Statybų sektoriaus revoliucija: pastatyti tokį namą reikia 12 valandų
Remiantis Pasaulio banko grupei priklausančios Tarptautinės finansų korporacijos (TFK) pateiktomis išvadomis, viena iš priežasčių, nulėmusių būstų trūkumą, – pernelyg lėtai besivystanti žemyno namų statybos pramonė. Visgi tikėtina, kad padėtis pasikeis, kadangi kelią skinasi pažangios technologijos ir nauji gamybos būdai, kuriuos pritaikius pavyks paspartinti ir racionalizuoti namų statybos procesus.
Unikalūs 3D spausdinimo būdu kuriami namai
Bendroji įmonė, kuriai priklauso „CDC Group“ (Jungtinės Karalystės vyriausybės plėtros finansų įstaiga) ir Europos statybinių medžiagų tarptautinė bendrovė „LafargeHolcim“, ėmėsi iniciatyvos, kurios esmė – statyti namus ir mokyklas pasitelkus trimačio (3D) spausdinimo technologiją. Tokios statybos tempai – išties įspūdingi: palyginti su tuo, kiek tektų gaišti įprastai, namas iškyla tiesiog beregint. „14Trees“ pavadinta bendroji įmonė veiklą jau plėtoja Malavyje ir Kenijoje. Kad pastatytų namą 3D spausdinimo būdu, jos specialistams prireikia vos 12 valandų. Tokio namo savikaina nesiekia 10 tūkst. dolerių (8,5 tūkst. eurų). Svarbu ir tai, kad, vykstant tokiai statybai, CO2 išmetama net 70 proc. mažiau negu tada, kai tenka realizuoti įprastą namo statybos projektą. Bendrovė taip pat sukūrė Afrikos diasporai skirtą internetinę platformą, kurioje žmonės raginami investuoti į idėją „grįžti namo“.
Pirmasis bendrovės pastangomis iškilęs namas, kurio statyba pagrįsta 3D spausdinimu ir kurio vienas iš svarbiausių pranašumų – įperkamumas, stovi Lilongvėje, Malavio sostinėje. Ne per seniausiai „14Trees“ užbaigė ir pirmąją pagal trimatį brėžinį „suformuotą“ mokyklą (taip pat Malavyje). Per neįtikėtinai trumpą laiką pastatyta mokykla duris moksleiviams atvėrė birželio 21 d. „Bendrovės „14Trees“ taikomų pasaulinio lygio, pačių pažangiausių technologijų panaudojimas padarys milžinišką įtaką sektoriaus vystymuisi ir Malavyje, ir platesniame regione. Tai puikus pavyzdys, kaip pavyksta investuoti į verslą, padedantį siekti JT užsibrėžtų darnaus vystymosi tikslų“, – džiaugiasi Tenbite‘as Ermiasas, „CDC Africa“ vykdomasis direktorius.
Globalių poreikių patenkinimas
Pastaraisiais dešimtmečiais daugelis Afrikos regionų patyrė ganėtina sparčius urbanizacijos procesus. „Nuo 2015 metų pusė Afrikos populiacijos gyveno kurioje nors iš 7 617-os gyvenviečių aglomeracijų“, – nurodoma Jungtinėse Valstijose veikiančio Brookingso instituto ataskaitoje.
Visgi ne tiktai Afrikoje 3D spausdinimas galėtų (ir gali) pasiteisinti kaip žmonėms gyventi skirtų namų statybos būdas. Pavyzdžiui, Meksikos Tabasko valstija gali didžiuotis įspūdingu Meksikos ir Jungtinių Valstijų įmonių bendradarbiavimo vaisiumi – pirmu pasaulyje pritaikius 3D spausdinimo technologiją pastatytu rajonu. Teigiama, kad tas rajonas atlaikys ir potvynius, ir žemės drebėjimus, ir kitas gaivalines nelaimes. Jį sudaro 50 namų. Visuose įrengti du miegamieji, svetainė, virtuvė ir vonios kambarys. Pažangioji technologija taikoma ir Jungtinėse Valstijose bei Europoje. Jos pagrindu kuriami unikalūs pastatai ne tik vilioja pavienius pirkėjus, bet ir padeda spręsti benamystės problemas. O štai Indijoje pirmajam 3D spausdinimu pagrįstos statybos projektui buvo pasirinktas Čenajaus miestas. Darbams atlikti teprireikė penkių dienų.
„14Trees“ vykdomi statybų projektai – tai vienas iš viešojo ir privačiojo sektorių bendradarbiavimo pavyzdžių, leidžiančių pasidžiaugti sėkminga darbo vietų kūrimo ir būstų deficito mažinimo Afrikoje praktika. TFK šiuo metu veda derybas su Kinijos tarptautine statybos ir projektavimo įmone „CITIC Construction“ ir planuoja, bendradarbiaujant su Afrikos įmonėmis, per penkerių metų laikotarpį pastatyti 30 tūkst. namų. Kiekvieno namo statybai, remiantis apskaičiavimais, prireiks penkių visą darbo dieną dirbančių darbininkų, o šitai reiškia, kad pavyks sukurti 150 tūkst. naujų darbo vietų. „Didėjant urbanizacijos tempams Užsachario Afrikoje, privatusis sektorius gali padėti vyriausybėms sumažinti kritinį gyvenamųjų būstų poreikį, – TFK portale parašė Oumaras Seydi, TFK Rytų ir Pietų Afrikos skyriaus direktorius.
– Platforma padės iš esmės pakeisti Afrikos būsto rinkas, kadangi atsiras kokybiškų ir įperkamų namų pasiūla, bus sukurta naujų darbo vietų ir pademonstruotas sektoriaus pajėgumas vietinėms plėtros institucijoms.“