Liko tik mėnuo, o elektros tiekėjo dar nepasirinko apie 75 tūkst. vartotojų

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Lietuvai pamažu atsisakant monopolinio elektros tiekimo privatiems vartotojams, tiksi paskutinis mėnuo, kai į pirmąjį elektros rinkos etapą patenkantys gyventojai gali sudaryti sutartis su nepriklausomais tiekėjais. Jeigu to nepadarys iki gruodžio 10 dienos, bus priversti už elektrą mokėti daugiau.

ESO skelbia, kad, naujausiais duomenimis, iš 100 tūkstančių gyventojų, kurie iki gruodžio 10 dienos turi pasirinkti elektros tiekėją, tai padarė tik kiek daugiau nei 23 tūkst. vartotojų.

Nors pasirinkti elektros tiekėją vartotojai gali nepriklausomai nuo to, į kurį etapą patenka, tiems, kuriems pasirinkti tiekėjo iki gruodžio 10 dienos nereikia, specialistai pataria neskubėti.

Nepasirinkusieji už elektrą mokės apie 12 proc. daugiau

Kitais metais šalyje prasidės elektros rinkos liberalizacija – buitiniai vartotojai ilgainiui privalės atsisakyti visuomeninio tiekėjo paslaugų. Paprastai tariant, elektros energija tampa tokia pat paslauga kaip internetas ar mobilusis ryšys, kurią teikia įvairios įmonės, o gyventojams lieka išsirinkti.

Šis jau ilgai planuotas pokytis įsibėgėjo gegužės mėnesį Seimui priėmus naujos laidos šalies Elektros energetikos įstatymą, kuriuo numatyta iki 2023-iųjų atsisakyti visuomeninio elektros tiekimo vartotojams. Tai reiškia, kad visi gyventojai turės patys pasirinkti elektros tiekėją, mat iki šiol monopolinis tiekėjas buvo „Ignitis“, priklausantis valstybės įmonei „Ignitis group“.

Beveik šimtas tūkstančių gyventojų jau šiemet gavo laiškus, kad jų elektros tiekimo sutartys nuo 2021-ųjų nustos galioti, todėl iki šių metų gruodžio 10 dienos turi apsispręsti ir pasirinkti norimą elektros tiekėją.

„Visi vartotojai, per metus suvartojantys daugiau nei 5 tūkst. kWh, sausio 1 dieną turi būti pasirinkę nepriklausomą elektros tiekėją. Jie tai turi padaryti iki gruodžio 10-osios, nes trys savaitės paliekamos pačiam tiekėjo pakeitimo procesui“, – paaiškina Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininko pavaduotojas Renatas Pocius.

Jei per etapą, į kurį patenka, gyventojas nepasirenka nepriklausomo elektros tiekėjo, garantinio tiekimo paslaugą jam dar pusę metų užtikrins ESO, įmonė, skirstanti elektrą. Vis dėlto šiuo atveju elektra būtų brangesnė nei pasirinkus nepriklausomą tiekėją, o ir po šio pusės metų laikotarpio ESO turi teisę garantinį tiekimą nutraukti.

„Vartotojai neliks be elektros energijos, nes visi baiminasi, kad jeigu nepasirinks, bus atjungti nuo tinklų, […] tačiau tokiu atveju elektra pabrangtų apie 12 procentų“, – pažymi R. Pocius.

Kaip nurodo Energetikos ministerija, šiuo metu beveik visi gyventojai elektrą perka naudodamiesi visuomeninio tiekėjo paslaugomis, o elektros energijos kaina ne dažniau kaip kas pusę metų nustatoma VERT.

Tačiau gyventojai jau dabar gali pasirinkti vieną iš šešių nepriklausomų tiekėjų: „Ignitis“, „Elektrum Lietuva“, „Enefit“, „Perlas Energija“, „Inregnum“ ir „EGTO“ energija. Jų bus dar daugiau.

Atlaisvinus elektros rinką ir į ją įtraukus daugiau dalyvių, sudaromos sąlygos atsirasti konkurencijai tarp skirtingų įmonių, o vartotojai turi galimybę pasirinkti labiausiai jų poreikius atitinkantį elektros tiekėją, nurodo Energetikos ministerija.

Atsisakant monopolinės ir pereinant prie konkurencingos tiekimo rinkos, Lietuvoje lygiai taip pat buvo atvertos kitos rinkos šakos, pavyzdžiui, mobiliojo ryšio sektorius. Šiandien jis laikomas vienu konkurencingiausių, o iš to, tvirtinama, laimi vartotojai.

Trys etapai

Kaip nurodo Energetikos ministerija, pokytis bus įgyvendinamas nuosekliai – trimis etapais. Vartotojai į vieną iš etapų įtraukiami pagal tai, kiek elektros energijos per metus suvartoja. Socialiai pažeidžiami, valstybės paramą gaunantys gyventojai nepriklausomai nuo suvartojimo patenka į trečiąjį etapą.

Į pirmąjį etapą patenka gyventojai, per metus suvartojantys daugiau nei 5 tūkst. kWh elektros energijos.