Pandemija nesustabdė būsto pirkimo: butus apžiūri ir perka nuotoliniu būdu
Norą turėti būstą virusas buvo pristabdęs tik trumpam – pavasarį. Dabar sandoriai sudaromi vienas po kito, jų nestabdo net nedarbas.
Būsto kainos taip pat išaugo 6–7 proc., nes ekonomika, anot ekspertų, po pirmo karantino ėmė greitai atsigauti. Turėti nuosavus namus žmonės skuba, nes jų pajamos auga labiau nei brangsta būstas. Lietuvos banko skaičiavimu, vidutinio dydžio butą šeima dabar gali nusipirkti maždaug už savo trejų metų atlyginimą, o pavyzdžiui, 2015-aisiais tam būtų reikėję dirbti beveik ketverius metus.
Būsto pardavimų vadybininkė teigia, kad dabar butai ne tik apžiūrimi, tačiau ir perkami.
„Lapkritį buvo daugiau negu 100 online susitikimų apimant visus mūsų projektus. Šiuo metu turime apie 20 pardavimų. Žmonės tikrai nebijo pirkti online būdu. Aišku, tas pirkimas ir sprendimas užtrunka šiek tiek ilgiau, nes pirkinys didelis“, – aiškina „Citus“ pardavimų vadybininkė Gabrielė Dragūnevičiūtė.
Ekonomistai sako, kad antros pandemijos bangos sunkumai dar nepasijautė. Įmonės turi mažiau rezervų arba neturi jų visai, todėl bankrotai pasimatys vėliau, tada tai pajaus ir namų ūkiai.
Bet Lietuvos bankas sako pasiruošęs reaguoti, kaip situacija bepasisuktų. Jie bankams, priklausomai nuo situacijos, nurodys arba lengviau skolinti, arba atvirkščiai – vėl griežčiau žiūrėti į kredito norinčiojo pajamas, pradinį įnašą.
„Jeigu susiduriame su situacija, kada ekonominis scenarijus tampa labai nepalankus, tada iš principo mes galime paskatinti kredito rinką, atlaisvinti atskirus reikalavimus atsakingo skolinimo. Lygiai taip pat, jeigu mes matytume, kad kažkurioje srityje kaista situacija, pavyzdžiui, Vilniuje nekilnojamojo turto kainos šauna labai smarkiai ir šovimo priežastis, sakykime, yra bankų paskolos tokios, kokios buvo kokiais 2008 metais, tada mes galim tiesiog išskirti Vilniaus miestą kaip tokį ir kaip tik ten griežtinti atsakingo skolinimo nuostatas“, – pasakoja Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.
Apklausa rodo, kad beveik trečdaliui žmonių noras nusipirkti kitą būstą kilo būtent per karantiną. Ekspertai sako, karantinas keičia požiūrį į būstą. Jis jau nėra vieta, į kurią pareinama pailsėti, pavalgyti ir pernakvoti. Dabar būstas yra ir biuras, ir mokykla. Į ką tai pavirs? Greičiausiai atsiras erdvesnio būsto poreikis.
Ekonomisto Žygimanto Maurico teigimu, mažus būstus keis didesni nei 100 kvadratinių metrų ploto butai arba namai, tačiau biurų rinkai prognozuojami sunkumai.