Kodėl neužtenka būstui įrengti ar remontuoti suplanuoto biudžeto

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
Net ir tais atvejais, kai būsto remontui ar įrengimui skirtas tikrai nemažas biudžetas ir dar dėl visa ko palikta 30 proc. nenumatytoms išlaidoms, pasitaiko nemažai atvejų, kai vis tiek atsitrenkiama į biudžeto lubas. Interjero dizainerė Ana Drutel išskiria šešias priežastis ir pataria, kaip kuo tiksliau apskaičiuoti sąmatą ir kontroliuoti būsto įrengimo biudžetą.

Pirma priežastis – vadovaujamasi vidutine rinkos kaina

Interjero dizainerės teigimu, būsto remonto ir įrengimo sąmatas dažniausiai sudaro darbų vadovai, atsižvelgę į vidutines rinkos kainas ir matę tik būsto planą, o ne patį būstą. Dėl to pradėjus darbus tenka kai ką keisti, o kiekvienas net ir smulkiausias perdarymas kainuoja papildomai ir yra pagrindinė sąmatos augimo priežastis.

Antra priežastis – neatlikti šeimininkų namų darbai

„Visai kitaip sudaroma sąmata, jeigu žmonės, prieš susitikdami su darbų vadovu, savarankiškai ar su dizaineriu nuvažiuoja apžiūrėti plytelių, apgalvoja, kad, jeigu bus LED apšvietimas, reikės nuleisti lubų gipso kartoną ir įsigyti daugiau laidų, žino, ar virtuvėje bus įrengta sala ir reikės patraukti kanalizacijos sistemą, būna tiksliai apskaičiavę, kiek kainuos tapetuojama siena“, – paaiškina A. Drutel.
Pasak jos, mažesnė perdarymo tikimybė naujos statybos būstuose, kurių sienos dažniausiai jau būna tinkamai paruoštos, o sename name gali pasitaikyti ir siurprizų: „Jei būsto administravimo įmonės darbų vadovas gavo tik buto planą, sudaręs sąmatą jis gali apskaičiuoti, kad reikės 20 elektros taškų, o atvažiavęs pamatyti, kad reikia keisti visą elektros sistemą. Arba sąmatoje apskaičiuos, kad reikia keisti laminatą, o nuėmęs senąjį, pamatys žemiau įsikūrusio kaimyno butą ir supras, kad pirmiausia reikia išbetonuoti visas grindis.“

„Darbų vadovai suinteresuoti pateikti kuo mažesnę pradinę sąmatą, kad gautų užsakymą. Todėl neretai sąmatos sudaromos taip: apskaičiuota, kiek kainuos sienų dažymas, plytelių klijavimas, o sienų lyginimas nenumatytas. Tačiau nėra sienų, kurių nereikėtų lyginti“, – sako A. Drutel.

Taip pat neaišku, ar klientas pasirinks apdailos medžiagas už vidutinę rinkos kainą. Gal jis norės gražesnių, prabangesnių medžiagų, tuomet kaina kils ir tai nebus darbų vadovo kaltė.

Trečia priežastis – vengiama konsultuotis su dizaineriu

Pasak A. Drutel, interjero dizainerių vaidmuo Lietuvoje neretai suvokiamas klaidingai, esą dizainas – tai sofų ir paveikslų parinkimas. Iš tiesų dizaineris klientą lydi nuo pat pradžių.
„Dirbdami su dizaineriu žmonės sutaupo. Kai dizaineris pateikia tikslius techninius planus, išvengiama perdarymo, o jam parengus visą projektą galima gauti kelių tiekėjų ir darbų vykdytojų kainas, jas palyginti, sumažinti ir pasirinkti geriausią. Vien virtuvės įrengimas su dizainerio pagalba atperka dizaineriui mokamą honorarą, o rezultatas būna daug geresnis. Mitas, kad dizaineriai siūlo brangiausius sprendimus: jie pasiūlo kelis derinius, o sprendimus priima užsakovas“, – sako A. Drutel.

Kitas jos įvardijamas aspektas – neretai gyventojai nusivilia, kad daug investavo į tapetus ir sofą, o jiems vis tiek nepatogu ir nemalonu gyventi: „Žmonės įsivaizduoja norimą namų paveiksliuką, tačiau jei patys įrengia būstą ir tas paveiksliukas būna nevykęs, jie nesupranta kodėl. Ir pasirinkus brangias medžiagas lengva gauti neigiamą rezultatą, nes esmę sudaro ne tapetai ir ne sofa, o detalių visuma, suderintas vaizdas, planavimas.“

Ketvirta priežastis – netiksliai išsiaiškinti ir nustatyti gyventojų poreikiai

„Žodis „gražu“ tinka kalbant apie vazelę, o namai pirmiausia turi būti funkcionalūs. Todėl įrengiant būstą svarbiausia išsamiai išsiaiškinti jo gyventojų poreikius ir sužinoti kasdienį gyvenimo būdą. Žmonių poreikiai – patys įvairiausi: vieni negamina valgio namie ir virtuvės jiems reikia minimalios, kiti mėgsta suktis virtuvėje ir vaišinti svečius, su būriu draugų žaisti stalo žaidimus, treti namo grįžta tik pernakvoti, kitiems aktualu, kad mažiems vaikams būtų šilta ir jie galėtų bėgioti basi, dar kitiems reikia grindų, atsparių vaikščiojant su aukštakulniais“, – vardija interjero dizainerė.

