Paskelbė, kur bus renovuota daugiausia namų

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Vasario 1 d. pasibaigė paraiškų dalyvauti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje teikimas. Būsto energijos taupymo agentūrai (BETA) pateiktos net 577 paraiškos iš visos Lietuvos. Kaip pastebi BETA specialistai, didžiausia šių metų naujovė: reikalavimas BETA teikti jau gyventojų pritarimų gavusiuosius investicijų planus, pasiteisino su kaupu – gauti investicijų planai pasižymi kokybe.

Gyventojų balsas – dar svarbesnis

 

Kaip pastebi BETA Projektų įgyvendinimo skyriaus vedėja Gintarė Burbienė, BETA pateikti, jau gyventojų pritarimą gavę renovacijos projektai, leidžia tikėtis, kad renovacijos procesas šiemet bus greitesnis: „Jau dabar matome, kad gautos paraiškos – kokybiškesnės, gyventojų aptartos ir įvertintos, jiems gerai žinomos ir energinio efektyvumo priemonės, ir projekto kaina.

 

Pasibaigus BETA vertinimui atrinkti projektai galės iškart stoti prie renovacijos starto linijos.“ Preliminariais duomenimis, bendra suma, kurios prašoma renovacijai, sudaro 252 mln. eurų, iš jų – 98 mln. eurų – valstybės parama. Kaip pastebi BETA specialistė, šiemet savo ryžtu dalyvauti renovacijoje nustebino didieji Lietuvos miestai –Vilnius, Kaunas, Klaipėda. Iki šiol didmiesčius pagal renovuotų namų procentą lenkia mažosios savivaldybės, tokios kaip Elektrėnai, Ignalina, Druskininkai. Tačiau šiemet ši tendenciją gali pasikeisti. „Matome didžiųjų miestų iniciatyvumą, kuriuo anksčiau pasižymėdavo mažosios savivaldybės. Panašu, kad didieji miestai šiemet norėtų pasivyti mažesnius ir net juos aplenkti“, – komentuoja pašnekovė.

 

Pasirašys sutartis su administratoriais

Kai BETA baigs paraiškų vertinimą, finansavimą gavusių projektų administratoriai bus kviečiami pasirašyti sutartį su BETA. „Valstybės paramos teikimo sutartis – naujovė, kuria siekiama pagreitinti renovacijos procesą, kontroliuoti projektų įgyvendinimo trukmę ir padidinti administratorių atsakomybę“, – komentuoja G. Burbienė. BETA specialistė pabrėžia, kad visos naujovės galios tik daugiabučiams, prisijungusiems prie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos šiemet.

 

„Tarp kitų svarbių naujovių – galimybė gauti valstybės paramą bendrųjų patalpų elektros instaliacijos atnaujinimui ir papildomą 10 proc. valstybės subsidiją šilumos punkto modernizacijai“, – pasakoja pašnekovė bei priduria, kad 491 namui, kuris šiuo metu jau yra renovuojamas, galios senesnės taisyklės. Daugiabučiams, prisijungtiems prie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos šiais metais, teikiama 30 proc. parama energinio efektyvumo priemonių įgyvendinimui, papildoma 10 proc. parama bus suteikiama, jeigu bus modernizuojamas senas šilumos punktas ir pertvarkoma šildymo sistema, įrengiant šilumos apskaitos sistemas. 100 proc. parama renovacijos projekto administravimo bei techninės priežiūros išlaidoms.

 

Pirmenybė – daugiabučių grupėms

 

Vertindami gautas paraiškas, BETA specialistai vadovausis Aplinkos ministerijos nustatytais paraiškų atrankos prioritetais. Vienas svarbiausių šiemet – kvartalinės renovacijos projektai. Tai reiškia, kad pirmenybė gauti finansavimą renovacijai bus teikiama ne pavieniams daugiabučiams, o tiems, kurie patenka į kvartalinės renovacijos projektus.

 

Kompleksinė pastatų renovacija nėra naujovė Lietuvoje. Prieš trejus metus pilotinius kvartalinės renovacijos projektus jau pradėjo rengti trys savivaldybės: Utenos rajono, Šiaulių miesto ir Birštono. Šiemet BETA taip pat ketina pakviesti renovacijos administratorius gilinti savo žinias apie kompleksinę renovaciją. Mokymuose bus pasitelkta ir partnerių iš Vokietijos patirtis.