Remontuoti leidžiama tik atsiklausus kaimynų ir Savivaldybės
Pranešti turi ir individualių valdų gyventojai
Nustatytos formos pranešimą Savivaldybės administracijai Priimamajame gyventojai privalo pateikti ne vėliau kaip prieš 7 kalendorines dienas iki remonto ar statybos darbų pradžios.
Civilinės saugos, viešosios tvarkos ir sanitarijos skyriaus vedėja Vitalija Pelenienė atkreipia dėmesį, kad pranešimą apie remontą turi pateikti daugiabučių gyventojai, daugiabučiuose įsikūrusios įmonės, taip pat individualių namų gyventojai, jeigu yra bendraturčių.
Individualių valdų šeimininkai, atliekantys remonto, statybos darbus lauke (šiltinant sienas, keičiant stogą, kažką griaunant ir pan.), jeigu 300 metrų atstumu gyvena kaimynai ir triukšmas gali jiems trukdyti, taip pat apie darbus turi pranešti Savivaldybei ir įspėti kaimynus.
Apie triukšmą reikia įspėti kaimynus
Savivaldybei pateikiamame pranešime turi būti nurodoma triukšmo šaltinių naudojimo vieta, planuojamas triukšmo lygis ir trukmė bei triukšmo mažinimo priemonės.
Pasak V. Pelenienės, neretai atliekant remonto darbus (gręžiant sienas, griaunant) skleidžiamas kur kas didesnis garsas nei nurodyta higienos normose. Taigi, pranešime apie triukšmo lygį tai ir reikėtų nurodyti.
Dienos metu (6–18 val.) leistinas maksimalus triukšmas yra 55 decibelai, vakare (18–22 val.) – 50 decibelų, naktį (22–6 val.) – 45 decibelai. Beje, įprastinė kalba sukelia 50 decibelų triukšmą, garsi kalba – 70 decibelų, miesto ir buities prietaisų keliamas triukšmas siekia nuo 40 iki 100 decibelų.
Nors pranešime reikia nurodyti triukšmo mažinimo priemones, tačiau V. Pelenienė supranta, kad ne visada triukšmą įmanoma susilpninti. Tačiau remonto ar statybos darbus atliekantys žmonės turėtų stengtis sumažinti triukšmą ten, kur įmanoma (pavyzdžiui, naudoti prietaisus, keliančius kuo mažiau triukšmo, naudoti garsą izoliuojančias medžiagas, sieneles).
Pasak V. Pelenienės, anksčiau buvo nurodyta, kad pranešimą reikia pateikti, jeigu remontuojant planuojama užgaišti ilgiau nei 15 dienų, tačiau gavus pastabų, nuspręsta, kad pranešimas turi būti pateiktas, net jei planuojama remontuoti dieną ar dvi.
Jei statybos, remonto darbai planuojami darbo dienomis vakaro laiku nuo 17 iki 21 valandos ar sekmadieniais nuo 10 iki 19 valandos, privaloma turėti visų besiribojančių patalpų ar valdų gyventojų raštiškus sutikimus. Sutikimų kartu su pranešimo forma Savivaldybei teikti nereikia, juos privaloma pateikti tik statybos darbų triukšmo kontrolieriui paprašius.
V. Pelenienė pataria apie atliekamus triukšmingus statybos, remonto darbus iš anksto informuoti kaimynus, paskelbti apie tai namo skelbimų lentoje.
Pasak vedėjos, įstatymo pakeitimai ir Vyriausybės nutarimas atsirado dėl to, kad visoje šalyje būdavo sulaukiama labai daug gyventojų skundų dėl triukšmingų remonto, statybos darbų. Tikimasi, kad naujos nuostatos padės suvaldyti triukšmą.
„Be to, šie pakeitimai įpareigoja bendrauti, susitarti su kaimynas“, – sako V. Pelenienė.
Tikrins pasirinktinai ir pagal skundus
Pagal Vyriausybės nutarimą, patikrinimus vykdys statybos darbų triukšmo kontrolieriai.
„Kadangi pranešimų formų sulaukėme gana daug, apie šimtą, nusprendėme, kad sulaukus skundų važiuosime į neplaninius patikrinimus, o planiniai patikrinimai bus atliekami, jeigu formoje nurodyta, kad dirbs vakaro metu, sekmadieniais arba remonto ar statybų terminas ilgesnis nei pusė metų“, – sako V. Pelenienė.
Jeigu bus nustatyta pažeidimų, pirmą kartą bauda gresia nuo 20 iki 80 eurų. Jeigu nusižengimas kartojasi – nuo 80 iki 300 eurų.
Šios baudos galioja visiems triukšmadariams, drumsčiantiems ramybę vakaro ar nakties metu.
Pasak V. Pelenienės, šiemet dėl triukšmingo remonto sulaukta trijų skundų.
Triukšmą kelia ne tik statybininkai
Vedėja sako, kad kur kas daugiau gyventojų skundų skyrius sulaukia dėl kitokio pobūdžio triukšmo: per garsiai vaikai po kambarį bėgioja, krykštauja, muzika per garsiai leidžiama, šuo loja ir panašiai. Kartais pasitaiko net labai keistų skundų.
„Buvo atvejis, kai kaimynai skundėsi jaunuoliu, kuris grįžęs vėlai naktį, nes dirbdavo vakarinėje pamainoje, garsiai ištraukinėdavo, klodavosi lovą“, – pasakoja V. Pelenienė.
Vedėja sako, kad kartais žmonėms tiesiog trūksta pakantumo, supratingumo. Reikia atsižvelgti, ar triukšmas keliamas piktybiškai, ar ne. Taip pat suprasti, kad daugiabučiuose sienos nėra pačios storiausios ir geriausiai izoliuojančios garsą – viename bute nusičiaudėjus, iš kito gali išgirsti „Į sveikatą“.
„Kartą sulaukėme skundo, kad viršuje kaimynė vaikšto su aukštakulniais, kaukši. Paprašėme, kad kaimynai, kurie skundėsi, įsileistų mūsų specialistą, kad šis pasiklausytų, kaip ten kaukši, bet neįsileido“, – dar vieną pavyzdį pateikia vedėja.
Pasitaiko atvejų, kai skundžiama norint pakenkti nemėgstamiems kaimynams, suvesti sąskaitas.
Iš individualių valdų gana dažnai sulaukiama nusiskundimų dėl vėlai vakare ar naktį lojančių šunų.
Tokiu atveju šeimininkai baudžiami už gyvūno nepriežiūrą ir pirmą kartą gali sulaukti baudos nuo 30 iki 120 eurų, jei nusižengimas padarytas pakartoninai – nuo 120 iki 230 eurų.
Gaunama skundų ir dėl renginių metu keliamo triukšmo.
„Praėjusiais metais buvo nusiskundimų iš daugiabučių namų gyventojų dėl prie Talkšos ežero vakaro metu lauke demonstruojamų filmų skleidžiamo triukšmo“, – sako V. Pelenienė.
Atvirose koncertų ir šokių salėse estradinių ar kitų pramoginių renginių metu 18–22 valandomis triukšmas negali viršyti 85 decibelų, o 22–6 valandomis – 60 decibelų.