Rekonstrukcija didžiausioje šalyje nuotekų valykloje įsibėgėja
Nuotekų valymo procesas yra tiesiogiai priklausomas nuo miesto gyvenimo dinamikos. Augant gyventojų skaičiui, keičiantis jų vartojimo įpročiams, prie šių aplinkybių turime pritaikyti ir vandentvarkos technologijas. Tik taip galime kelti atitinkamus aplinkosaugos ir kokybės standartus. Vilniui, kaip moderniam miestui su atsakingu požiūriu į ateitį, tai yra labai svarbu. Šiuo metu sparčiai judame su bioreaktorių rekonstrukcija, tačiau esame suplanavę dar keletą labai svarbių rekonstrukcijos etapų, kurių svarbą matome ne tik mes, bet ir nacionalinės svarbos institucijos“, – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Didžiausioje Vilniaus nuotekų valykloje per pusę metų įgyvendinti ir baigti pirmojo bioreaktoriaus rekonstrukcijos darbai, šiuo metu antrajame bioreaktoriuje yra montuojama aeracinė sistema, oro vamzdynai, technologinė įranga, vykdomi naujo antrinio nusodintuvo ir orapūtinės pastato statybos darbai.
Vilniaus miesto nuotekų valykloje iš viso naudojami 6 bioreaktoriai. Tai svarbiausia valymo grandis, atsakinga už biologinį nuotekų valymą. I-ojo rekonstrukcijos etapo metu valykloje ketinama atnaujinti visus bioreaktorius, kurie bus pritaikyti azoto ir fosforo šalinimui. Rekonstravus bioreaktorius, biologinės grandies pajėgumas bus padidintas net 50 proc., įdiegus papildomą įrangą, azoto ir fosforo teršalų išvalymą ketinama padidinti daugiau nei 60 proc. Būtent šiuos teršalus morališkai pasenusi valykla ne visuomet pajėgdavo išvalyti.
„Didžiausia Lietuvoje nuotekų valykla veikia jau daugiau nei 30 metų, todėl didžiuojamės stebėdami rekonstrukcijos metu čia įgyvendinamus pokyčius. Nors rekonstrukcijos darbų pabaiga yra numatyta tik kitais metais bei priešakyje lieka daug suplanuotų atlikti pokyčių, tačiau nuotekų valyklos atnaujinimas žingsnis po žingsnio tampa realybe. Savo veikloje esame įsipareigoję ne tik savo klientams, bet ir gamtai, švaresniam ir žalesniam miestui, aukščiausius standartus atitinkančiai nuotekų tvarkymo kokybei“, – sako bendrovės „Vilniaus vandenys“ Klientų aptarnavimo tarnybos vadovas, laikinai einantis generalinio direktoriaus pareigas, Saulius Savickas.
Žinia apie nuotekų valyklos rekonstrukciją oficialiai paskelbta 2020 m. rugpjūčio mėnesį, realūs statybos darbai prasidėjo po gauto statybų leidimo – praėjusių metų vasarą.
„Vilniaus vandenų“ valdomos didžiausios Vilniaus mieste ir apskrityje nuotekų valyklos atnaujinimui planuojama skirti rekordinę sumą – beveik 44 mln. eurų, iš kurių 26,5 mln. eurų sudaro ES struktūrinių fondų, o likusi 17,7 mln. dalis – bendrovės lėšos. Valyklos rekonstrukcijos darbus suplanuota atlikti etapais. Daugiausia jų kiekiu ir verte, už 32.8 mln. eurų, ketinama atlikti pirmajame rekonstrukcijos etape.
Didžiausia Vilniaus mieste ir apskrityje nuotekų valykla surenka ir išvalo daugiau kaip 100 tūkst. kub. metrų nuotekų per parą ir beveik 130 tonų įvairių teršalų. Po trejus metus (2020–2023 m.) truksiančios rekonstrukcijos, nuotekų valyklos pajėgumai išaugs iki 160 tūkst. kub. metrų nuotekų per parą ir daugiau nei 150 tonų teršalų.
Valyklos rekonstrukcija išspręs ir dažnų liūčių sukeliamas problemas sostinėje. Siekiant užtikrinti didesnį valyklos pralaidumą liūčių metu, kai valyklai tenka apdoroti staiga išaugusį didelį kiekį nuotekų, bus pastatytas naujas grotų pastatas su smėliagaudėmis, kuriame vyksta pirminis nuotekų valymas, atnaujintos pirminio dumblo ir grąžinamo dumblo siurblinės, jose pakeičiant nusidėvėjusią, funkcijų nebeatliekančią įrangą, rekonstruoti paskirstymo, komunikacijos kanalai, pakeisti vamzdynai.
Siekiant efektyviau valyti teršalus, planuojama rekonstruotoje valykloje sumontuoti ir vadinamojo tretinio valymo įrangą – papildomą valymo grandį, kurioje būtų valomos smulkiosios dalelės, fosforas. Tretinis valymas galėtų būti viena iš alternatyvių technologijų, pasitelkiamų plastiko nuotekose sulaikymui. Ieškodama ateities sprendimų bendrovė nuotekų valykloje jau perdirba ir elektros energijos gamybai panaudoja čia išgaunamą dumblą.