Nuosavų namų savininkai turi suskubti: jau gali kreiptis dėl paramos saulės elektrinėms

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Anot energetikos viceministro Ryčio Kėvelaičio, gyventojai paraiškas dėl paramos saulės elektrinėms įrengti gali teikti nuo gegužės 10 d. iki birželio 10 d. Paramą gaus asmenys, elektrinę norintys įrengti ant nuosavo gyvenamojo namo ar sodo namelio.

Numatoma, kad šiemet biudžetas tokiai paramai turėtų siekti 4,5 mln. eurų, tačiau yra numatyta galimybė šį biudžetą ir padidinti.

Gyventojams skiriama fiksuota subsidija – už vieną įvestą saulės elektrinės kilovatą valstybės skirs 323 eurus. Elektrinė daugiausia gali siekti 10 kW.

„Jeigu įsirengiama, tarkime, 5 kW saulės elektrinė, tuomet žmogus gauna 1615 eurų, kai įsirengia savo elektrinę. Tokie pagrindiniai parametrai. Turbūt dar reikėtų paminėti ir tai, kad pateikus paraiškas Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), kuri priima tas paraiškas, per vieną mėnesį pateikia atsakymą, ar informacija pateikta teisingai, ar jūs atitinkate kvietimo sąlygas“, – nurodo R. Kėvelaitis.

Būtent APVA priima ir galutinį sprendimą dėl finansavimo skyrimo, taigi apie gautą ar negautą paramą gyventojai turėtų sužinoti jau liepos viduryje.

Viceministras akcentuoja – kadangi numatoma galimybė padidinti fondą, tikėtina, kad paramos negaus tik tie asmenys, kurie neatitinka keliamų reikalavimų: paraišką pateiks juridinis asmuo, paraiška bus teikiama dėl didesnės kaip 10 kW saulės elektrinės ar pareiškėjas iš esmės neatitiks kitų kriterijų.

„Šios paramos lėšos yra iš ES investicijų lėšų. Bendrai saulės elektrinių skatinimui iki 2023 m. turime 16 mln. eurų. Planuojame kvietimą turėti kiekvienais metais, bet, jeigu mes šiemet turėsime didesnį poreikį, galėsime tuos pinigus tikrai skirti“, – nurodo R. Kėvelaitis.

Įsirengti gali ne visi

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energijos konfederacijos vadovas Martynas Nagevičius tokią iniciatyvą vertina palankiai, tačiau perspėja įvertinti keletą svarbių aspektų. Jo tvirtinimu, parama reikalinga, nes ji sutrumpina reikiamos technikos įsigijimo laiką, atkreipia nuosavų namų savininkų dėmesį, kad tokia galimybė apskritai yra.

Kaip paaiškina M. Nagevičius, jeigu žmogus iš tiesų susidomėjo tokia galimybe, jam reikėtų įvertinti kelis dalykus: kokio dydžio elektrinės reikės ir ar jo pastato stogas tam tinkamas, ar užteks stogo ploto.

Norint nustatyti, kokio dydžio elektrinės reikės, M. Nagevičius pataria – pasižiūrėkite, kiek elektros įprastai sunaudojate per metus. Tam paprasčiausiai reikia sudėti per 12 mėnesių sunaudotų kilovatvalandžių skaičių.

„Tą skaičių reikėtų padalinti iš 1 000. Tada gauni skaičių, kuris nurodo, kokios galios saulės elektrinės reikėtų, nes vienas kilovatas saulės elektrinės per metus pagamina apie 1 000 kW. Jeigu, pavyzdžiui, per 12 mėnesių suvartojate 7 000 kW, vadinasi, reikia 7 kW elektrinės“, – paaiškina M. Nagevičius.

Jis atkreipia dėmesį, kad ta 7 kW elektrinė vis dėlto gali tilpti ne ant kiekvieno stogo. Paprastai 1 kW elektrinei reikia apie 7 kv. m ploto. Taigi, jeigu, kaip buvo pateikta pavyzdyje, jūsų būstui reikalinga 7 kW elektrinė, reikės 49 kv. m stogo ploto.

Taip pat derėtų įvertinti ir pirmines išlaidas. Norint įsirengti 1 kW elektrinę paprastai reikėtų skirti apie 1000 eurų. Kaip minėta, 323 eurus šios sumos ketina kompensuoti valstybė, taigi žmogui iš savo kišenės reikėtų skirti 677 eurus.

Anot M. Nagevičiaus, patirtos išlaidos paprastai atsiperka per daugiau nei penkerius metus: „Jeigu įrengiama vien tik elektra, tai atsiperka kažkur per 6–7 metus su parama. Be paramos – 9–10 metų. […] Tų šiuolaikinių saulės elektrinių standartai yra pritaikyti 25–30 metų laikotarpiui.“

Ateityje paramos gali sulaukti ir daugiabučių gyventojai

R. Kėvelaičio teigimu, ministerija pastebi ir vis didesnį žmonių susidomėjimą saulės elektrinėmis. Kaip nurodo viceministras, praėjusiais metais saulės elektrinėms buvo numatyta 1,5 mln. eurų parama, bet to rezultatas – saulės elektrinių įrengimas nuosavuose namuose per pastaruosius 7–8 mėnesius padvigubėjo.

„Per tą laikotarpį buvo įrengta 800 saulės elektrinių per tą laikotarpį. Manau, kad lygiai tokia pati situacija ir toks pat augimas bus iš po šio kvietimo“, – viliasi R. Kėvelaitis.

Ateityje paramą saulės elektrinėms įsirengti ketinama suteikti ir daugiabučių namų gyventojams. Šiuo metu yra galimybė daugiabučiuose saulės elektrinės pagamintą elektros energija naudoti tik bendrosioms reikmėms: laiptinių apšvietimui, liftams, aplinkos apšvietimui.

„Tai galima padaryti ir kartu su renovacija, t. y. įrengimas finansuojamas kartu su pastato renovacijos projektu, bet, šnekant apie individualius butus, tai teisės aktų projektai parengti“, – sako R. Kėvelaitis.

Jeigu Seimas pritars siūlymui suteikti galimybę saulės elektrines įrengti atskiriems butams, tokia galimybę gyventojai galės pasinaudoti nuo šių metų spalio 1 d.