Kur geriau pirkti butą ar leisti vaiką į darželį: naudinga informacija – kelių mygtukų spustelėjimu

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Retas gyventojas žino galintis nemokamai pasiekti itin aktualią informaciją apie beveik kiekvieną Lietuvos vietovę vos prisėdęs prie kompiuterio. Geoportal.lt svetaine, teikiančia geografines informacijos paslaugas, itin dažnai naudojasi institucijų atstovai, geodezininkai, tačiau ji itin naudinga ir paprastam gyventojui. Tiesa, ne tik savišvietai, o ir priimant labai svarbius gyvenimo sprendimus. Juk iš tiesų pravartu renkantis būstą panagrinėti dominančių vietovių nusikalstamumo, triukšmo ar gyventojų tankumo žemėlapius.

Geoportal.lt, kitaip dar vadinamas Lietuvos erdvinės informacijos portalu (LEI portalas), skelbia pačią įvairiausią geografinę informaciją, kuria gali pasinaudoti kiekvienas. Svarbu paminėti, kad tai oficialūs valstybės duomenys, taigi jie yra patikimi ir nemokami. Besinaudojančių Geoportal.lt paslaugomis spektras yra itin platus, o lankytojų skaičius auga kasmet.

 

VĮ „GIS-Centro“ Erdvinės informacijos infrastruktūros skyriaus vedėja Giedrė Beconytė tikino, kad nuo pat 2012 metų visų geoportal.lt rodiklių augimas nemažėja. „Tai rodo, kad Lietuvos gyventojai domisi savo aplinka ir išnaudoja erdvinės informacijos technologijų potencialą. Nors Lietuvoje yra mažiau nei 3 milijonai gyventojų, per metus geoportal.lt paslaugomis pasinaudojama apie 3 mln. kartų, o naudotojų skaičius vis dar sparčiai auga. 2018 m. liepą buvo beveik 16 tūkst. registruotų portalo paslaugų gavėjų“, – komentavo pašnekovė.

Nuo institucijų darbuotojų iki darželio ieškančių tėvų

Kuriant portalą, pasak G.Beconytės, visų pirma buvo siekiama padidinti darbo su erdviniais duomenimis efektyvumą valstybės institucijose ir įmonėse. Apie 30 procentų portalo naudotojų yra institucijų darbuotojai, naudodamiesi portalu jie ne tik greičiau atlieka savo darbą, bet ir geriau sprendžia problemas – juk tiek daug informacijos apie teritoriją pasiekiama vienu mygtuko paspaudimu. Geoportal.lt paslaugomis aktyviai naudojasi ir gyventojai – jos gali būti naudingos kiekvienam. „Ką domina informacija apie aplinką – gali pažiūrėti, kokie objektai yra norimoje vietoje, sužinoti, kiek ir kokių jų yra (erdvinės statistikos paslauga), matuoti atstumus ir plotus, peržiūrėti, palyginti ir atsisiųsti žemėlapius – tiek dabartinius, tiek senuosius, pavyzdžiui, karo metų ortofotografinius žemėlapius. Žemėlapių fondas pildomas nuolat.

 

Galima ieškoti pagal vietovardžius, kurių išsamus rinkinys yra LEI portale. Jis apima ne tik dabartinius vietovių pavadinimus, bet ir nemažai išnykusių vietovardžių, smulkių geografinių gamtos ir kultūros objektų vardus. Piliečiai domisi statistiniais, istoriniais, sveikatos, nusikalstamumo, vietovardžių duomenimis, Lietuvos nacionalinio atlaso žemėlapiais. Geoportal.lt gali būti tiesiog savišvietos ir smagaus laiko leidimo priemonė“, – neabejojo vedėja. Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad Geoportal.lt gali tapti itin svarbiu informacijos šaltiniu, kai norima įvertinti aplinką – kur pirkti butą ar į kokį darželį leisti vaiką: „Tik čia vienu metu galima peržiūrėti skirtingų temų žemėlapius, pavyzdžiui, nusikalstamumo, triukšmo ir gyventojų tankumo.“ Ypač svarbu tai, kad geoportal.lt paslaugos teikiamos neatlygintinai. Nemokamomis minėto portalo paslaugomis savo komerciniuose produktuose naudojasi net ir Lietuvos verslo organizacijos, taip nedidindamos šių produktų kainos galutiniams vartotojams.

 

„Buvusi LEI portalo valdytoja Nacionalinė žemės tarnyba ir dabartinė – LR Žemės ūkio ministerija nuo pat pradžių suprato, kaip svarbu sukurti valstybėje palankias sąlygas naudoti erdvinius duomenis. Dėl tokio požiūrio Geoportal.lt dabar yra vienas geriausių tokio tipo portalų Europoje“, – tikino G.Beconytė. Tiesa, pašnekovė pridūrė, kad Geoportal.lt gali tapti ir mokslinės analizės įrankiu, ir pramoga vaikams. „Čia galima kurti savo žemėlapius ir jais dalintis. Tai puiki galimybė visuomeninėms organizacijoms, studentams, mokiniams. Šiais laikais darbui su geografine informacija ir žemėlapių kūrimui yra naudojama speciali programinė įranga, kuri yra brangi ir pradedančiajam vartotojui dažnai per daug sudėtinga. Geoportal.lt teikiama erdvinių duomenų valdymo internete (EDVI) elektroninė paslauga yra nemokama ir paprasta alternatyva, kuria nesunkiai gali išmokti naudotis net mokiniai.

