Namų renovavimo brūzgynai: kompensacijų už šilumą gavėjai sunerimę
Klaipėdoje buvo atrinkti 24 daugiabučiai, suvartojantys daugiausia šilumos energijos. Pavyzdžiui, už gruodį, kai lauke buvo šilta, Paryžiaus Komunos g. 2 namo 60 kv. m ploto būsto gyventojams už šildymą teko pakloti apie 330 Lt.
Atrinktiems pastatams parengti investiciniai renovacijos planai atskleidė, kad modernizavimui prireiks nuo 0,5 iki 2 mln. Lt.
Tačiau atliktos gyventojų apklausos parodė, kad renovacijos skeptikų šiuose namuose – nemažai. Net ir tuose namuose, kur nuspręsta pritarti renovacijai, 30-40 proc. gyventojų pasisakė prieš.
Už renovaciją – tik kas dešimtas
Trijų namų gyventojai kategoriškai nepritarė renovacijai. Vyturio g. 7 namo gyventojai tikino, kad jų namas dar pakankamai naujas, nors ir statytas prieš trisdešimt metų.
Šiame name 60 kv. m ploto buto šeimininkai už šildymą gruodį vidutiniška mokėjo po 400 Lt. Tačiau tik kas ketvirtas šio namo gyventojas sutiko, kad reikėtų statinį modernizuoti.
Kiti abejojo darbų kokybe bei reikalingumu. Žmonės nusprendė savo jėgomis atnaujinti statinį ir atlikti tai etapais.
Visiškai kitokia situacija buvo Paryžiaus Komunos g. 2 bei Sulupės g. 13 name. Šie du daugiabučiai – jau seniai itin prastos būklės, jie statyti prieš pusę amžiaus. Dauguma gyventojų – asocialūs, todėl ir susikalbėti su jais buvo sunku.
„Vargu ar bankai jiems ir skolintų, mat dauguma šių žmonių ir taip paskendę skolose, nemoka už paslaugas ir daro tai piktybiškai“, – apgailestavo Klaipėdos miesto savivaldybės Miesto ūkio departamento vadovas Liudvikas Dūda.
Sulupės g. 13 name tik kas dešimtas gyventojas sutiko, kad renovacija būtina.
Išsigando neteksianti kompensacijos
Lengva nebuvo ir kituose daugiabučiuose: valdininkus pasitiko ne vienas renovacijos skeptikas.
Stokodami žinių žmonės pasisakė prieš ir tik vėliau suprato neteksiantys kompensacijų už šildymą. „Viena moteris iš Sportininkų g. 16 namo atbėgo labai susijaudinusi, kad suklaidino save ir savo drauges. Prašo, kad būtų galima surengti balsavimą iš naujo. Tai nėra draudžiama. Tik įsigilinusi į esmę moteris suprato, ką padariusi, nors prieš tai visus agitavo nepritarti statinio modernizavimui“, – pasakojo L.Dūda.
Anot valdininko, svarbu žinoti, kad net jei pastatas nebus renovuojamas, o gyventojas pasisakė už procesą – jis išsaugos kompensacijas.
21 daugiabučio renovacijos darbus tikimasi pradėti tik pasibaigus šildymo sezonui. Darbai bus pradedami nuo šildymo sistemos atnaujinimo.
Iki 40 proc. renovacijos sąnaudų apmokės valstybė: paramos dalis priklausys nuo to, kokia dalimi bus padidintas statinio energetinis efektyvumas.