Šildymo sezonas baigėsi ne visiems
Skolingi ir gyventojai, ir biudžetininkai, ir verslininkai
Bendrovės „Šiaulių energija“ duomenimis, pernai metų balandžio 1 d. gyventojai už suteiktas paslaugas buvo skolingi 7,159 mln. Lt be priskaitymo už kovo mėnesį. Šiemet skola išaugo nei daug, nei mažai – milijonu litų. 2012 m. balandžio mėnesio pradžioje gyventojai bendrovei jau buvo skolingi 8,369 mln. Lt.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus duomenimis, „Šiaulių energijai“ kompensacijoms už šildymą ir karštą vandenį per 2012 m. I ketvirtį buvo pervesta net 4,254 mln. Lt. Suma – įspūdinga, nes tiek pinigų Socialinės paramos skyrius pernai ar užpernai bendrovei pervedė per metus – 2011 m. gyventojams kompensavo išlaidų už 5,011 mln., užpernai – už 4,315 mln. Lt. Taigi milijonai žarstomi kairėn dešinėn. Juk taip paprasta sutaupyti atleidžiant biudžetinių įstaigų darbuotojus.
„Šiaulių energijai“ skolingi ne tik gyventojai, bet ir biudžetinės (respublikinio ir vietinio biudžeto) įstaigos. Pernai metais tuo pačiu metu jų skola bendrovei buvo 19,773 mln. Lt be priskaitymo už kovo mėnesį. Tiesa, šiemet, dirbusios taupymo režimu, biudžetinės įstaigos pasispaudė – jų skola sumažėjo perpus – iki 9,878 mln. Lt.
Skolingos bendrovei ir verslo įmonės ar įstaigos, beje, jos pareigingesnės – pernai balandžio 1 d. verslo skola bendrovei buvo vos 801 tūkst. Lt be priskaitymo už kovo mėnesį. Tiesa, matyt, nepalanki verslui situacija sąlygojo šio sektoriaus skolos augimą – ji išaugo 742 tūkst. Lt ir pasiekė pusantro milijono.
Oranžinis įspėjimas
Gyventojai, delsiantys sumokėti už bendrovės suteiktas paslaugas, savo pašto dėžutėse rado oranžinės spalvos lapelius, raginančius susimokėti. O jei vis dėlto pinigėlių nėra? Jei svarbiau išmaitinti šeimą, o ne paskutinius pinigus mokesčiams sumokėti? Ar AB „Šiaulių energija“, spręsdama skolų mokumo problemas, vadovaujasi geranoriškumo ir šalių bendradarbiavimo principais?
„Ėjau gerai nusiteikęs, nesiruošiau akių draskyti, kad visi vagys, gal todėl geranoriškai pasižiūrėjo, nors iš pradžių nenorėjo leistis į kalbas“, – pasakojo skolų mokėjimo grafiko sudaryti atėjęs gyventojas. Tiesa, jam to nepavyko padaryti, nes jis negalėjo įvykdyti tam tikrų bendrovės nurodymų.
„Moteris prie langelio liepė man iškart sumokėti sąskaitą už kovo mėnesį ir dalį skolos, bent šimtą litų, kitaip negalės sudaryti skolos mokėjimo sutarties. Atsakiau, kad tikrai negalėsiu to padaryti, – pasakojo šiaulietis. – Prižadėjau bendrovėje pasirodyti iki gegužės 10 d. Svarbiausia man buvo gauti patvirtinimą, kad manęs teismams ir antstoliams nepaduos, tada garantuotai mūsų šeima bankrutuotų.“
Sunkumų dėl vartotojų nemokumo neturi
Anot AB „Šiaulių energija“ atstovės spaudai Tomos Grikštienės, didelių sunkumų dėl vartotojų mokumo bendrovė neturi. „Kiekvienas vartotojas, turintis įsiskolinimą ar finansinių sunkumų, visuomet gali kreiptis ir bendrovės darbuotojai pasistengs suderinti tokias susidariusių skolų grąžinimo sąlygas, kurios atitiks būtent to vartotojo finansines galimybes“, – teigė ji.
Susidarius įsiskolinimui, bendrovės darbuotojai pirmiausia siunčia įspėjimą. Jį gavęs vartotojas dažniausiai atvyksta į bendrovę, kur su juo yra derinamos skolos grąžinimo sąlygos. Yra sudaromi skolų mokėjimo grafikai, atitinkantys vartotojo realias galimybes. Tik tada, kai vartotojas piktybiškai vengia laikytis sudaryto skolos grąžinimo grafiko arba nereaguoja į jam siunčiamus įspėjimus, bendrovė dėl skolos priteisimo kreipiasi į teismą. Teismui priteisus ir vartotojui kreipiantis į bendrovę, jam suteikiama galimybė sudaryti priteistos skolos grąžinimo grafiką. Ir tik jei vartotojas nė viename skolos valdymo etape nesidomi ir nebendradarbiauja, tokios skolos išieškojimas perduodamas antstoliams.
Anot bendrovės atstovės, vartotojai dažniausiai į bendrovę kreipiasi patys jau po pirmo įspėjimo.
Dujos brango, termometro stulpeliai krito
2011-2012 m. šildymo sezonas pasižymėjo tuo, kad AB „Šiaulių energija“ perkamų importuojamų dujų kaina buvo nepastovi ir per 2011 10 – 2012 04 laikotarpį išaugo net 11,03 proc. Dėl šios priežasties teko didinti ir šilumos energijos kainą – nuo 2011 10 iki 2012 04 ji padidėjo 6,3 proc. (nuo 25,80 ct/kWh be PVM iki 27,42 ct/kWh be PVM).
Šis šildymo sezonas taip pat pasižymėjo itin žema lauko oro temperatūra ir dėl to susidariusiomis ekstremaliomis sąlygomis – 2012 m. sausio mėnesio vidutinė paros lauko oro temperatūra siekė –18,9°C, o 2012 m. vasario mėn. šaltukas spaudė net –24,4°C.
AB „Šiaulių energija“ atstovai džiaugiasi, kad pavyko išvengti šilumos energijos tiekimo sutrikimų, todėl bendrovė šį šildymo sezoną užbaigė sėkmingai. Nesidžiaugia tik gyventojai, kurių pinigines šiemet itin paplonino sąskaitos už šildymą.