Renovuoti skatina ne vien mažesnės sąskaitos
Apie tai, kodėl ne vien mažesnės šildymo sąskaitos – aktualios senų daugiabučių gyventojams norintiems renovuoti – pokalbis su jonaviete Regina Sarafiniene.
Labiausiai rūpėjo „atjauninti“ seną fasadą
Jonavoje gyvenanti Regina Sarafinienė pasakoja, kad bene pirmas motyvas pradėti daugiabučio atnaujinimą buvo estetinis namo vaizdas, mat daugiabučio blokai buvo įskilę, pamatai – aptrupėjo, o kiauras stogas leido vandenį. „Iš pradžių mus labiausiai motyvavo būtent argumentas dėl namo estetikos.
Vėliau, žinoma, diskutuojant išsiaiškinome ir ekonominę renovacijos pusę, nutarėme, kad reikia pakeisti šildymo sistemos įrenginius. Be abejo, įtakos turėjo ir mažesnių šildymo sąskaitų lūkesčiai“, – priežastis atskleidžia pašnekovė.
Praėjusi žiema šiam namui – jau antroji po būsto renovacijos, todėl gyventojai jau spėjo patirti renovacijos naudą. „Įsirengėme autonominį šildymą, kuris leidžia gyventojams patiems reguliuotis norimą temperatūrą kambaryje. Pokytis labai teigiamas, jaučiamas ir mažesnėse šildymo sąskaitose.
Gyventojai labai patenkinti ir džiaugiasi. Kiek kalbuosi, nei vienas neišreiškė nuomonės, kad renovacijos nereikėjo. Žinoma, pradžioje tariantis ir priimant sprendimą, turėjome įtikinti gyventojus, kad jų baimės nepagrįstos“, – sako R. Sarafinienė. Gyventojai baiminosi ir paskolos iš banko, ir to, kad gali negauti valstybės paramos.
Nuogąstauta ir dėl to, jog gyventojai, kuriems priklauso šildymo kompensacija, negaus 100 proc. valstybės paramos renovacijai. Kaip teigia pašnekovė, šias nepagrįstas baimes padėjo išsklaidyti tiksli informacija, individualus bendravimas su abejojančiais gyventojais, savivaldybės darbuotojų pagalba atsakant į visus rūpimus klausimus.
Gyvena… ramiau
Kai kurie atnaujinimo darbai, pavyzdžiui, elektros instaliacijų pakeitimas, įgyvendinti dar iki renovacijos, todėl daugiausiai apsistota ties šildymo sistemos modernizavimu: pakeisti radiatoriai, įdiegtas autonominis šildymas butuose, pakeisti šildymo ir karšto vandens vamzdžiai.
R. Sarafinienė daugiabučio gyventojų paskirta įgaliota atstove, todėl gali palyginti kylančias problemas prieš ir po namo renovacijos. „Po renovacijos įvairių reikalų atsiranda mažiau – anksčiau būdavo, kanalizacijos ar kitų rimtesnių problemų. O dabar gerokai ramiau, avarinių situacijų kol kas išvis net nepasitaikė. Galime tik džiaugtis“, – apibendrina pašnekovė bei suskaičiuoja, kad labai džiugina ir ekonominė renovacijos nauda. Pavyzdžiui, 51 kv. m butas, iki renovacijos už šildymą sumokėdavęs apie 40 eurų, dabar net šalčiausiu laikotarpiu tesumoka 15 eurų.