019 m. augo 64 proc. Būtent tai turi reikšmingos įtakos maksimalių tarifų peržiūrėjimui ir didinimui.
Įsigaliojus šiuo metu svarstomiems tarifams, standartinio 60 kv. m. buto savininkai mokėtų 4,8 euro mokestį per mėnesį, palyginti su iki šiol mokėta – 3,6 eurų per mėnesį suma. Per metus tai sudarytų apie 57,60 eurus, vietoje iki šiol mokėtų 43.2 eurų.
Šiuo sprendimu bus užtikrinta, kad pastatų šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai nepiktnaudžiautų nustatinėdami mokesčius už šių sistemų priežiūrą, kadangi nustatytas priežiūros tarifas negalės būti didesnis nei miesto tarybos nustatyti didžiausi galimi mokėjimai pasirinktam pastatui.
Be viso to, vadovaujantis Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administravimo nuostatais, nustatant konkretaus namo šildymo ir karšto vandens sistemų tarifą, namo administratorius privalės vykdyti paslaugos pirkimą ir tai užtikrins konkurencijos skatinimą bei naujų paslaugų tiekėjų atėjimą į priežiūros rinką, o taip pat – galimai mažesnėmis paslaugų kainomis vilniečiams.