Lietuviai lenkia Europos vidurkį pagal pirmojo būsto įsigijimo amžių

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Lietuviai pirmąjį būstą tikisi įsigyti arba įsigyja gerokai jaunesni nei Europos vidurkis: 39 proc. lietuvių tai padarė arba tikisi padaryti būdami 26-35 metų, atskleidė šių metų birželio mėnesį atlikta reprezentatyvi visuomenės apklausa. Tuo tarpu „Statista“ duomenimis, Europoje tokiame amžiuje pirmuosius namus ketina įsigyti arba įsigijo vos 18 proc. gyventojų, o 38 proc. europiečių mano, kad nuosavo būsto įsigyti negalės niekada.

„Apklausa atskleidė, kad vos 4 proc. lietuvių savo būsto įsigyti visai nenori ir planuoja namus nuomotis visą gyvenimą, kai Europoje vidutiniškai 38 proc. sako, kad apskritai niekada negalės įsigyti nuosavo būsto, o 16 proc. teigia nenorintys to daryti.

 

Tai atskleidžia, kad nepaisant augančių nekilnojamojo turto kainų lietuviai vis dar ketina arba jau įsigijo pirmuosius būstus būdami itin jauni. Svarbu ir tai, kad 2020 m. lietuviai pagal turimo nekilnojamojo turto kiekį stipriai lenkė ES vidurkį: kai 70 proc. ES gyventojų turėjo nuosavo nekilnojamo turto, likę – nuomavosi, tai Lietuvoje NT turėjo net 88,6 proc.“, – apklausos duomenis komentuoja Donatas Daunys, tyrimą inicijavusios nekilnojamojo turto vystymo bendrovės „HOMA Development“ vadovas.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad 19 proc. respondentų įsigijo arba tikisi įsigyti pirmąjį būstą būdami 36-45 metų. 10 proc. – viršijus 45 metų ribą. 8 proc. – 18-25 metų tarpsnyje.

„Vakarų Europos valstybėse ir ypač jų sostinėse nekilnojamojo turto kainos didžiajai daugumai neįkandamos tapo jau gana seniai. Tokiose valstybėse kaip Olandija, Belgija, Vokietija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Austrija, Liuksemburgas apie pusė gyventojų mano, kad nuosavo būsto neturės niekada. Taip yra todėl, kad nepaisant didesnių atlyginimų nei Lietuvoje, nekilnojamo turto pradiniam įnašui žmonėms ten tenka taupyti kelias dešimtis metų, kai Lietuvoje tai padaryti net ir su išaugusiomis kainomis yra kur kas paprasčiau“, – teigia D. Daunys.

 

Pasak D. Daunio, Lietuva irgi eina Vakarų situacijos link: nekilnojamojo turto kainos auga, galimybių ir vietų naujiems objektams mažėja dėl sparčiai augančių miestų ir, tikėtina, kad per kelerius metus NT rinka pasikeis ir vis daugiau žmonių būstą nuomosis ilgiau, o nuosavus namus įsigyti galės tik aukščiausias pajamas gaunantieji.

Apklausą NT vystytojo „HOMA“ užsakymu atliko tyrimų bendrovė „Spinter“ , „Omnibus“ tyrimo metodu šių metų birželio mėn. buvo apklausti 1015 respondentų visoje Lietuvoje.

Trumpai apie HOMA

UAB „Homa group“, įsteigta 2003 m., prekės ženklas HOMA registruotas 2019 m. pabaigoje. Bendrovė užsiima dviem veiklos kryptimis: nekilnojamojo turto nuoma – šiuo metu valdo apie 150 000 kv. m. NT ploto visoje Lietuvoje; ir gyvenamoji bei komercinio NT plėtra bei pardavimu. HOMA šiuo metu vysto projektus: „Lazdynėlių vingis“ (Lazdynėliai, Vilnius) „24 terasos“ (Vilnius, Tarandė), „Vytenio 4“ (Naujamiestis, Vilnius), „Paukščių takas“ (Šeškinė, Vilnius), „Gilužio Rivjera“ (Pilaitė, Vilnius). Pagrindiniai HOMA NT projektai – kvartalinė mažaaukštė statyba.

 

Daugiau apie HOMA – interneto svetainėje www.homa.lt.