Servitutų kompensacijos ir už pastatuose esančius elektros įrenginius

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Nekilnojamojo turto savininkai, kurių patalpose įrengti elektros įrenginiai, galės gauti vienkartines kompensacijas. Vyriausybė pakoregavo kompensacijų apskaičiavimo ir mokėjimo tvarką. 

Jau nuo 2018 m. rugpjūčio 1 d. „Energijos skirstymo operatorius“ (toliau – ESO) moka vienkartines kompensacijas už elektros įrenginius esančius žemės sklypuose (el.stulpus). Nuo šiol, kreiptis dėl vienkartinės kompensacijos galės ir pastatų savininkai, kurių patalpose yra įrengti elektros įrenginiai.

Didžioji dauguma tokių elektros įrenginių įrengta juridinių asmenų NT objektuose – prekybos centruose, biuruose, verslo centruose, pagalbinėse patalpose, savivaldybės įmonių, organizacijų, institucijų ir kt. NT nuosavybėje, tačiau gali būti įrengta ir fizinių asmenų kitoms reikmėms naudojamame NT.

Kompensacija už nustatytą servitutą bus mokama tik už tuos elektros įrenginius, kurie NT savininkų nuosavybėje įrengti iki 2004 m. liepos 9 d., kaip tai numatyta Elektros energetikos įstatyme.

Pagal Vyriausybės priimtą nutarimą, NT savininkams apskaičiuojamos ir mokamos tik vienkartinės, iki 10 proc. siekiančios NT vertės, kompensacijos už naudojimąsi nustatytu servitutu. Kompensacijų dydis nustatomas atsižvelgiant į Registrų centro 2017 m. atlikto masinio vertinimo metu identifikuotas ir lapkričio 1 d. patvirtintas vidutines NT vertes.

Nėra nustatyta termino kada kompensacijos bus baigtos mokėti, kaip ir nėra nustatyta termino iki kada žemės savininkas gali teikti prašymą kompensacijai už servitutą. Daugiau informacijos apie paraiškų teikimą www.eso.lt, skiltyje „Kompensacijos už naudojimąsi servitutu“.

NT savininkams, kurie pateiks prašymą, Bendrovė praneš ar jam priklauso vienkartinė kompensacija, kokių papildomų dokumentų reikia, informuos apie suskaičiuotą kompensacijos sumą ar prašymo nagrinėjimo statusą. Dokumentų teikimo procesas bus kaip ir žemės servitutų dokumentų teikimo atveju.

Kompensuoti už žemės sklypuose esančius servitutus 2019 m. gauta daugiau nei 12 tūkst. žemės savininkų prašymų. Išmokėta beveik 900 tūkst. eurų kompensacijų daugiau nei 10 tūkst. žemės savininkų. Dalies prašymai atmesti ar sustabdytas nagrinėjimas, nes sklype nėra ESO priklausančių tinklų, servitutas jau apmokėtas, būtina nustatyti specialiąsias žemės naudojimo sąlygas ar apsaugos zonos plotą, kt. priežasčių. Pernai vidutinė servituto kompensacijos suma siekė 72 eurus.

NT savininkai, kurių nuosavybėje įrengta el. įranga, teikti prašymą dėl vienkartinės kompensacijos, gali paskambinę tel. 1852 arba www.eso.lt puslapyje, skiltyje „Kompensacijos už naudojimąsi servitutu“.

Pasak Energetikos ministerijos, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba preliminariai yra paskaičiavusi, kad kompensacijoms už įstatymu nustatytus nekilnojamojo daikto servitutus gali prireikti apie 1,6 mln. eurų.