Penkta priežastis – pamirštamos nematomos detalės

„Kai parduotuvėje perkame maisto prekes, atrodo, kas čia tėra – jogurtas ir sūris po 2 eurus, užteks 10 eurų, o kasoje gauni 30 eurų čekį. Taip ir su būsto įrengimu. Atrodo, ką gi reiškia 5 eurai už kvadratinį metrą plytelių? Tačiau žmonės dažnai neįsivaizduoja, koks iš tiesų bus visas plotas ir kiek reikės medžiagų“, – lygina A. Drutel.

Interjero dizainerė atkreipia dėmesį į tai, kad dažnai galvojame tik apie plika akimi matomas medžiagas, o pagalbinių ir kitų nematomų medžiagų neskaičiuojame. „Kartą sakau klientui: „Jau laikas važiuoti rozečių pirkti“. Klausia: „Ar man 50 eurų užteks?“ Sakau, kad 500 eurų užteks. Nes žmogus mato, kad rozetė kainuoja 5 eurus, ir spėja, kad jų reikės iki 10 vienetų. O iš tiesų jo namui reikia 30 rozečių, joms – vidinių detalių, dar 200 metrų elektros laidų ir paties elektriko darbo, taip pat ir tinkuotojo bei dažytojo potėpių. Kai žmonės pirmą kartą susiduria su būsto įrengimu ir patiria visą darbų procesą, kitą kartą jie jau realiau vertina biudžetą“, – pastebi dizainerė.

 

Šešta priežastis – naujausios technologijos būste

Pradinis būsto įrengimo biudžetas didėja ir dėl noro naudotis naujausiomis technologijomis – apšvietimo, šildymo, garso sistemų. „Pavyzdžiui, dabar jau dažnas vietoj radiatorių pasirenka grindinį šildymą. Tačiau tada reikia pagalvoti, kad reikės dar mokėti už visų grindų pakėlimą, išdaužymą, šiukšlių išvežimą, vamzdelių išvedžiojimą, grindų įrengimą ir pačias medžiagas“, – detalizuoja A. Drutel.

Apibendrinant galima teigti, kad sąmata bus kuo tikslesnė, jei su dizaineriu pasitvirtinote projektą, darbų vadovas jau apsilankė objekte ir įvertino jo būklę, o jūs įsitikinote, kad sąmatoje numatyti darbai atitinka jūsų poreikius ir gyvenimo būdą.

Tai kaip teisingai suplanuoti būsto įrengimo biudžetą?
Interjero dizainerė drąsina prieš pradedant būsto remonto ar įrengimo darbus pasikonsultuoti su interjero dizaineriu ir darbų vadovu. Dažniausiai pirma konsultacija nieko nekainuoja. „Patariu susitikti bent su 3 interjero dizaineriais ir 2 darbų vadovais. Statybinių medžiagų ir apdailos bei būsto įrengimo technologijų srityse kasmet atsiranda daug naujovių, todėl išgirsite naudingų patarimų, racionalių sprendimų ir galėsite palyginti sąmatas – kodėl vienas vonios įrengimui suplanavo 10 tūkst., o kitas – 2 tūkst. eurų? Dizaineris kritiškai įvertins sąmatą ir pasiūlys realybę atitinkančias korekcijas. Net jeigu tiksliai žinote, su kuriuo dizaineriu norite dirbti, susitikite ir su keliais kitais – pasitikrinsite kainas, išgirsite naudingų patarimų ir klausimų“, – atvirai sako A. Drutel.

Atsakykite sau į klausimą – kas jums svarbiausia šiame etape: ar daryti remontą tokį, kokio norite, ar svarbiausia neviršyti numatyto biudžeto? Trečias variantas – galbūt renkatės įsirengti namus gražiai, taip kaip tikrai norite, palaipsniui vis skirdami tam lėšų?

Tiksliam sąmatos sudarymui svarbu su specialistais susitikti pačiame objekte, nes tik taip susidaromas tikras vaizdas ir priimami teisingi sprendimai. „Tik pačiame objekte matome realų vaizdą ir jau pirmo susitikimo metu daug idėjų atmetame. Kartais ir grindis pakeliame, ir sienas padaužome, kad įvertintume esamą situaciją, – tai yra tikrai svarbu. Nes jeigu žmonės vardina, kad nori virtuvės salos ir didelio stalo, dviejų sofų, aš jiems realiai nubrėžiu su koja, kiek laisvos vietos liks praėjimui. Būnant pačiame objekte lengviausia rasti alternatyvių sprendimų“, – sako A. Drutel.

Taip pat kontroliuoti biudžetą padeda medžiagų pirkimas iš patikimo tiekėjo, kur atsakomybę už jums parduotas medžiagas prisiima konkretus vadybininkas. „Dabar visų medžiagų kokybė yra nebloga, todėl siūlau pamiršti mitus, kad, pavyzdžiui, lenkiška santechnika – nepatikima. Dabar svarbiausia medžiagas pirkti iš patikimo tiekėjo, kur atsakomybę prisiima konkretus vadybininkas. Neretai, siekdami sutaupyti, žmonės prisiperka santechnikos ar kitos įrangos užsienyje, o paskui Lietuvoje neranda jai vidinių detalių. Su tiekėjais geriau bendrauti savo mieste, ypač pagrindiniais apdailos ir santechnikos klausimais. Užuolaidų, kilimų, šviestuvų jau galima važiuoti į užsienį“, – pataria interjero dizainerė.

Mažos kvadratūros naujos statybos buto įrengimui reikėtų suplanuoti 500 eurų/kv. m – tai apima visus darbus, apdailą, pagrindinius baldus ir didesnę pasirinkimo laisvę nei vidutinė rinkos kaina. Senos statybos butams rekomenduoja suplanuoti didesnę sumą – 600 eurų/kv. m.