 

Ši paslauga leidžia kaupti erdvinę informaciją paprasta forma: geoportal.lt žemėlapio naršyklėje braižant taškus, linijas ir plotus, kurie atitinka realiai egzistuojančius objektus. Jei organizacija nenori daug investuoti į GIS įrangą ir nedaro sudėtingų GIS projektų, EDVI yra puikus nieko nekainuojantis pasirinkimas. 2018 m. EDVI naudotojai jau yra susikūrę beveik 7000 duomenų rinkinių ir daugiau kaip 1000 žemėlapių“, – džiaugėsi pašnekovė. Praėjusiais metais buvo sukurta ir mobilioji Geoportal.lt programėlė „Android OS“, kurią jau turi 4600 naudotojų.

 

Ką gali geoportal.lt vartotojai?

 

Lengvai rasti informaciją apie valstybėje sukauptus geografinių duomenų rinkinius, jų savybes ir platinimo sąlygas.

Peržiūrėti juos interneto žemėlapyje, kuriame kaip pagrindas naudojamas oficialus Lietuvos topografinis žemėlapis .

Atsisiųsti duomenis ir naudoti įvairiems tikslams, pvz., verslui kuriant pridėtinės vertės produktus.

Transformuoti duomenis į norimą formatą ar koordinačių sistemą.

Pasinaudoti įrankiais – paieškos, matavimo, reljefo profilių, žemėlapių palyginimo, geografinės analizės, duomenų įvedimo žemėlapyje, žemėlapio susiejimo su koordinačių sistema, žemėlapio įterpimo į interneto puslapį, pranešimo apie pastebėtas duomenų klaidas ir kitais. VĮ „GIS-Centras“ Geoportal.lt komanda nuolat tobulina esamus ir kuria naujus įrankius.

Pasinaudoti interaktyviomis paslaugomis – jų yra daugiau kaip dešimt – ir administracinių (topografinių planų, žemėtvarkos dokumentų derinimas, leidimų, išrašų išdavimas), ir įvairaus sudėtingumo informacinių ar „debesies“ tipo paslaugų. Tai paslaugos, kuriose priimant sprendimus naudojami geografiniai duomenys ir žemėlapiai.

Gauti konsultacijas ir mokymo medžiagą.

Kitos informacinės sistemos gali gauti joms adaptuotas paslaugas ir aplinkas.
 

 

Nuolat tobulinamas ir atnaujinamas

Kaip paslauga Geoportal.lt startavo 2009 metas, jis buvo kuriamas panaudojant ES struktūrinių fondų paramą. Valstybine informacine sistema jis buvo įteisintas kiek vėliau – 2012 m. Nuo tada nuolat vykdomi ir portalo plėtros bei atnaujinimo darbai. Pavyzdžiui, ir šiuo metu vykdomi du ES struktūrinių fondų paramos projektai.

 

Vienas jų sukurs naujų Geoportal.lt paslaugų paketą – 22 temų erdvinių duomenų peržiūros ir parsisiuntimo paslaugas, žemėlapių prezentacijų kūrimo ir žemėlapių spausdinimo suformatuotais lapais priemones. Antruoju kuriama stambaus mastelio inžinerinės infrastruktūros duomenų tvarkymo sistema, kurioje esantys savivaldybių inžinerinių tinklų ir topografiniai duomenys bus pasiekiami ir Geoportal.lt.

 

Anot G. Beconytės, būtina yra pabrėžti, kad, naudojant ES paramą, Geoportal.lt sukurtas ir palaikomas palyginti labai nedidelėmis investicijomis (per 2003–2018 m. iš viso apie 10 mln. Eur). O apskaičiuota investicijų grąža didžiulė – el. paslaugos kasmet sutaupo dešimtis tūkstančių valandų valstybės tarnautojų, matininkų, ūkininkų, verslininkų darbo laiko, kuris anksčiau buvo sugaištamas ieškant erdvinių duomenų, vežiojant popierinius dokumentus ir laikmenas, konvertuojant duomenis į norimus formatus, atliekant duomenų analizę.

Svarbu paminėti, kad kiekvieno Geoportal.lt duomenų rinkinio informacija atnaujinama pagal poreikį. Pavyzdžiui, valstybės pagrindinis žemėlapis – kartą per mėnesį. Yra rinkinių, kurie atnaujinami iš karto, kai tik pasikeičia duomenys (pavyzdžiui, adresų, saugomų teritorijų duomenys). LEI portalo valdytoja ŽŪM ir tvarkytoja VĮ „GIS-Centras“ siekia, kad Geoportal.lt naudotojams teikiami duomenys visada būtų aktualūs.